Jaro je tu! A s ním přichází i čas na veledůležitou jarní závlahu zahrady, která je pro její revitalizaci po zimě zásadní. Navíc spotřeba vody na zahradě bude měsíc od měsíce stoupat. Věděli jste, že na optimální závlahu trávníku o velikosti 300 m2 spotřebujete v létě 9000 litrů vody týdně? Pokud tedy nevlastníte malou předzahrádku, kterou zvládnete zalévat jen ruční konví, je pořízení zahradního čerpadla nezbytností. Ale jak čerpadlo vybrat správně?

Výběr vhodného čerpadla začíná u pramene. Tedy zdroje vaší vody pro závlahu zahrady, kterým může být čistá nebo mírně znečištěná voda. Pro zavlažovaní je optimální vybrat ponorné nebo povrchové čerpadlo při zdroji vody ze studny/vrtu nebo nádrže. Pokud chcete využívat rybniční nebo říční vodu, pak dejte přednost kalovému drenážnímu čerpadlu.

„Za všech okolností výběr správného čerpadla začíná tím, že určíte zdroj vody a odpovíte si na otázky jakou, odkud, jak často a kolik vody chcete čerpat. Je rozdíl, zda budete čerpat vodu ze studny, z rybníka nebo využívat vodu dešťovou. Zároveň se ujistěte, zda máte vyřízena všechna povolení k odběru vody. To, že soused nabírá vodu na zahrádku do konve z rybníka neznamená, že totéž můžete udělat s čerpadlem. V okamžiku, kdy k odčerpání vody z rybníka nebo řeky použijete technické zařízení, musíte o povolení požádat,“ upozorňuje Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, která působí na českém trhu od roku 1991 a poskytuje prodej, servis a montáž čerpadel a čerpacích systémů.

Podívejme se na typy různých čerpadel, jak se od sebe liší i k jakému účelu jsou vhodná:

Povrchová čerpadla

Tato skupina odstředivých čerpadel se neinstaluje do vody, ale mimo vodní zdroj, kdy s nimi lze čerpat v podstatě ze všech druhů vodních zdrojů. Samonasávací čerpadla ovšem zvládnou čerpat vodu pouze z hloubky do 8 metrů. K čerpání z větších hloubek musíte vsadit na ponorná čerpadla.

Vícestupňové ponorné čerpadlo PUMPA PMC1004PA - ideální na závlahu zahrady

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla jsou částečně nebo úplně ponořena do vody. Používají se pro čerpání čisté nebo mírně znečištěné vody ze studny, vrtu nebo jímky. Pokud čerpáte vodu ze studny nebo retenční nádrže a chcete zavlažovat menší zahradu, ideálním řešením pro vás bude ponorné automatické čerpadlo, které je umístěno přímo v nádrži/studni a jeho automatický chod zajistí plynulý provoz bez nutnosti zapínání/vypínaní, zapne se otočením kohoutku.

Pro menší zavlažovací systémy se hodí například čerpadlo PUMPA PMC1004PA. „Jedná se o univerzální vícestupňové ponorné čerpadlo, které je ideální na přečerpávání čisté vody do zavlažovacích systémů, například z jímek na dešťovou vodu. Disponuje nerezovým pláštěm, zabudovaným automatickým řízením, výkonem 1000 W a maximálním průtokem 6 kubíků za hodinu. Čerpadlo je navíc schopné čerpat vodu i 50 mm ode dna,“ říká Martin Křapa.

Pokud z jednoho zdroje chcete zavlažovat zahradu i zásobovat vodou dům, volte domácí vodárnu (čerpadlo + tlaková nádoba + další příslušenství). Pro optimální návrh vodárny pro zásobování domu bude každá specializovaná firma potřebovat také řadu dalších klíčových parametrů, jako je například hloubka a průměr studny, vzdálenost zdroje vody od rodinného domu, vydatnost zdroje a plánované využití vody v domácnosti.

Je ale důležité zdůraznit, že pro optimální návrh podobného systému bude každá specializovaná firma potřebovat znát řadu klíčových parametrů. Například hloubku a průměr studny nebo vzdálenost zdroje vody od rodinného domu.

Sudová čerpadla

Mezi ponornými čerpadly najdete i tzv. sudová čerpadla. Jak jejich název napovídá, slouží k čerpání dešťové vody ze sudu. Čerpadlo ponoříte a nad hladinu vyčnívá teleskopická trubice s kohoutkem pro plnění konví, nebo k trubici rychlospojkou připojíte hadici. Čerpadlo raději umisťujte do sudu na podstavec kvůli možným usazeninám na dně, které by mohly při nasátí čerpadlo poškodit.

Jak zabránit chodu čerpadla na sucho?

Důležitým vybavením čerpadla je systém automatického vypínání, který zamezí možnosti chodu na sucho. Ten nastane, když je ve zdroji nedostatek vody a hrozí při něm nevratné poškození čerpadla. Nejčastěji se při ochraně zařízení využívá plovákový spínač, ale čerpadla se dodávají i bez něj. U automatů je ochrana proti chodu na sucho již integrovaná v zařízení. Ověřte si také, zda nepotřebujete pořídit další potřebné příslušenství – nejčastěji výtlačnou hadici nebo potrubí, instalační materiál pro připojení hadice k čerpadlu, připojovací armatury, podstavec pro usazení čerpadla nebo spouštěcí lano.

Výběr konzultujte s odborníkem

I když výběr správného čerpadla pro vaši zahradu můžete včetně instalace zvládnout sami, nezapomínejte, že do úvah je nutné brát řadu dalších faktorů. Mimo jiné vypočítání požadovaného objemu vody do celého systému nebo rozdílné provozní parametry rozprašovačů u zavlažovacích systémů. Nebojte se proto poradit s odborníkem.

Pozor na záruční a pozáruční servis

Určitě při koupi čerpadla také zohledněte, zda prodejce zajišťuje záruční a pozáruční servis, případně jiné služby. Například uvádění čerpadla či jiného zařízení do provozu. „Je důležité být připraven na eventualitu, že zakoupené čerpadlo vypoví službu. Někdy může jít o banální záležitost, kterou vyřešíte po telefonu s pracovníkem servisu, jindy o výměnu vadného komponentu. Ale je klíčové, aby prodejce poskytoval servisní služby a byl zákazníkovi k dispozici, když se objeví potíže,“ říká Martin Křapa a dodává: „V Pumpě jsme právě z důvodu okamžité pomoci zákazníkům zavedli již v roce 1996 servisní službu, která funguje 24 hodin denně, 365 dní v roce.“

 

logo MessengerPoslat Messengerem