V poslední době se stávají stále populárnějšími domy postavené na základě typových projektů. My jsme navštívili jeden takový typový dům v českém pohraničí. Manželé si jej postavili, jak říkají, na důchod.

Úplně vzadu v rohu stojí také garáž, kterou ale majitelé využívají spíše jako sklad zahradního nářadí. K domu přiléhá i poměrně velká zahrada, osázená zejména ozdobnými rostlinami. Zahradu nechávají okrasnou, nicméně tu stejně najdete bylinky do kuchyně. Plochu zadní části zahrady tvoří hlavně trávník, ale našlo se zde místo i na malé jezírko s panem vodníkem.

Poradna na Dumabyt.cz

Původně bydleli ve standardním panelákovém 4 + 1, a když zůstali v bytě sami, rozhodli se, že je načase splnit si svůj sen o domu se zahradou. Nechtěli nic velikého, aby neměli moc starostí s údržbou a provozem. Chtěli si přece konečně užívat volného času. Nepotřebovali už ani řešit prostory pro malé děti, mohli myslet jen na svůj komfort a v záloze jim stačilo mít hostinský pokoj. Rozhodli se proto pro menší bungalov z nabídky projektů rodinných domů firmy G Servis CZ, s. r. o.

Dotazy ohledně STAVBY domu můžete pokládat v PORADNĚ ZDE.

Nízké náklady na energie

Lidé často váhají, z jakého materiálu dům postavit. Většinou mají pocit, že nejlepší je stavět z pořádných cihel a hotovo. V dnešní době ale už zdaleka neplatí, že domy postavené z jiných materiálů mají třeba horší tepelněizolační vlastnosti nebo poskytují menší komfort. V případě této dřevostavby oceňují majitelé zejména nízké náklady na energie, což je také přesvědčilo o tom, že si chtějí vybrat tento dům. Líbilo se jim také, že stavba bude rychle zrealizovaná, vyhovovala jim rychlá domluva s dodavatelem.

Co nabízí bungalow 14?
Typový projekt Bungalow 14 společnosti G Servis CZ, s. r. o., je dům malé velikostní kategorie, vhodný pro 3–4člennou rodinu, případně pro bydlení osob se sníženou pohybovou schopností. Je určen do nízké zástavby a rovinatého, resp. mírně svažitého terénu. Předností bungalovu je finančně nenáročná, technicky velmi jednoduchá a rychlá výstavba, vhodná pro menší parcely. Finální cena a podoba bungalovu záleží na požadavcích klienta, na výběru stavebních materiálů a vybavení novostavby. Od objednání a doložení všech potřebných podkladů (projektová dokumentace od G Servisu CZ, stavební systém atp.) může stavebník do 6 měsíců bydlet.

Malý, ale komfortní

Paní sleduje v kuchyni oblíbené pořady a manžel zase sportovní přenosy v hostinském pokoji. Proto se zpočátku trochu obávali, že jim stavebnicová dřevostavba nebude vyhovovat třeba proto, že by se mohli přes stěnu slyšet. To se jim ale nepotvrdilo a v tomto ohledu jsou spokojení. Když si jeden chce „zalézt“, ten druhý o něm nemusí vůbec vědět.

Dispozice obsahuje vstupní část, technickou místnost, společný obývací prostor včetně kuchyně, pokoj pro hosty, ložnici a rodinnou koupelnu. Tančit by v pokojích asi nemohli, ale pro dva lidi s příležitostnou návštěvou není s prostorem problém. Smyslem volby tohoto typu domu bylo pořídit si pohodlné bydlení, které bude poskytovat veškerý komfort, ale nebude vyžadovat náročnou péči, úklid a běhání po schodech. V původním projektu udělali jen malé změny, třeba pokud jde o dveře. Bungalov je rozměrově spíše skromný, takže dnes by raději volili dveře posuvné úplně všude. Zatím je mají jen z chodby do kuchyně, ale pán už vymýšlí, jak vyměnit ještě dveře z předsíně do chodby.

Veškerá technika je schovaná v místnosti přiléhající k předsíni. Topí se plynem a po celém domě je rozvedeno podlahové topení, ze kterého jsou manželé nadšení. Dům není vůbec vlhký a místnosti jsou světlé díky střešním oknům.

Ze zadní strany domu si majitelé přistavěli klasickou dřevěnou pergolu na posezení venku a grilování. Komfort bydlení zvyšuje také prostorný přístřešek pro auto s možností zaparkovat další na příjezdové cestě opatřené zámkovou dlažbou.

Změna je život, ale nic se nemá přehánět

Přechod z bytu do domu nebyl příliš drastický hlavně proto, že si vlastně přenesli spoustu původního vybavení s sebou, takže se obklopili známými věcmi. Paní ráda jednou za čas přestavuje nábytek a dům jí k tomu dává také dost prostoru. Záliba v kreativních obměnách interiéru šla ještě dál. Od doby, kdy dokončili stavbu, již některé věci změnili. Původně bylo vymalováno bíle, ale to jim časem připadalo nudné, tak vymalovali pokoje v pestrých sytých pastelových barvách. Dokonce už i měnili obklady v kuchyni. „Vždycky tady tak sedíme a najednou nás napadne, že už bychom chtěli třeba něco trochu jinak. Tak se do toho pustíme a máme zase nějakou změnu. Nejspíš s tím nepřestaneme, protože nás to baví. Každý to má zkrátka jinak,“ říkají.

Na stavbu domu svépomocí
Jan Syrový, zástupce firmy Modul-LEG, s. r. o.: „Naše společnost se specializuje na dodávky stavebnicového systému na stavbu domu svépomocí. Domy realizované systémem Modul-Leg® jsou ve standardu nízkoenergetické. Stavebník od nás získává kompletní klientský servis, např. výpis potřebného materiálu na dokončení domu, doplňkové služby při přípravě projektové dokumentace, odbornou pomoc certifikovaných pracovníků společnosti, koordinátora stavby zdarma atd.“

Kuchyně je královstvím paní domu. Jedněmi dveřmi se do kuchyně vstupuje z chodby a druhými se vychází do zahrady. Zvenku je k domu přistavěná pergola stínící místo na posezení a grilování.

Pán domu plánoval letos instalaci bazénu. Chtěl mít bazén zapuštěný do terénu, nicméně narazil na problém se spodní vodou, takže se musel nakonec bazénu vzdát. Je ale „nad věcí“ a je si jistý, že si výhod nového bydlení užijí i bez bazénu.

text: Kristýna Lišková, foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem