Některé materiály jsou v kuchyních osvědčenými stálicemi, jiné se zdokonalují ve svých užitných vlastnostech a vzhledu, a další jsou zcela nové, na jejichž vývoji se dlouho pracovalo, a to proto, aby byly dokonalé ve všech ohledech.

Jedinečné dřevo

Jistotou, na kterou si můžete vsadit, je dřevo, které se v kuchyni objevuje v podobě masivu či dřevěné dýhy. Z masivu se zpravidla vyrábí pracovní deska, dále rámeček dvířek, zbytek je dýhovaný. Tento přírodní materiál vnese do interiéru jedinečnou hřejivou atmosféru a pocit útulna.

Dřevo se hodí do rustikálních interiérů, ale vyrábějí se z něj i luxusní moderní kuchyně. povrchy se upravují mořením a lakováním do přírodních, ale i jiných barevných odstínů. používají se i různá napouštědla, jako jsou přírodní oleje a vosky. Tyto nátěry se ale musejí časem obnovovat. Originalitu získá povrch dřeva ještě dalšími úpravami, kterými jsou třeba patinování či drásání.

Jediné, co by se dalo dřevu vytknout, je horší odolnost vůči vodě i mechanickému poškození, což se ovšem dá napravit přebroušením a přelakováním. S ohledem na neopakovatelnou kresbu dřeva se můžete spolehnout na to, že vaše kuchyň bude originál, který nemá nikdo jiný. co se týká finančního rozpočtu, dřevo patří do kategorie krásných, leč dražších materiálů. cenu může vykompenzovat fakt, že si pořizujete kuchyň „na věky“.

Keramik Beton Satin je pravá keramika – tedy materiál, který je absolutně tvrdý a odolný vůči poškrábání a chemickým vlivům. Doplňují ho dýhovaná dvířka a korpusy v provedení Bavaria Eiche a moderní systém otevřených kovových regálů. Více na www.ballerinakuchyne.com

Luxusní lak

Kuchyně s lakovanými plochami mají jednu velkou výhodu. Jejich povrch je vysoce odolný a velmi dobře se udržuje. na základní MDF desku se totiž několikrát za sebou nanáší vrstva laku, která se vždy po každé další vrstvě přebrušuje, dokud se nedosáhne perfektně hladkého povrchu s jednolitou vrstvou laku.

Doporučujeme: Novým trendem ve světě kuchyní je rozmanitost a především maximální individualita

Kvalita lakovaného povrchu je závislá na použité technologii, materiálech a výrobních zařízeních. Dříve se mělo za to, že čím více vrstev finálního laku je na dvířkách naneseno, tím jsou dvířka kvalitnější. To už dnes neplatí, zásadní roli v kvalitě povrchu nyní hraje gramáž laku v ploše na metr čtverečný. Vybírat můžete z matného nebo lesklého laku. Souvislá vrstva laku se dále stará o perfektní voděodolnost, protože do hran nemá šanci vnikat žádná voda ani vlhkost, což je v kuchyni dost důležité. Údržba je velmi snadná, stačí na to hadřík s teplou vodou a běžným saponátem.

Kuchyně Bauformat s názvem Berlin/Singapur kombinuje lak v podobě černého hedvábného matu s dekorem mosazi, který nese laminát. Výsledkem je jedinečný, nezaměnitelný vzhled. Více na www.oresi.cz

Velkým plusem lakovaných kuchyní je také nadčasovost a přizpůsobení se jakémukoli stylu interiéru. Nejžádanějšími barvami jsou bílá a dále odstíny šedé a kávové, a to od barvy cappuccina až po moka. Značnou část poptávky tvoří i kuchyně černé a antracitové, a to především v matu. Výrobci také nabízejí možnost nechat si za příplatek namíchat libovolnou barvu ve stupnici RAL. Stále platí, že lakované kuchyně jsou velmi žádané, ale poněkud dražší.

Z pohledu profesionála

Zeptali jsme se: Richarda Dlaboly, jednatele firmy Agave-nábytek, zakázkového výrobce kuchyní na míru

Jaké materiály dnes zákazníci nejčastěji volí pro své kuchyně?

Korpusy čili nepohledové části kuchyňských skříněk se obvykle vyrábějí z bílého lamina, pohledové plochy (boky, dvířka atd.) z materiálu podle výběru zákazníka. Může to být lamino + ABS hrany, případně lakovaná dýha nebo povrchy stříkané na MDF desky. Pokud se stříká barva, tak je dobré vědět, že leštěné povrchy se dají v případě jemného poškrábání znovu přeleštit, ale u matných ploch to nelze - tam se musí díly přestříkat. U dvířek a čel zásuvek lakovaných barvou můžeme do horní hrany rovnou vyfrézovat úchyt a celé to zalakovat - v takovém případě se používá MDF deska o síle 22 mm oproti standardní 18mm MDF desce. U lakovaných ploch se používá 18mm MDF deska, která je z jedné strany laminovaná bíle a druhá plocha je „surová“, tedy určena pro nástřik barvou - ušetří se tím lakovaná plocha. Lze také koupit různě probarvenou MDF desku, jde o materiál Valchromat (dodává firma HPL Service CZ), ale to je dost specifikum a využívá se spíše tam, kde je dobré mít probarvenou hranu.

Dostupná fólie

Budete-li pátrat po něčem levnějším, vybírejte z kategorie fóliovaných kuchyní. Základem dvířek je MDF deska, na niž se ve vysokotlakém vakuovém zařízení lisuje PVC fólie. Díky podtlaku se tak fólie těsně přimkne na dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran.

Údržbě nahrává to, že jediný spoj, kam by mohly vnikat nečistoty a vlhkost, je na vnitřní straně dvířek. O to, aby se fólie z dvířek časem neodlepovala, se stará takzvaný primer, což je vrstva na spodní straně fólie, která zajišťuje, že lepidlo perfektně přilne k nosnému materiálu. Díky podtlakové technologii je možné, aby základní MDF deska měla hluboké 3D frézování či rámeček. Velkou výhodou tohoto typu kuchyní je široký výběr barev v lesklém i matném vzhledu.

Můžete si vybrat i zajímavé dřevodekory či jiné přírodní dekory, které jsou zdařilou imitací skutečných materiálů. Jedinou nevýhodou fóliovaných povrchů je to, že mechanické poškození nelze nijak opravit.

Levnější segment kuchyní představuje řada SPEED Line, která zahrnuje variabilní systém kuchyní ONE. Komfort zaručují kvalitní a odolné materiály a tlumené kování, www.asko-nábytek.cz

Také se podívejte: Mnoho podlah do kuchyně

Nejběžnější laminát

Materiálem, který se v kuchyních využívá nejčastěji, je laminát, jehož největší předností je vysoká tvrdost, odolnost proti nárazu a opotřebení a také tepelná a chemická odolnost.

Výhodou je pochopitelně i nižší cena. Postup výroby je takový, že laminát se nanáší na základní MDF či dřevotřískovou desku. Hrany je pak nutné oblepit takzvanou ABS hranou, která ohlídá mechanické poškození a zároveň zabrání pronikání vlhkosti do dvířek. Údržba materiálu je také nenáročná. V nabídce je široká paleta barev a dekorů, lze si vybrat i dvířka s plastickým povrchem, který je věrohodný na pohled a příjemný na dotek.

Kuchyňský koncept Cremona z kolekce Schüller C kombinuje dvířka s laminátovým povrchem v dekoru Starý dub Provence se satinovaným lakem v odstínu šedého kamene. Zvláštností je melaminové obložení výklenku v dekoru dlaždic. Více na www.schueller.de

Novodobý akrylát

Velký comeback slaví v současné době akrylát. I když ho známe dlouhou dobu a je materiálem léty prověřeným, výrobci ho stále zdokonalují, aby byl co nejkrásnější a hlavně aby měl nejdokonalejší užitné vlastnosti. Podle toho ho také pojmenovávají různými názvy. V zásadě jde ale o to samé s drobnými nuancemi. Je to syntetický termoplast, který můžeme nazvat materiálem budoucnosti, protože je velmi odolný, praktický a tváří se designově, podobně jako luxusní lak.

Akrylát se nanáší na pohledovou plochu dvířek a hrany je třeba oblepit stejně jako u laminátu. Díky PUR technologii je vzniklá spára mezi čelní plochou a hranou téměř neviditelná, a tudíž dobře chránící dvířka proti vlhkosti a vysoké teplotě. Akrylátové kuchyně seženete v mnoha odstínech, které si zachovají svoji stálou barevnost.

Na výběr je vysoce lesklý povrch a také hluboce sametově matný. Nespornou výhodou je možnost opravy povrchu a úprava proti otiskům prstů. Co se týká cenové kategorie, za dokonalý vzhled i praktické vlastnosti akrylátových dvířek si připlatíte.

Není deska jako deska

Levnější variantou jsou kuchyňské pracovní desky s zalisovaným laminátem (HPL), které mají buď přední hranu s rádiem R8mm a HPL je kolem tohoto rádia za tepla ohýbaná (tzv. postforming), nebo desky s ABS hranou podle dekoru (dodává Egger či Resopal). Síla je obvykle 38 mm.

Dražší variantou je přírodní kámen. Nevýhodou je omezení formátem přírodních desek a viditelné spáry a spoje.

Další možností je tvrzený kámen TechniStone®. Tento materiál české výroby se skládá z rozdrceného křemene a pojiva. Vyrobené desky jsou stejně jako přírodní kámen omezené formátem a při větším rozměru kuchyně tak k sobě musí být napojeny zhruba 1mm silným spojem. Výhodou je nulová nasákavost, hygieničnost a vysoká odolnost proti poškrábání i nárazu. Nepoškodíte jej ani domácími chemikáliemi či barvami. Nabízí širokou škálu barev a povrchových úprav, variabilitu tlouštěk a rozměrů.

Zajímavou variantu představuje kompakt francouzské společnosti Polyrey®. Jde o vrstvy papíru prosyceného fenolovými pryskyřicemi a zalisované pod velkým tlakem. Kompakt je strojově opracovatelný v celé tloušťce, navíc je deska v celé tloušťce ošetřena ionty stříbra, takže má antibakteriální vlastnosti. Pro svou pevnost a nenasákavost se řezy desek nemusejí olepovat hranami. Kompakt je samonosný už od tloušťky 8 mm (tenké pohledové hrany jsou dnes trendem). I zde platí omezení formátem a viditelné spáry a spoje.

Luxusní alternativou je také tzv. umělý kámen neboli Solid Surface (např. Krion), který vzniká z bauxitového prášku (což je rozemletá hornina), do kterého se přidají speciální látky jako pryskyřice a pojiva. Materiál je ve formě desek o tloušťce 6, 8, 12 mm, které se dají ohýbat a napojovat do jednolitých celků bez viditelných spár. Umělý kámen se dá také jednoduše opravit, přeleštit či dokonce podsvítit. Krion ve variantě K-Life navíc dokáže díky technologii fotokatalýzy aktivně likvidovat nečistoty z povrchu materiálu i ovzduší.


Může se vám hodit: Kuchyň plánujte od podlahy

Text: Lucie Martínková, Markéta Klocová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem