Při výběru dlažby není jediným kritériem, zda-li bude umístěna venku nebo uvnitř. Zvláště u exteriérové dlažby je třeba vzít v úvahu více aspektů. Ušetříte si nejen závady, ale i pozdější reklamace, na které by nemusel být brán zřetel.

Dlažba pro venkovní použití musí být v našem klimatickém pásmu především mrazuvzdorná, odolná a snadno udržovatelná. Populární variantu představuje moderní betonová dlažba, které navíc vynikají nepřebernými vzhledovými možnostmi.

Zatížení dlažby musíte promyslet před jejím nákupem

Prvním kritériem, kterým byste se měli řídit, je to, jak bude dlažba zatěžována. Pokud se jedná například o cestičku v zahradě nebo jiné výhradně pochozí plochy, můžete vybírat z betonové dlažby o tloušťce 33 – 50 mm. Řádově silnější dlažba o tloušťce 60 -70 mm může být použita i na místa s lehkým pojezdem automobilů, jako je příjezdová cesta do garáže nebo venkovní parkovací místo na vlastním pozemku. Dlažby o vyšších tloušťkách jsou určeny pro pojezd nákladních automobilů nebo pro místa s větším provozem. Je fakt, že ani namáhané plochy nemusí být vyskládány nejběžnější zámkovou dlažbou. I mezi dlažbou o vyšší výšce najdeme velmi moderní zpracování včetně stylových velkoformátových typů. Pravděpodobně nejimpozantnějším zástupcem mezi zátěžovými betonovými dlažbami je produkt MONUME XL, který snese i při rozměru 1 m x 1 m opravdu vše.

Velkoformátová dlažba MONUME XL se hodí na příjezdové cesty a jiné plochy s vysokým zatížením. Zároveň neztrácí nic na eleganci a stylu

Výběr vhodné dlažby zabrání případným reklamacím nebo zbytečnému plýtvání materiálem, který musí být vynaložen na výrobu silnějších dlažeb. Samozřejmostí, kterou je však nutné připomínat, je precizní pokládka na řádně zhutnělý podklad složený z předepsaných vrstev, který zamezí sklesnutí dlažby a tvorbě prohlubní, kde by se trvaleji držela voda, jejíž dlouhodobé působení může dlažbu poškodit.

Kvalita povrchu usnadní čištění

Dlažba ALMA je díky ušlechtilé povrchové úpravě PCT  a snadnému čištění vyhledávaným povrchem na zahradní terasyKromě zatížení je dobré zvážit, jaké znečištění dlažba snese. Pokud nám záleží na vzhledu dlažby i za pár let, je dobré se u výrobce informovat, jaký typ ochrany či impregnace daná dlažba má. Opět zde platí, že každý má individuální požadavky. Ten kdo celé léto griluje na zahradní terase, ocení jistě takovou dlažbu, ze které stačí kapající omastek či rozlité víno snadno setřít bez toho, aniž by nečistota dlažbu poškodila.

Například česká firma PRESBETON nabízí všechny své dlažby se základním typem vnitřní ochrany Protect System IN. Některé dlažby jsou ale nabízeny i v lepších úpravách. Nejušlechtilejší povrchová úprava Perfect Clean TOP spočívá v nanesení speciální kompozitní látky na betonový povrch vytvrzené zářením a vysokou teplotou. Kromě snadného čištěni i velmi odolných nečistot propůjčuje povrchová úprava PCT dlažbě na omak příjemný sametový povrch. Takovým typem dlažby je například univerzální dlažba ALMA v 8 atraktivních barevných variantách a 4 formátech včetně velkoformátu 800 x 800 mm.

Dlažba ALMA se vyznačuje sametovým povrchem – prostor kolem bazénu, tak láká k relaxaci a odpočinku

Dlažba, která ladí s charakterem stavby

Nakonec je při výběru rozhodující zejména to, co se vám líbí. A zde vám výrobci betonových produktů rozhodně vyjdou vstříc širokou nabídkou nejrůznějších stylů. Beton totiž umí dokonale reprezentovat nejen sebe, ale umí i imitovat kámen, velmi oblíbené dřevo nebo další materiály.

Dlažba HISTORIK upoutá svou nezaměnitelnou patinou

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem