Návrh zahrady na Českolipsku je výjimečný v mnoha směrech a nezapře osobitý rukopis autora. Stanislav Špoula vytváří prostředí, které plně respektuje danou přírodu; pracuje pouze s místním materiálem, pečlivě studuje charakter kraje a jeho flóru. Navštěvuje vhodné lokality a jednotlivě vybírá každý kámen. Výsledkem je osobité autorské dílo, robustní i něžná kamenná zahrada zasazená s respektem do okolní přírody.
01 z 7
Práce s kamenem nebyla vůbec snadná. Nejtěžší kusy váží sedmnáct tun a běžně se tady pracuje s metrákovými kameny. Většinou jde o místní čedič nebo tefrit. Velké kameny představují zajímavé geometrické tvary, působivé kompozice, které volí autor podle vlastní imaginace. Snaží se sesazovat kameny tak, aby držely samy o sobě, pouze výjimečně používá pojiva.
02 z 7
Zahrada je podle slov Stanislava Špouly laboratoř, kde člověk neustále něco zkouší a bývá pak příjemně překvapený. Je to taková intimní smlouva mezi člověkem a přírodou, říká autor zahrady.
03 z 7
Architektura domů DaVinci Haus přímo vybízí k harmonické úpravě zahrady. Zatímco v kompozici domů převládá dřevo a sklo, v zahradě hraje důležitou roli kámen, voda a okrasné trávy. Na zahradě jsou bohatě zastoupeny i různé druhy vřesů, z okrasných trav připomeňme například ozdobnici (Miscanthus), ostřici (Carex), pampovou trávu (Cortaderia), vousatec (Pennisetum) či bezkolenec (Molinia). Jistou raritou jsou zde trávy z daleké Pálavy či z vrcholků Pyrenejí.
04 z 7
Kompozice kamenných zahrad představuje náročnější přípravu terénu, pečlivý výběr, rozmístění i usazení kamenů. Stanislav Špoula si vše rozpracovává v nákresech, včetně vhodného osázení zahrady. Hlavní roli zde hraje téměř vždy opracovaný kámen z místních lomů, poté voda, stromy, keře a okrasné trávy. Ve všech případech je třeba volit takovou flóru, která kamennou kompozici zcela nepohltí, ale naopak ji zdůrazní.
05 z 7
Společně s osazováním vhodných kamenů se musí v základním projektu pamatovat i na vodu, která má v celkové kompozici velmi důležitou roli. V tomto pojetí má podobu poměrně malé, ale hluboké tůně za domem a jezírka o rozloze přibližně 50 metrů čtverečních. Spadají sem dva vodopády, kde pohyb vody zajišťuje speciální oběhové čerpadlo.
06 z 7
Od samého počátku učaroval autorovi zahrady kámen, nejdříve jako drobný doplněk zahradního zákoutí, kdy byl ozvláštňujícím detailem kompozice, jakýmsi přírodním šperkem. Později – zároveň se zvětšujícími se plochami řešených zahrad – přibývala velikost i množství kamenů, které se postupně stávaly páteří kompozice.
07 z 7
Skalní město na zahradě
Zahrada 30.01.2013
Zahrada na Českolipsku připomíná magické skalní město, kde se zastavil čas. Z pečlivě vybraných a dokonale usazených kamenů vystupuje dům jako prvek souznění a vyváženosti. Blízký les a voda daly architektům příležitost vytvořit téměř dokonalé obydlí v souladu s přírodou.
Tisk | Diskuze (0) | Zpět na článek | Sdílet článek Facebook Twitter Google