Aktuální číslo

Tradiční časopis o bydlení v rodinných domech

Můj dům

Číslo: 10/2020
Vyšlo: 30.09.2020
, cena: 89,90 Kč

Předplatné | Archiv vydaných čísel

Tradiční časopis o bydlení v rodinných domech seznamuje každý měsíc zájemce o bydlení v domě s nejlepšími individuálními i typovými novostavbami a důmyslnými rekonstrukcemi. Téma zahrady považujeme za stejně důležité jako stavbu domu a proto spolupracujeme s nejlepšími odborníky z oblasti zahradní architektury. Můj dům je pořadatelem ankety Dům roku. Časopis opakovaně získal prestižní ocenění „Časopis roku“.RODINNÉ DOMY

Čtyřlístek pro čtyři lidi: Manželé ze severních Čech dojíždějí za prací každý do jiného města, pro stavbu domu si proto vybrali místo ve „strategické“ poloze na půli cesty. Pozemek v okrajové části obce je upoutal klidnou polohou, mezi sousedními domy objevili hezké průhledy do krajiny. Když zjistili, že je odtud vidět dokonce na Ještěd, nebylo pochyb, že našli to správné místo pro svůj nový domov.

Pocta žule, horám a překližce: Navštívili jsme zajímavý dům, který vznikl náročnou přestavbou sto padesát let starého žulovéhodomu do podoby promyšleného architektonického konceptu, který vychází vstříc požadavkům na přísné regulativy CHKO i na nejnáročnější kritéria současného bydlení.

V podkroví bydlí velká rodina kaktusů: Rodinný dům měl být nejen příjemným místem pro život, zadáním byl od začátku také rozměrný skleník pro kaktusy. Jenže kam s ním, když si majitelé stavby přáli co nejhezčí výhledy do sadu a zároveň chtěli mít skleník co nejvíce po ruce? Lépe řečeno, ideálně suchou nohou.

Venkovské bydlení ve městě: Místo pro rodinný dům tvořil malý pozemek uprostřed vesnice za Prahou, chaoticky zastavěný do prudkého svahu. K ulici se obracel skromný přízemní domek, nad ním už byly jen přístavby, které nebylo škoda zbourat. Na začátku úvah o novém domě se otevírala celá řada otázek.

Srub je živý organismus: Touha po splynutí s přírodou neznamenala pro manžele z Příbramska jen prázdnou frázi – kanadský srub z masivní smrkové kulatiny částečně izolovaný ovčím rounem obývá pár, kterému není zatěžko vzít na procházku do blízkého lesa tašku a místo sběru hub čistit přírodu od odpadků.

Skleněná stěna otevírá daleké obzory: V odlehlé části španělské středomořské oblasti Costa Blanca vyrostl rodinný dům, který autoři nazvali „Vivienda en Elche“. Jednopatrová novostavba na první pohled zaujme velkorysou prosklenou stěnou přes celou fasádu.

Dům doplnil sílu krajiny: Rozlehlý dům, postavený na okraji malého města v centrálním Mexiku, vzdává hold nádhernému místu a zároveň poskytuje maximum prostoru a pohodlí. Originálním způsobem naplňuje požadavek na harmonické soužití s přírodou.

ZAŘIZUJEME

Předsíň pro skvělý první i druhý dojem: Předsíň nebo zádveří jsou vstupní bránou do bytu. Přivítají nás a mají navozovat atmosféru útulného domova. Proto by neměly být pouze praktickým skladištěm bot a kabátů, ale i pohodlnýmprostorem, ze kterého budeme s dobrou náladou odcházet a s chutí se do něj vracet.

Sólo pro vanu: V souvislosti se současným trendem proměnit praktickou koupelnu v oázu relaxace zažívají solitérní vany velký comeback. Věnujte jim dostatek místa i pozornosti.

Výběr podlahové krytiny: Dřevo, vinyl, laminát nebo keramika? Začínáte řešit interiér během stavby domu? Nebo chcete svému bytu dodat moderní vzhled a jdete na to od podlahy? Možností je nepřeberné množství, jen je třeba vybrat do každé místnosti krytinu s odpovídajícími vlastnostmi.

ZAHRADA

Zahrada plná překvapení: Vybudovat malou zahradu od základů dá hodně práce, ale to samé platí u pozemku s velkorysou rozlohou, kde se některé věci navíc ukazují postupně. Velké proměny terénu, postupné vylaďování některých výsadeb i velké plány do budoucna, to je přesně to, co čeká soukromou zahradu v Lysolajích.

Kalendárium na říjen

Hranice pro pozemek: Vymezuje osobní vlastnictví a chrání soukromí. Bez oplocení se obejde jen málokterá zahrada. Jaký typ plotu zvolit na venkově, jaký ve městě a proč je nutné přemýšlet nad tím, kam a jak vysadit živý plot?

Rostoucí nábytek: Usměvavý mladý muž Jan Astaloš některé věci dělá zásadně jinak než běžní smrtelníci. Například si na zahradě za svým atypickým domem pěstuje na záhonech místo mrkve budoucí židle, stoly, stínidla, ba i houpací křeslo.

Čerpadla na vodu: Voda se stává čím dál cennější komoditou a čerpat ji přímo z přírodních zdrojů je nejpřirozenějším řešením. Důležitý je výběr správného čerpadla.

Zahradní finále na obzoru: Zahrada vyžaduje péči během celého roku, a právě na podzim a počátkem zimy zahradní práce vrcholí. Co je před zimou podstatné udělat, aby ji zahrada ve zdraví přečkala?

STAVBA

Zimní zahrady a prosklené stěny: Prosklené stěny a zimní zahrady dokáží propojit dům s přírodou, rozšířit obytný prostor i změnit dispozici interiéru. Základem je dokonalá rozvaha a projektová příprava.

Materiálové možnosti pro zateplení a chlazení: O tepelněizolačních materiálech se mluví v souvislostech s finančními úsporami, úsporami energií, ekologií ci zelenými dotacemi. Správná volba materiálu a technologie jsou v tomto smyslu klíčové.

Na prahu topné sezony: Správná volba, návrh a nastavení topného systému mají zásadní vliv na ekonomiku i uživatelský komfort v domě. Dnes se zaměříme na krby, krbová kamna a kamna s výměníkem.

Unikátní výhoda přesné regulace: Přesná regulace je u elektrického vytápění unikátní výhodou, stojí proto za to, podívat se na ni podrobněji.

Zaujalo nás: Zajímavosti a novinky z našeho stavebního trhu

ALTERNATIVY

Český soběstacný dům: Jak to celé začalo: Dům, který si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Vznik takového domu začínáme sledovat den po dni, krok za krokem.

Přihlášení
Newsletter
O nás
Můj dům
Mediální partneři

Články na partnerských webech

Dům a Byt

Jakému materiálu věří sami stavaři? Majitel stavební firmy si postavil z Ytongu a Silky

Jakému materiálu věří sami stavaři? Majitel stavební firmy si postavil z Ytongu a Silky

Stavba Web.cz

Tipy, jak chytře naplánovat osvětlení domu

iMateriály

Praha se dočkala nové lávky v Tróji, její stav budou monitorovat speciální snímače

Praha se dočkala nové lávky v Tróji, její stav budou monitorovat speciální snímače

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom na konci ulice