Problém s velkou tloušťkou tepelné izolace může nastat i u stavebních otvorů: zvětšuje se hloubka ostění oken a tím se například zhoršuje výhled z okna a snižuje denní osvětlení v místnosti. V takových případech nabízí tepelná izolace Kingspan Kooltherm K5 zachování přijatelné hloubky ostění oken i při efektivním zateplení stěn domu (vystačíte si s tloušťkou izolace cca 100 mm). Výhoda malé tloušťky tepelného izolantu se projeví také například na balkonech nebo lodžiích.

Výplně stavebních otvorů

Z pohledu tepelněizolačního jsou okna stále tím nejslabším článkem obálky budovy. Z tohoto důvodu je vhodná již při návrhu optimalizace jejich velikosti, rozložení rámů – čím více rámu, tím více ztrát a méně zisků, orientace ke světovým stranám i jejich vnějšího stínění. Požadavky na stínění jsou jiné v létě a jiné v zimě a kvalitní architekt a energetický specialista si s tím ví rady. Kvalitní okna s trojskly v předsazené montáži by dnes již měla být standardem.

Pro zařazení do pasivního standardu musí stavba splnit přísné požadavky na potřebu energií a neprůvzdušnost obálky budovy. S tím souvisí i výměna starých oken za nová, která lépe izolují a dokonale těsní, což představuje nedílnou součást rekonstrukce domu na pasivní standard. Základním kritériem pro výběr nových oken jsou jejich tepelněizolační vlastnosti, které číselně definuje součinitel prostupu tepla oknem (Uw). „Při výběru konkrétního profilu je důležité věnovat pozornost tomu, zda je koeficient prostupu tepla udáván skutečně za celé okno. Někdy je uváděna hodnota prostupu tepla pouze zasklením (Ug), která vykazuje zpravidla opticky příznivější hodnoty, ale nebere v úvahu tepelněizolační vlastnosti samotného okenního profilu,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA.

Názorná ukázka možnosti využití typů skel a jejich přínosu pro tepelné zisky domu (HELUZ IZOS)

Doporučená hodnota prostupu tepla oknem (Uw) by měla být stanovena v projektové dokumentaci v závislosti na požadavcích stavebníka a potřebách konkrétní stavby. „Zlepšení izolačních vlastností se běžně dosahuje pokovením skleněných tabulí. Zasklením pak přirozeně unikne méně tepla, ale současně do interiéru pronikne méně světla a tepla zvenčí. Aby se interiér zejména na jaře a na podzim dostatečně prohříval, používá se speciální, takzvané solární trojsklo, které propustí do interiéru více tepla. Proto je třeba hledat optimální kompromis,“ dodává Ing. Milena Tomčíková.

Rozdíl v ceně oproti izolačním dvojsklům není zásadní, přitom tepelněizolační schopnost je téměř dvojnásobná a dokáže zajistit úspory na vytápění až kolem 25 %. „V případě našeho sortimentu je to zasklení IZOS ENERGY+ o tloušťce 44 až 46 mm perfektně spojující všechny parametry: propouští světlo a teplo z exteriéru, a přitom si zachovává extrémně nízkou hodnotu prostupu tepla směrem z interiéru (Ug = 0,6 až 0,5 W/m2K). Získané teplo tedy neuniká. Jde o ideální variantu pro všechny domy, zejména pasivní, nulové, respektive energeticky úsporné,“ vysvětluje Ing. Petr Stejskal, obchodní ředitel společnosti HELUZ IZOS.

 

Zdroj: IZOS

S takto kvalitními izolačními trojskly budou okna během chladného období sama zadarmo přitápět. „Jediná potíž nastává v létě, kdy je naopak potřeba teplo od slunce eliminovat. Vhodným řešením je tedy stínění pomocí venkovních žaluzií, screenových rolet nebo konstrukčních úprav v podobě přesahu střechy či slunolamu,“ doplňuje Michal Široký ze Saint-Gobain Glass.

 

Pro srovnání uveďme, že u starších oken se koeficient Ug běžně pohybuje vysoce nad hodnotami 2,0 W/m2K, což platí dokonce i pro okna instalovaná poměrně nedávno – před 15–20 lety.

 

www.izos.cz

logo MessengerPoslat Messengerem