Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Ytong a šikovné ruce pomohli splnit sen o novém bydlení
Rodina pana Martina po narození syna zjistila, že byt, ve kterém doposud žili, je velmi těsný a jejím současným i budoucím potřebám přestal vyhovovat. „Proto jsme se rozhodli hledat místo, na kterém uskutečníme náš sen. Po velmi dlouhém hledání se na nás usmálo štěstí: naše vysněné místo jsme našli asi kilometr od našeho bývalého domova. Po koupi pozemku nic nebránilo tomu začít si plnit náš sen.“ vzpomíná pan Martin.
Dům se sedlovou střechou je dvoupodlažní a projekt nového domova si navrhl sám majitel, svépomocí pak stavěl i hrubou stavbu. Na jednotlivá řemesla (okna, střecha, elektroinstalace, fasáda, hrubé podlahy apod.) si najímal specializované firmy. V 1.NP je zádveří, hala se schodištěm, koupelna s WC, technická místnost, pracovna a obývací pokoj k kuchyní. Ve 2.NP jsou dva dětské pokoje, koupelna s WC, šatna a ložnice. Rozhodnutí pana Martina stavět z Ytongu vycházelo z průzkumu trhu a ze srovnání výhod jednotlivých zdících materiálů či stavebních systémů. „Pro Ytong jsem se rozhodl proto, že je to ideální materiál pro stavbu svépomocí. Hrubou stavbu včetně schodiště nebo stropu lze provést s dostupným nářadím a bez potřeby větší techniky, při zvolení tenkovrstvých omítek stavebník nepotřebuje například silo a omítačku.“
Základním stavebním prvkem domu jsou tepelněizolační tvárnice Lambda YQ, z tvárnic Ytong jsou v domě i nenosné stěny a příčky. Díky tvárnicím Ytong Lambda YQ se dům řadí mezi domy s téměř nulovou spotřebou energie. Z rozsáhlé nabídky stavebního systému Ytong využil pan Martin také zakládací tvárnice Ytong Start, nosné i nenosné překlady, zakládací maltu tepelněizolační a zdící maltu. Montovaný stropní systém Ytong Ekonom, který je tady použit, zvolil pan Martin naprosto přesně, protože tento typ stropu se hodí i pro svépomocné stavění. Velkým pomocníkem při stavbě domu bylo nářadí Ytong – ke slovu se tady dostalo brusné hladítko, drážkovač, mísidlo, gumová palička, úhelník, vrták do pórobetonu nebo zednická lžíce.
Schodiště je také z pórobetonu Ytong
„Z pórobetonu Ytong máme i schodiště v našem domě. Důvodů bylo víc - chtěli jsme jeden materiál pro celou hrubou stavbu, navíc se dá i stavba schodiště Ytong svépomocí ve dvou zvládnout v řádu několika hodin. Výhodou je také možnost objednat si schodiště přesně na míru, což stavbu výrazně usnadní. Výhodou je, že schodiště jsme mohli začít používat hned po zatvrdnutí malty. Pokud stavebník hledá něco specifického, může si vybrat z knihovny schodišť. Při stavbě našeho schodiště se zatočenými stupni nám pomohl i podrobně popsaný postup montáže schodiště, který je v podobě PDF dokumentu i video postupu dostupný na webových stránkách firmy Xella. Stavba našeho nového domova trvala celkem rok a půl. Po celou tuto dobu jsme zde trávili veškerý volný čas a víkendy. Bylo to pro nás náročné, ale teď už víme, že to stálo za to.“ říká pan Martin a dodává: „Zkušenosti s bydlením v našem novém domě jsou opravdu dobré. Radost nám dělá i zdravé klima –Ytong spolu se sádrovou omítkou udržuje v létě i v zimě ideální vlhkost vzduchu uvnitř domu.“
29.07.2024 | Stavba
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google