Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
Nové domy se budou do budoucna stavět ještě úsporněji. Jako ideální řešení se nabízí dřevostavby, které je možné jednoduše zateplit na úroveň pasivního domu a doplnit efektivními technologiemi, jako jsou např. tepelná čerpadla. Dřevostavby mají vysokou energetickou efektivitu a jejich výstavba je ve srovnání s klasickými zděnými domy navíc výrazně rychlejší, proto představují ekonomicky atraktivní volbu. Příjemné vnitřní prostředí i akustický komfort dřevostavby zajistí kvalitní minerální skelná izolace.
Levněji, rychleji a ekologicky
Jednou z největších výhod dřevostaveb je jejich vysoká energetická účinnost, díky čemuž ušetříte na provozních nákladech. Část izolace se totiž vkládá mezi nosné sloupky, proto mají dřevostavby i přes úzké zdi velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Zatímco ve zděném domě se teplo nejprve natáhne do stěn a teprve pak do místnosti, v dřevostavbě se ohřejete ihned po zatopení. Náklady za vytápění snižuje i příjemnější pocitová teplota v dřevostavbě.
V porovnání se zděnými domy je navíc výstavba dřevostavby výrazně rychlejší. Dům může být hotový již za tři měsíce, což může přinést značné finanční úspory, protože nemusíte tak dlouho platit hypotéku nebo pronájem, než bude novostavba hotová. Rychlost stavby je dána především prefabrikací – velká část stavebních prvků, včetně stěn, podlah a střechy, je vyrobena v továrně a poté na místě stavby smontována. „Další finance ušetří potřeba nižší podlahové plochy. Stěny dřevostavby totiž mají i při srovnatelných tepelně technických parametrech menší tloušťku než zdivo, což znamená více užitné plochy pro bydlení. Dřevostavba tak může ušetřit až 7 % podlahové plochy, což odpovídá přibližně komoře, pracovně či šatníku,“ uvádí Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA, předního výrobce a distributora minerálních skelných izolací.
U dřevostaveb nelze opomenout ani jejich ekologický aspekt. Dřevo je přírodní, obnovitelný materiál a proces výstavby dřevostaveb obvykle produkuje nižší uhlíkovou stopu. Šetrná k životnímu prostředí je také minerální skelná izolace, která se v dřevostavbách obvykle používá. Na její výrobu se využívá recyklované sklo a písek. Kombinace dřevěné konstrukce a minerální skelné izolace tak nabízí příjemné a zdravé prostředí, které je zároveň šetrné k přírodě.
Dobře zateplená dřevostavba ochrání i před letním horkem
Aby dřevostavba dosáhla svého potenciálu, je potřeba sáhnout po kvalitní izolaci. „Nejvhodnějším materiálem pro zateplení dřevostavby je minerální skelná izolace, která mé skvělé akustické i tepelně izolační vlastnosti, díky těm dokáže udržet v interiéru v zimě teplo a v létě příjemný chlad,“ vysvětluje Vojancová a dodává: „Mohu doporučit minerální skelné izolace URSA GLASSWOOL a URSA PUREONE, které jsou lehké, pružné, nedeformují se a časem nehnijí, případně foukanou minerální skelnou izolaci URSA Pure Floc. Jsou ideální volbou při zateplení všech konstrukcí v domě a také skvěle tlumí hluk.“
Kvalitní tepelná izolace ochrání nejen před zimou, ale také zabrání přehřívání domu ve vysokých letních teplotách, a navíc funguje jako akustická izolace. Díky správně izolované dřevěné konstrukci je možné v kombinaci s dobře zvolenou rekuperací vzduchu a stíněním oken dosáhnout požadovaných energetických standardů, i na úroveň pasivních domů a vytvořit tak domov, kde vás nebude trápit zima, horko ani vysoké účty za energie.
16.05.2024 | Stavba
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google