Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Dům pro chladnou zimu i horké léto
V chráněné krajinné oblasti Beskydy si mladá rodina postavila moderní dům se střechou a fasádou z válcovaného aluminia, inspirovaný severským stylem. Neobvyklé řešení s černými povrchy vyvolává mnohé otázky o tom, jak dům obstojí v horských podmínkách v zimě i v létě. Zeptali jsme se autora návrhu, architekta Adama Lokajíčka.
Mladá čtyřčlenná rodina se zálibou ve sportu a pobytech v přírodě si vysnila smělý moderní dům v horském prostředí. Zároveň nechtěla trávit příliš času starostí o fasádu, potažmo natíráním dřevěných obkladů, takže si v lokálním ateliéru Van Stajpen Architecture objednala dům minimalistický, bezúdržbový a odolný vůči klimatickým jevům. Výsledek úspěšně zapadá mezi místní tradiční stavby, a přitom zaujme výrazem i odvážným řešením. Autor návrhu Adam Lokajíček nám řekl víc.
Kde leží pozemek a na co jste u něj musel reagovat?
Pozemek se nachází v oblasti, kde jsou časté poryvy větrů, a tak se nabízelo navrhnout dům bez přesahů a bez okapů. I když probíhá celosvětová klimatická změna, v horském prostředí musí být počítáno s bohatou sněhovou nadílkou. Lidé se investora často ptají, kde jsou okapy a co se děje s dešťovou vodou. Ale v blízkosti stojí několik původních dřevěnic a ty okapy také nemají. Před sto lety jednoduše okapy nebyly.
U běžných domů nabízejí okapy příležitost pro vytváření rampouchů a často se pod tíhou sněhu trhají a deformují. Moje zkušenost architekta hovoří o tom, že v horském prostředí okapy nefungují. Ověřil jsem si to v praxi už na několika stavbách. Navrhuji teď obdobný dům v okolí a sám investor se rozhodl, že okapy nechce, protože jeho soused vedle měl okapy po zimě deformované.
Co nastane, když napadne sníh?
Střecha byla navržena tak, aby nabízela při sněhové nadílce bezpečnou a rychlou trasu pro odchod sněhu, tedy bez sněhových háků, což má vliv i na odlehčení konstrukce při větším sněhovém zatížení. Sníh klouže jednoduše dolů až k soklu, kde je nachystán zapuštěný liniový žlab s topným drátem. Navíc je střecha černá, a když je mráz, sníh se tam nehromadí.
Co stálo za rozhodnutím obalit dům plechem?
Požadavek bezúdržbovosti hned od začátku značně vymezil volbu materiálů. A požadavek černé barvy, inspirovaný původními černými dřevěnicemi, které se natíraly asfaltem nebo borovicovým dehtem, vyselektoval výsledný materiál fasády a střechy. Z důvodu teplotní roztažnosti a dilatace byl zvolen falcovaný hliník se zdrsněným povrchem (tzv. stucco). Dům je celoplechový, jen malá garážová část je tvořena šedou mikrocementovou vrstvou s voděodolným nátěrem. Výplně všech otvorů jsou přirozeně také hliníkové, odolné proti plísním
a vlhkosti.
Z čeho je dům postaven a jak funguje kombinace materiálů?
Dům je řešen jako klasická zděná stavba stěnového konstrukčního systému z pálených cihel HELUZ, s betonovým stropem a klasickým dřevěným krovem s podkrokevní izolací. Ta je zvolena s ohledem na krytinu. Podkrokevní izolační souvrství lépe akusticky tlumí plechovou krytinu při krupobití a silnějších deštích. V domě prakticky nepoznáte, že prší. Je to odstíněno použitím několika vrstev kamenné vaty. Praxí jsem dospěl k závěru, že střešní skladby nejsou pro plechové krytiny vhodné bez dalších tlumicích podkonstrukcí.
V projekční fázi jsme upustili od kontaktního zateplení v podobě polystyrenu nebo vaty. Jednovrstvá skladba za použití prodyšné cihly byla zvolena právě proto, aby byla fasáda, která má mezi nosnou částí a plechem větranou mezeru, difuzně otevřená – bez parotěsné zábrany. Také ze statického hlediska bylo výhodnější zavěsit nosný rošt pro plechy přímo na pevnou část – kombinaci zdiva a termoomítky, aby se kotvicí prvky pod váhou dřevěného bednění a plechu příliš nenamáhaly. Je to bezpochyby staticky i finančně výhodnější varianta. I když je dům zateplen pouze keramickou lehčenou cihlou tloušťky 500 mm, vyhoví pasivnímu standardu třídy A a navíc dům tzv. „dýchá”. Vzduchová mezera mezi plechem a zdivem zabraňuje přehřívání, protože v ní vzduch neustále cirkuluje komínovým efektem. U soklové partie domu je skryté nasávání a ve střešní části je plně odvětrávaný hřebenáč neboli výdech.
Nesporná výhoda zděných domů je, že velmi dobře akumulují teplo a nepřehřívají se tak rychle jako dřevostavby. Lidé se u domu často zastavují a majitelů se ptají, zda v něm při zvolené černé barvě není teplo. Díky pasivnímu větrání pod fasádou se tomu tak neděje. Ve vzduchové mezeře je sice teplý vzduch, ale neustále proudí. Když je horko, trvá minimálně pět dní, než teplo pronikne dovnitř, a to jen za předpokladu nadměrného větrání. Jelikož je dům postaven v čistém horském prostředí, bylo upuštěno od rekuperace.
Více se dozvíte na www.heluz.cz
25.11.2024 | Stavba
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google