Že je bílá barva symbolem počátku života, znamením čistoty a svěžesti, jistě není třeba připomínat. Bílý podklad nemilosrdně odhalí každé smítko, proto se odjakživa používá v ložnicích, koupelnách, nemocnicích a všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na čistotu a hygienu. Působí také příznivě na lidskou psychiku, opticky zvětšuje prostor, odráží světlo a tím interiér opticky zvětšuje.

Černá bývá považována za barvu smutku, deprese, ale také symbol elegance a racionality. Lze ji kombinovat s každou barvou, na černém pozadí či v kontrastu s černou vše vynikne. Při správném použití černá barva interiér zvýrazní a dodá mu elegantní vzhled. Kombinace černé a bílé představuje nejvyšší stupeň kontrastu, je nadčasová a nikdy nevyjde z módy. Pokud ji použijete promyšleně a vyváženě, vaše koupelna se nikdy neokouká. Poradíme, jak na to.

Sprchový kout Pivot značky RAVAK s černou povrchovou úpravou rámů podtrhne krásu skla a vynikne v každé koupelně (www.ravak.cz)

Malá koupelna

V malé koupelně je všeobecně záhodno držet se zásady, že méně je více, zejména co se týká barev. Správně je vyvážit překvapivě vyžaduje více citu a rozvahy než ve velkém prostoru. Bílá by tedy měla převažovat, aby opticky prosvětlila a zvětšila prostor. Obklady a dlažby volte raději bílé, případně s malou plochou jemné černobílé mozaiky či dekoru. Černá se skvěle hodí na drobné prvky a doplňky, jako je rám sprchového koutu, rám zrcadla, nábytkové detaily či baterie. Jednoduchým způsobem tak koupelnu pozvednete na vyšší „level“. Například černé umyvadlo na desce v jednoduché bílé koupelně spolehlivě zapůsobí jako designová „bomba“. Může být z keramiky s matným povrchem, z černě lakovaného kovu nebo ze skla s jemně transparentním efektem.

Černé baterie Hansgrohe se jistě stanou dominantou každé koupelny. Více informací na www.koupelny-ptacek.cz

Velká koupelna

Tady je prostoru pro fantazii mnohem více, ale i tak je třeba střízlivě uvažovat a vyvažovat. Dodatečně budete jen obtížně něco měnit (nemluvě o finančních nákladech). Využijte možnosti vizualizací a raději si nechte zpracovat co nejvíce variant návrhu, určitě se to vyplatí.

Zde je několik tipů: pomocí kontrastu můžete koupelnu rozdělit na funkční zóny (bílá umyvadlová, černá sprcha apod.) nebo učinit z některých prvků dominantu. Na černé dlažbě jistě skvěle vynikne fantastický tvar solitérní vany, zatímco na bílé se může „ztratit“. Ale nebude koupelna s černou podlahou vypadat menší? Totéž platí o umyvadle a obkladech. Sprchový kout s černými obklady může působit stísněně, nejspíše postačí pouze jedna černá stěna. Každé takové dilema si na počítači jednoduše ověříte.

Čtěte také: Jak účelně zařídit koupelnu se sprchou

Větší tmavé plochy se hodí tam, kde je dostatek volnosti a také světla. Chcete-li upoutat pozornost na podlahu či určitou stěnu, zvolte černobílou šachovnici či mozaiku. Chcete -li naopak zachovat jednolitou plochu, ale opticky ji jemně členit, můžete použít například mramorový obklad (nebo materiál imitující mramor) – jemné žilkování je vždy originální a oživí fádní vzhled. Stejný úkol splní i kombinace matu a lesku nebo různých povrchových struktur.

Mozaika nabízí skvělou možnost, jak zvýraznit některý prvek, atypický tvar nebo členit velkou plochu. Na fotografii dává mozaika akcent na sprchový kout (svislé pruhy jej opticky zvyšují) a na niku ve stěně (horizontální pruhy ji prodlužují). Obklad ze série VEIN, výrobce RAKO

Není černá jako černá, ani bílá jako bílá

Výsledné vyznění bude vždy záležet na tom, jakým směrem a v jaké intenzitě na danou plochu dopadá světlo (zda je plocha horizontální či vertikální, světelné paprsky jsou přímé či nepřímé, barva světla teplá či neutrální). Důležitou roli hraje i povrchová úprava. Hladké leštěné povrchy maximálně odrážejí světlo a černá i bílá barva budou kontrastnější, matné povrchy či plochy s jemnou plastickou strukturou světlo do určité míry pohlcují a barva získává tlumenější až mírně šedavý nádech. Kontrast matu a lesku, hladkého a strukturovaného povrchu nabízí příležitost k rafinované a nekonečně proměnlivé hře. Například šachovnice z lesklých a matných dlaždic dokáže v koupelně pravé divy. A navíc se její vzhled bude měnit podle toho, jak bude do vaší koupelny svítit slunce či jakými svítidly ji rozzáříte.


Text: Jitka Pálková

Foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem