Energeticky soběstačné domy jsou v České republice pořád ještě v plenkách, v zahraničí jsou ale stále častěji vyjádřením současného trendu energetické nezávislosti na státu. Zároveň jsou praktickou ukázkou toho, jakým směrem se bude úsporné bydlení pravděpodobně ubírat. Některé technologie pro jejich stavbu lze navíc již dnes běžně nalézt u tzv. pasivních domů.

Za energeticky soběstačný je obvykle považován takový dům, který dokáže veškerou energii potřebnou pro svůj provoz pokrýt z vlastních zdrojů. Ve schránce takového domu proto nenajdete žádné účty za energie. Na rozdíl od domu nulového většinou není ani připojen na inženýrské sítě. Takové řešení však nemusí být vždy jen vyjádřením snahy jeho majitelů o maximální finanční úspory nebo čistší životní prostředí. Mohou k němu vést i mnohem prozaičtější důvody. Stačí například, pokud je váš pozemek mimo dosah inženýrských sítí a vedení obce vás odmítne připojit.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Ačkoliv je soběstačný dům zatím spíše vizí budoucnosti než běžným standardem, některé jeho technologie se využívají již dnes při stavbě pasivních domů. „Je totiž mnohem jednodušší energii ušetřit, než ji vyrobit. I na vytápění soběstačného domu by tak mělo ročně stačit maximálně 15 kWh/m². Základem je důkladná tepelná izolace bez tzv. tepelných mostů, rozsáhlé prosklené plochy orientované na jih nebo systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Ten zabezpečí neustálý přísun čerstvého vzduchu, navíc bez nežádoucích tepelných ztrát, které neodmyslitelně doprovází běžné větrání," říká Juraj Hazucha z Centra pasivního domu, které se stará o propagaci pasivního bydlení v Čechách.

Původně v kosmickém výzkumu...

Hlavním zdrojem energie je v tomto případě slunce.Kromě běžných izolačních materiálů se stále častěji používají i jejich přírodní alternativy na bázi foukané celulózy, dřevité vlny, konopí nebo ovčí vlny. Vývoj jde kupředu i v tzv. hi-tech materiálech typu vakuové izolace nebo aerogelů, které byly původně používány v kosmickém výzkumu.

„Technologické novinky lze nalézt také v oblasti ohřevu teplé vody a vytápění. Velkou budoucnost má podle všeho především tzv. mikrokogenerace neboli společná výroba tepla a elektřiny. K dispozici jsou první modely palivových článků využívajících vodík jako energetický nosič," vysvětluje Hazucha.

LED technologie

Největší rozdíly ve srovnání s běžnou výstavbou jsou v osvětlení a ve spotřebičích, které jsou maximálně úsporné a nezřídka využívají napojení na stejnosměrný proud. Samozřejmostí je možnost přípojky na teplou vodu u spotřebičů jako jsou pračka nebo myčka, čímž dochází k nemalé úspoře. Pro osvětlení se standardně využívá LED technologie. Samostatnou kapitolou je hospodaření s vodou, kdy se maximálně využívá voda dešťová a šedá a další odpady se kompostují.

Kromě běžných izolačních materiálů se stále častěji používají i jejich přírodní alternativy na bázi foukané celulózy.Co činí dům soběstačným, pak jsou systémy pro zisk elektrické energie či tepla z obnovitelných zdrojů. Hlavním zdrojem energie je v tomto případě slunce, případně větrná energie, která se vyplatí především v zimě či při zhoršených světelných podmínkách. I proto lze na střechách soběstačných domů zpravidla nalézt solární kolektory a fotovoltaické panely.

Postačí akumulační nádrž

Jelikož se jedná o zdroje závislé na počasí, množství vyrobené energie v čase hodně kolísá. Aby byla k dispozici po celou dobu spotřeby, je nesmírně důležitá dobře navržená její akumulace. Pro teplo postačí akumulační nádrž, ale pro elektřinu jsou potřebné baterie, které jsou dnes ještě finančně náročné a mají omezenou životnost.

„Masovější výroba vhodných baterií by znamenala skutečný průlom ve výstavbě energeticky soběstačných domů a nějakých bychom se mohli konečně dočkat i u nás. Do té doby bychom však neměli rezignovat na snahu bydlet úsporně a zaměřit se alespoň na stavbu domů pasivních," upozorňuje Hazucha.

Centrum pasivního domu, www.pasivnidomy.cz

logo MessengerPoslat Messengerem