Materiálů, které je dnes možné použít v kuchyních, je celá řada, ale pro které se rozhodnout, aby v náročném prostředí dlouho vydržely?

Odolný nanolaminát

Inovativní, elegantní a nano – taková může být kuchyň i koupelna s interiérovým materiálem SOFTIXX. To, co ho na první pohled i dotyk naprosto odlišuje od ostatních současných nábytkových materiálů, je jeho nanovrstva. „Nanočástice zajišťují SOFTIXXU hluboký mat s dokonale sametovým vzhledem. Co do praktičnosti, jeho povrch bez problémů odolá vodě, silným nárazům do plochy, extrémním výkyvům teplot i otiskům prstů či působení chemikálií. Nanočástice navíc umožňují také opravy případných mikroškrábanců, což je v místnostech jako koupelna či kuchyně nedocenitelné,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, českého výrobce nábytkových dvířek.

Akryláty a PUR

Designový vzhled i praktické vlastnosti, takové jsou největší přednosti dvířek s akrylátem na povrchu. U dvířek T.acrylic v lesklém provedení si nemusíte dělat starosti s případnými škrábanci, protože díky hluboké probarvenosti povrchu lze díky opravné sadě opravit drobné mechanické poškození.

Ocelově šedý odstín a vysoký lesk dvířek T.acrylic umožňují dekoru „Šedý Londýn“ mnohostranné použití, v kombinaci s nejrůznějšími dekory i jako nevšední barevný solitér (TRACHEA)

U moderních nábytkových materiálů nemají vysoké teploty, vlhkost, voda a pára šanci, a to díky olepení hran technologií PUR. Zde je potřeba daleko méně lepidla než u jiných způsobů olepení a spára mezi hranou a čelní plochou dvířek je téměř neviditelná. PUR lepidla mají po vytvrdnutí vysokou tepelnou odolnost až do 100 °C, takže při působení tepla z domácích spotřebičů nedochází k odlepování nábytkových hran.

Také si přečtěte: Nejlepší materiály pro vaši kuchyni

Dveře do vlhka

Jaké dveře zvolit do koupelny, aby bez problémů vydržely náročné vlhkostní podmínky? Určitě vás nezklamou dveřní křídla z odolných laminátů! „Laminát je velmi odolný materiál a právě pro svoji vysokou mechanickou odolnost je na dveřích hodně oblíbený. My na povrch interiérových dveří používáme CPL lamináty, které jsou typické nejen svou vysokou mechanickou odolností, barevnou stálostí, ale díky speciální svrchní vrstvě i vysokou odolností vůči vlhkosti, teplu i různým nečistotám a běžným čisticím prostředkům,“ říká Pavel Hajný, manažer interiérových dveří VEKRA.

Dveře do koupelny musí odolávat vlhkosti, proto je vhodné použít dveře s CPL laminátem (VEKRA)

Příroda na povrchu

Častou volbou pro kuchyňský, ale i koupelnový nábytek jsou také dvířka s PVC fólií na povrchu, jež jsou vyhledávána pro svoji cenovou dostupnost, snadnou údržbu, odolnost vůči vlhkosti a velký výběr nejrůznějších provedení.

„Kromě široké palety matných a lesklých dekorů nabízí fóliovaná dvířka T.classic také celou řadu zdařilých imitací přírodních i umělých materiálů, od věrných napodobenin betonu až po dřevodekory, a to včetně typické patiny,“ informuje Martin Dusík z Trachey a dále dodává: „Povrchová fólie naprosto přesně obepíná dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran. Díky tomu jsou vnější hrany dvířek zcela chráněny před pronikáním vlhkosti i zanášením nečistot.“

Fóliovaná dvířka T.classic s patinou Provence jemně zdůrazňují průběh frézování a přirozenou strukturu povrchu. Navozuje uvolněnou atmosféru slunného středomořského pobřeží (TRACHEA)

Detail otevřené zásuvky lakované umyvadlové skříňky z designové řady Brio. Pro tuto řadu jsou charakteristické oblé tvary, výrazná rudá barva a velkorysý úložný prostor (DŘEVOJAS)A oblíbenost dřevodekorů i dalších imitací přírodních materiálů potvrzuje i Ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas: „Moderní realistické napodobeniny přírodních materiálů, jako jsou kámen, beton nebo dřevo, jsou u koupelnového nábytku dnes velmi oblíbené. „In“ jsou například světlé dřevodekory jako nebraska, arlington, colorado nebo tradiční bříza a dub. A protože s těmito materiály v jejich přírodní variantě nemusí být jednoduché manipulovat a ve vlhkém prostředí je udržovat, doporučuji využít výhod nábytku z lamina, a to včetně 3D formy, která věrně zachovává plastickou strukturu materiálu.“

Nepřehlédněte: Správná dispozice = nejlepší recept na kuchyň

K nerozeznání od skla

Sklo v interiéru můžete nahradit akrylátovým materiálem VETRIXX. Ten je od skla téměř k nerozeznání, ale nabízí i možnost úprav, které tvrdé sklo neumožňuje. „VETRIXX dovede věrně napodobit sklo díky svému povrchu tvořenému akrylátem smíseným se skleněným prachem, navíc do něj lze vrtat, řezat i frézovat. Vzhledem k celkové tloušťce desky 20 mm je při montáži možné použít běžné nábytkové panty, zatímco kalené sklo vyžaduje speciální panty,“ uvádí Martin Dusík z Trachey.

Variantu obkladů nabízí i sklo, a to buď jednobarevně lakované, nebo s grafickým motivem – Grafosklo. To vzniká laminací fólie s natištěným dekorem pod kalené sklo (JAP FUTURE)

-red-

logo MessengerPoslat Messengerem