Optický klam působí, že z okna můžete dosáhnout až na horizont. Ledové kry se zdají tak blízko, jako kdyby za okamžik měly vplout až k vám do obýváku. Mrazivé venkovní teploty v drsném podnebí severního Atlantiku však v domě nepocítíte. Plastové a hliníkové okenní systémy Schüco umožní díky vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem tyto neuvěřitelné vizuální efekty z tepla domova.

Dům v harmonii s okolím – taková byla vize Newyorčana Kingmana Brewstera při plánování moderního rodinného bydlení na členitém pobřeží ostrova Fogo v Kanadě. Výsledkem je stavba, která spojuje nejvyšší úroveň komfortu s krásou přírody.

Fogo Island (v překladu znamená Fogo oheň) je poněkud překvapivý název: Ostrov leží v ledově chladném a drsném severním Atlantiku v provincii Newfoundland a tedy doslova na „konci světa“ – i na kanadské poměry. Ostrov měří 254 km² a je řídce osídlený. Neúrodná krajina je domovem asi 2700 obyvatel, kteří žijí převážně v malých dřevěných domech natřených pestrými barvami. Typické jsou domy na kůlech s terasovitými moly podél pobřeží. Jejich design pochází z doby, kdy byl lov tresky hlavním zdrojem příjmů zdejších obyvatel. Dřevěné konstrukce postavené na kůlech nad oceánem, byly spojeny s hlavním obydlím a sloužily jako prostor pro zpracování a sušení ulovených ryb.

Ve vzhledu není patrný rozdíl: Aby byly splněny různé konstrukční a tepelně izolační požadavky, barevně sladěná okna Schüco LivIng PVC-U (vlevo) dokonale doplňují hliníková okna Schüco AWS 75.SI+ (vpravo).

Rodina přijela na pár měsíců, zůstala natrvalo

Novostavba ve vesnici Joe Batt's Arm, navržená a postavená architektem Kingmanem Brewsterem, je nápadně moderní. Brewster pochází z New Yorku a před více než deseti lety se s rodinou přestěhoval z Brooklynu (NY) na Fogo Island. Přestože tam původně přijeli jen na pár měsíců, zůstali natrvalo. Kingman Brewster od té doby s respektem propojuje svůj smysl pro moderní design a pohodlí s místní původní architekturou, čehož důkazem je i jeho dům: Budova stojí zčásti na kůlech, takže se lehce vznáší nad skalnatou krajinou. Na jedné straně jsou tyto kůly praktické pro stavbu na nerovném terénu, zároveň však vzdávají hold typickým dřevěným domkům, ve kterých rybáři zpracovávají úlovky.

Místní architekturu připomínají i malá čtvercová okna. Rámují pohledy zevnitř jako pasparta a osvětlují jako reflektory zajímavé detaily v rozlehlé krajině. Naproti tomu velká okna a posuvné jednotky poskytují ničím nerušený výhled do dech beroucího okolí a umožňují zaplavit místnosti co největším množstvím denního světla. O to se postaraly okenní a posuvné systémy Schüco vyrobené z PVC-U a hliníku – ideálních materiálů pro požadavky náročného architekta i drsné přírody.

Rozmanitost velikostí oken umožní vidět zemi, oceán a oblohu z různých úhlů: Zatímco malá okna osvětlují konkrétní detaily v krajině a proměňují obyvatele v diváky, díky velkým prvkům se naopak cítí být součástí okolí.

Okna s vynikajícími hodnotami U přinášejí pocit pohody

Newfoundland je jednou z nejchladnějších oblastí v Kanadě s průměrnou denní teplotou pouhých osm stupňů. Pokud má být dům útulným domovem, pak je základním předpokladem vysoce tepelně izolovaný plášť budovy – zvláště pokud je cílem otevřený design s co největší transparentností. Proto byl zvolen okenní systém Schüco LivIng 82 AS PVC-U. S vynikajícími hodnotami tepelné izolace rámu Uf = 1,0 W/(m²K) a celého okna Uw = 0,90 W/(m²K) vytvářejí systémy Schüco LivIng pocit pohody – protože i v nejkrutější zimě vnitřní teplota rámu nikdy výrazně neklesá pod teplotu místnosti. Díky jedinečné těsnicí technologii je účinně a trvale zabráněno průvanu a kondenzaci vlhkosti na oknech.

Totéž platí o posuvných systémech se zdvihem Schüco LivIng z PVC-U s tepelně-izolačními parametry na úrovni nízkoenergetického domu, které vytvářejí příjemné vnitřní klima. Se základní stavební hloubkou 82 mm, s hodnotou rámu Uf = 1,3 W/(m²K) a vysoce kvalitním izolačním sklem dosahuje Schüco LivIngSlide vynikajících hodnot tepelné izolace až Uw = 0,80 W/(m²K). Díky vysoké úrovni odolnosti poskytuje posuvný systém nejlepší ochranu bez ohledu na povětrnostní podmínky. Inovativní posuvný systém se zdvihem je i neuvěřitelně praktický, lze ho vybavit elektrickým pohonem, takže i velké posuvné jednotky lze snadno a pohodlně otevírat a zapojit je do chytré domácnosti. Nulový práh zajišťuje naprosto snadný přístup bez nebezpečí zakopnutí. Zdůraznit je třeba těsnění mezi křídlem a rámem, neboť probíhá dokola ve více úrovních a zabraňuje tak výskytu průvanu a kondenzátu.

I když se ledové kry zdají být blízko na dotek, mrazivé venkovní teploty v obývacím pokoji nepocítíte. Inovativní 7-komorvý systém plastového rámu oken Schüco LivIng 82 AS Classic dosahuje znamenitých hodnot tepelné izolace.

Cradle to cradle – 100 % recyklovatelné

Vzhledem k poměrně větrnému počasí na ostrově Fogo by velká otvíravá okna byla nepraktická, proto na dvou místech dostaly přednost pevné prvky o rozměrech 2,4 m x 2,8 m. Vybrán byl hliníkový okenní systém Schüco AWS 75.SI+ (Super Insulated), který díky svým obzvláště úzkým profilům kombinuje vizuální lehkost s vysokou stabilitou hliníku. Okenní systém Schüco AWS 75.SI+ se i přes svou velikost vyznačuje vynikající tepelnou izolací s hodnotami Uf již od 0,92 W/(m²K) při základní hloubce 75 mm. Mrazivé teploty v interiéru tak vůbec nepocítíte, i když se sníh zdá být blízko až na dotek. Hliníkový systém s certifikací Cradle to Cradle rovněž přispívá k dosažení udržitelného konceptu budovy: Schüco AWS 75.SI+ je 100% recyklovatelný a po demontáži bude moci být jednou znovu zpracován na vysoce hodnotné suroviny v původní kvalitě.

Velké posuvné dveře se zdvihem Schüco LivIngSlide z PVC-U lze díky elektrickému pohonu pohodlně otevírat a lze je zapojit i do chytré domácnosti. Nulový práh zajišťuje snadný přístup.

Barevně sladěné systémy z PVC-U i hliníku

I když některá okna, posuvné dveře a pevné prvky jsou vyrobené z hliníku a jiné z PVC-U, aby splňovaly konstrukční, pohledové a tepelně izolační požadavky, nemá to žádný vliv na jednotný design pláště budovy. Různé komponenty mají totiž stejnou barvu profilu (bílá zevnitř, antracitově šedá zvenku), takže na pohled rozdíl nepoznáte. To dodává exteriéru budovy klidný, minimalistický vzhled – a pomáhá jí splynout s okolím.

Kde končí dům? Fakticky u štíhlých profilů hliníkového okenního systému Schüco AWS 75.SI+, i když vizuálně se zdá, že obytný prostor sahá až k horizontu.

Detaily projektu

Architekt: Kingman Brewster (kingman brewster studio)

Použité systémy Schüco:

Hliníková okna Schüco AWS 75.SI+

Okna z PVC-U Schüco LivIng 82 AS Classic

Posuvný systém se zdvihem z PVC-U Schüco LivIngSlide

Dveře z PVC-U Schüco LivIng 82 AS

Dokončeno: Březen 2023

logo MessengerPoslat Messengerem