Velké formáty obkladů a dlažeb mají nedocenitelné výhody, především schopnost sjednotit a opticky zvětšit prostor. Minimum spár působí velmi elegantně a povrchy se snadno udržují. Provedení má však svá specifika. Aby obklady a dlažby dlouho vydržely a krásně vypadaly, vyplatí se dodržet několik praktických zásad. Radí Ing. Tomáš Lindauer, technický poradce RAKO.

Velkoformátová dlažba zvětšuje a sjednocuje prostor

1. Velkému formátu dejte prostor

Použijte ho do prostorné haly, větší koupelny či obývacího pokoje. V malé tmavé místnosti bude jeho efekt nevýrazný.

S velkoformátovými obklady radí Ing. Tomáš Lindauer, technický poradce RAKO2. Na pokládku pozvěte profesionály

Práce s velkými formáty vyžaduje značnou praxi, laické zkušenosti rozhodně nestačí, takže raději zapomeňte na svépomoc nebo Frantu od sousedů. Vyškolení a zkušení profesionálové dodržují technologický postup a používají speciální nářadí na velké formáty – správnou řezačku, flexu s diamantovým kotoučem, spony pro korekturu rovinnosti apod. Speciální výrobky stavební chemie jsou samozřejmostí (penetrace, lepidla pro velký formát, spárovací hmoty). Nejlépe ty, které dodává nebo doporučuje sám výrobce obkladů. Pokládka vyžaduje i větší počet pracovníků – na položení dlaždice 80 x 80 cm a 60 x 120 cm jsou již potřeba 2 lidé.

3. Dokonale rovný podklad je základem krásy

Zatímco u standardních formátů stačí tolerance dle normy, u velkých formátů je rozdíl 1–2 mm na dvou metrech příliš. Každá nerovnost má zásadní vliv na výsledný efekt. Proto nešetřete časem ani finančně na přípravě rovného podkladu. Sebemenší chyba zbytečně zkazí výsledný dojem.

4. Plánujte spárořez

Velký formát vyžaduje pečlivé plánování a rozměření tak, aby malé dořezy u stěn, v koutech apod. nerušily výsledný efekt. Není na škodu nechat si od architekta nebo autorizovaného partnera vypracovat kladečský plán a dohlédnout, aby jej obkladači dodrželi.

5. Rezerva přijde vhod

S ohledem na dořezávání se doporučuje u velkých formátů počítat s rezervou 20–25 %.

6. Nezapomeňte na dilatace

Dnešní moderní obklady mohou mít neomezený počet dekorůTýkají se podlahy i stěn. Je-li pod dlažbou instalováno podlahové vytápění, je třeba plochu rozdělit na dilatované úseky o rozměrech max. 3 x 3 metry, u nevytápěných podlah max. 6 x 6 m. Dilatační spára vyplněná pružným tmelem by měla mít tloušťku 5 mm a měla by se promítnout i do spárořezu (rozměr dilatované plochy se tedy bude odvíjet od formátu dlaždic). Při použití užší dilatační spáry (2 mm jako na celé ploše) je nutné dilatační pole zmenšit na polovinu.

7. Slaďte spáry

Obvyklá (a nejmenší doporučená) šířka spáry u velkoformátového obkladu – dlažby je 2 mm. Kladení tzv. beze spár způsobuje později značné problémy a výrobci jej nedoporučují. Pokud dlažba pokračuje na stěně stejným formátem, slaďte šířku spár. Esteticky dobře působí i spára v podlaze plynule pokračující v obkladu na stěně. K tomu je, jak již bylo zmíněno, vhodné vypracovat kladečský plán. Ideálně si celkový vzhled ověříte na vizualizacích.

8. Lišty nahradí kamenické rohy

Kovové nebo plastové rohové lišty se do kombinace s velkým formátem nehodí, proto se používají tzv. kamenické rohy. Jde o zkosené zabroušení hran v úhlu 45°. Vyžaduje zručnost a správné nářadí, při kvalitním provedení je výsledkem dokonalý „čistý“ vzhled.

Ve velkém formátu je každá chyba nemilosrdně odhalena, proto je důležité precizně provést každý detail

9. Dbejte na detaily

Ve velkém formátu je každá chyba nemilosrdně odhalena, proto je důležité precizně provést každý detail, například dlaždice v rozích, na ostění oken, na schodišti, otvory kolem baterií či vypínačů, přechody mezi obkladem a omítkou nebo jinými povrchy atd.

logo MessengerPoslat Messengerem