Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Vybíráme domácí vinotéku
Víno je lidskou vášní více než pět tisíc let. Už ho ale nepijeme zředěné vodou, abychom uhasili žízeň, jako ve starověku. Přistupujeme k němu s určitou kulturou. Učíme se objevovat jeho vůně a chutě, vhodně ho kombinovat s jídlem a skleničku držíme za stopku...
Základním předpokladem naší spokojenosti je ale hlavně kvalita samotného vína, a tu nám nezajistí jen správný výběr ze široké nabídky specializovaného obchodu. Stejně zásadní je také jeho správné skladování. Pokud patříte mezi milovníky vína, pořiďte si domácí vinotéku (pokud nemáte vlastní sklípek).
Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz. |
Ke konzumaci, nebo archivaci?
Existují dva základní typy technického řešení. K dlouhodobému uskladnění a dozrávání vín v lahvích je vhodná vinotéka klimatizovaná, tzv. dozrávací. Víno zde dozrává tak, že kolem ležících lahví cirkuluje vzduch. Chlazení vnitřního prostoru můžeme nastavit pouze na jednu teplotu, protože ale teplý vzduch stoupá a studený naopak klesá, rozdíl mezi teplotou v horní a dolní polici činí i několik stupňů.
U temperovaných vinoték lze nastavit v každé polici různou teplotu, takže v nich můžeme skladovat červená i bílá vína zároveň. Tento typ je vhodnější pro krátkodobé skladování vína.
Francouzský paradox |
- Tento termín označuje skutečnost, že Francouzi trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod, a to navzdory jejich jídelníčku bohatému na nasycené tuky. - Tato skutečnost se přičítá vysoké spotřebě červeného vína, které obsahuje látky ochranným účinkem na cévní systém. Další látky v něm obsažené jsou pozitivně spojovány s bojem proti rakovině, degenerativnímu nervovému onemocnění atd. - Ochranný účinek těchto látek se projevuje při pravidelném užívání mírného množství vína, a to hlavně při jídle. |
Sklep v kuchyni
Víno potřebuje pro zachování jakosti kromě správné teploty ještě další speciální podmínky. Jednou z nich je naprostá stabilita prostoru, ve kterém víno skladujeme. Vinotéky mají takovou konstrukci, která umožňuje provoz bez otřesů a vibrací kompresoru, čímž se liší od chladniček nebo chladicích vitrín. Někteří výrobci jsou tak důslední, že pevné police nahrazují pojízdnými a zabraňují tak pohybu vína i při výběru té „správné" lahve. Své opodstatnění má také tmavé zabarvení dvířek, které filtruje UV záření, mající na archivaci vína nepříznivý vliv.
Aby byla iluze přírodního sklepa dokonalá, některé modely vinoték mají nádržku na vodu, která zajišťuje optimální vlhkost vzduchu kolem 70 %.
Až vyřešíte technické specifikace, můžete vybírat z vestavěných i volně stojících vinoték nejrůznějšího designu a velikosti a nakonec si připít na tu nejlepší volbu.
Doporučená teplota při konzumaci vína |
- bílá suchá, mladá a růžová vína: 9-11 °C - silná bílá vína: 10-12 °C - mladá červená, lehká a ovocná vína: 10-12 °C - těžká červená vína: 14-15 °C - šumivá vína a šampaňské: 7-9 °C - stará likérová vína: 13-15 °C |
text: Jana Polomová, foto: archiv
26.03.2013 | Interiér
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google