Umyvadlo je zřejmě nejužívanějším objektem v koupelně a v některých domácnostech dost možná i v celém bytě. Je svým způsobem dominantou koupelny a obvykle určuje její celkový ráz.

Teprve podle umyvadla bychom tedy měli volit i ostatní zařizovací předměty, které dnes již standardně představuje vana či sprchový kout, klozet a bidet. Tvarově sladěná s umyvadlem by měla být samozřejmě také vodovodní baterie a doplňky, jako například zrcadlo a koupelnový nábytek.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Elegantní umyvadla Memento v tmavé barvě v bílé koupelně opravdu vyniknou (VILLEROY & BOCH)Závěsná umyvadla

Nejrozšířenější jsou dnes závěsná umyvadla, opatřená polosloupem kryjícím sifon. Efektním estetickým řešením může být také kombinace se sifonem v chromovém provedení. Nedostatek prostoru dnes již není problém, protože na trhu jsou k dostání i malá umyvadla široká pouze 35 a hluboká jen 26 cm, která jsou vhodná na toaletu. Praktickou variantou je také umyvadlo rohové.

Malé, či velké?

Hlavním kritériem při výběru umyvadla jsou rozměry, protože ty by měly korespondovat s velikostí koupelny. V prostoru před umyvadlem by mělo zůstat minimálně 80 cm volného místa. Okolo umyvadla by pak mělo být nejméně 15 cm. Umyvadlo musí být dostatečně velké i hluboké, aby se do něj pohodlně vešly obě ruce a voda nešplíchala ven. Co se tvaru týče, umyvadla jsou oválná, kulatá, čtvercová či dokonce trojúhelníková. Mohou být upevněna přímo do stěny, stát na noze, být zapuštěna do desky nebo vestavěna do koupelnového nábytku, případně „jen" postavena na stolku.

Více článků z rubriky KOUPELNA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Klasická umyvadla

Bílé obdélníkové umyvadlo na stole řady Memento (VILLEROY & BOCH)Tato umyvadla jsou asi nejpoužívanějším typem. Zároveň jsou také nejlevnější variantou, kterou si může dovolit každý. Na trhu je dnes výběr klasických umyvadel mnoha tvarů, velikostí i barevných odstínů. Jejich šířka se pohybuje od 35 cm (tzv. umývátka) až do 90 cm. Zakrytí sifonu sloupkem dodá umyvadlu elegantní vzhled.

Nábytková a zápustná

Jsou vyráběná speciálně pro kombinaci s nábytkem. Nábytkem je efektivně využit prostor pod umyvadlem a zakryt odpad umyvadla. Umyvadla se zapouštějí buď do desek, nebo do příslušného koupelnového nábytku. Polozápustná umyvadla mají do desky zabudovanou pouze zadní část, přední lehce přečnívá a používají se například ve spojení se spodní skříňkou.

Kombinace barev

Už řadu let v koupelnách dominuje bílá barva. Kombinovat ji můžete s jakoukoli jinou barvou a rozhodně jí nic nezkazíte. Totéž platí pro jemné pastelové odstíny. Ty v kombinaci s odpovídajícími doplňky umocní vzhled každé z koupelen. Pro odvážnější jsou k mání i výraznější barvy, záleží na sladění s obklady a další výbavou.

Materiál

Koupelnová řada Vienna probouzí vzpomínky na kouzelné časy již dávno minulé, které připomíná rafinovaná elegance vídeňského hotelu Ringstrasse (LAUFEN)K výrobě umyvadel se dlouhá léta používá sanitární keramika. Její největší výhodou je to, že její povrch je hladký a snadno se udržuje. V poslední době se ovšem prosazují i jiné materiály, například dřevo, nerez, smaltovaná ocel či dokonce sklo, případně kombinace různých materiálů.

Keramická umyvadla

Keramika je tradičním materiálem pro výrobu umyvadel. Dobře se udržují a jsou odolná, jen je potřeba dávat pozor na agresivní fluorové sloučeniny obsažené v zubních pastách a některých čistidlech.

Skleněná umyvadla

Oblé umyvadlo IL BAGNO ALESSI, autorem je Stefano Giovannoni (LAUFEN)Na trhu se čím dál více objevují atraktivní skleněná umyvadla. Případného rozbití a zranění se nemusíte bát. Umyvadla se pochopitelně nevyrábí z klasického skla, ale z bezpečnostního silného skla. To se v případě rozbití rozpadne na malé části, podobně jako například u bezpečnostních skel automobilů.

Nerezová umyvadla

Obliba nerezových umyvadel stále roste. Jejich předností je jednoduchost a funkční design. Nerezová ocel sice může působit poněkud chladně, napravit to však mohou vhodné doplňky a další vybavení koupelny. Koupelna pak působí příjemně a elegantně. Co se týče údržby, není u těchto umyvadel nikterak náročná. Stačí umyvadlo otřít do sucha a vyleštit suchým hadříkem.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem