Tepelněizolační vlastnosti zdiva jsou většinou tím nejdůležitějším faktorem při rozhodování, z čeho stavět. Martin Tichý ze společnosti Wienerberger radí myslet i na další parametry stavby a širší souvislosti. Například cihla Porotherm 38 EKO+ Profi splní zákonné požadavky NZEB II, a zároveň vzhledem ke své malé tloušťce šetří místo. V poměru cena/výkon je určitě skvělou volbou.

Cihla Porotherm 38 EKO+ Profi je oproti jiným typům užší a stejně jako cihla Porotherm 38 T Profi s vatovou výplní nepotřebuje dodatečné zateplení. Oproti obvodovému zdivu o tl. 44 cm zmenšuje celkový zastavěný prostor z vnějšku, a také – na identické zastavěné ploše – poskytne více místa uvnitř v domě. Pokud se rozhodnete stavět na malém pozemku, je rozdíl mezi obvodovým zdivem o tl. 38 cm a 50 cm opravdu znát. Na metry čtvereční to dokonce může rozhodnout o tom, zda se do domu vejde další WC s koupelnou, či nikoliv. A oceníte jistě i další výhody.

Méně práce, nižší cena

Cihla 38 EKO+ Profi je lehčí než ostatní cihly a svépomocným stavebníkům to může usnadnit práci při zdění. Přínosem je také založení rohů bez dalších doplňkových cihel. Délka v rohu pro splnění převazby by měla odpovídat rozměru 375 mm, a díky tomu už není potřeba dokupovat jiné doplňkové cihly, které jsou další položkou v nákupním seznamu. I z tohoto důvodu může být stavba o něco ekonomičtější.

Jednoduché provedení fasády

Obecně lze konstatovat, že jednovrstvé zdivo šetří prostor i čas, protože bez nutnosti zateplení stačí pouze vnější omítka a finální povrch. Protože tento materiál není na trhu příliš dlouho, může se stát, že stavební firmy si nebudou umět správně poradit s omítkou. Jedná se o sofistikovanou práci, ale pokud má stavební firma k dispozici omítačku, není to žádný problém. V Porothermu jsme schopni našim investorům doporučit vhodnou stavební firmu, a v budoucnu dokonce plánujeme zavést službu na proškolení firem v omítání jednovrstvého zdiva a poradenství na stavbách.

Ekologický přínos

Společnost Wienerberger se jako zodpovědný výrobce snaží co nejvíce snižovat ekologickou stopu a právě tento typ cihly může být vhodným příkladem. Na její výrobu je totiž potřeba méně energie i surovin než u širších cihel. Zároveň je celý výrobní postup ekologický, bez dalších přidaných materiálů. Díky tomu se tato cihla následně snadno recykluje a po zbourání budovy ji lze využít například na rekultivaci půdy či na zásyp dálnice.

Pro náročnější stavby

Při použití cihly 38 cm doporučuji věnovat pozornost i tomu, jaká chcete mít v domě okna a jaké použijete překlady. Každý další zabudovaný doplněk, jako je například roletová okenní schránka o tl. zhruba 25–30 cm, zmenšuje nosnou část zdiva. Stavebník by si měl od projektanta raději nechat zkontrolovat správně zpracované detaily v domě, aby stavba proběhla bez problémů.

 Zdroj: Wienerberger nacrt

Náročnějším investorům bych proto osobně doporučil cihlu Porotherm 44 EKO+ Profi, u které lze využít i prostor navíc, například pro schránku na rolety. Ve zdech z širších cihel se také dají vést různé rozvody a další stavební instalace. Proto je rozměr 44 cm, zejména u stavby svépomocí, bezpečnější a jistější v několika ohledech a má také o něco lepší tepelněizolační vlastnost.

Více informací na www.wienerberger.cz.

logo MessengerPoslat Messengerem