Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Fenomén jménem sauna
Pořídit si domácí saunu není ani levné, ani jednoduché rozhodnutí. Saunu si totiž nestačí jenom koupit, vyžaduje určitý přístup, bez jehož dodržování nemá smysl do ní investovat.
Principem klasického saunování je střídání tepla a chladu obvykle ve třech fázích. Před saunováním je nutné umýt celé tělo mýdlem - kvůli odstranění nečistot z povrchu těla - a před vstupem do potírny se do sucha utřít. Následuje pocení. Začátečníci či děti by měli pobyt v sauně omezit na několik minut podle svého pocitu, zkušenější si pak mohou při teplotě cca 90 ˚C prodloužit dobu pobytu na patnáct minut. Určitě bychom ale neměli tvrdohlavě setrvávat v potírně až do uplynutí časového intervalu, který jsme si stanovili. Pobyt v klasické sauně je o pocitech, proto zůstáváme kabině tak dlouho, dokud je nám to příjemné. To je zásadní a velmi důležité pravidlo.
Malé a užitečné sauny |
Moderní technologie dnes umožňují pořídit si saunu prakticky do jakéhokoli prostoru. Sauny pro jednu osobu lze například umístit již do 2 m3 prostoru. Kabiny o půdorysu 1,3 x 1,0 metru se bez problému vejdou i do panelových bytů. Přijatelné jsou i ceny nepřesahující padesát tisíc korun. Nevýhodou těchto minisaun je to, že se v nich pouze sedí, což je z hlediska pravidelnosti prohřátí těla méně vhodné než pozice vleže, která je z hlediska cirkulace krevního oběhu optimální. Pokud si pořizujeme saunu do rodinného domu, například pro dvě až čtyři osoby, pak musíme počítat s prostorem 5 až 8 m3. |
Sauny „naruby" i zaručeně pravé |
V Japonsku mají lázně, kde se praktikuje opačný postup než v sauně finské. „Saunující" se prudce ohřeje v horké vodě a pak se pomalu chladí na vzduchu. Švédsko lze také považovat za mateřskou zemi saun. Sauny tu ale nebývají tak teplé a je v nich nižší vlhkost. Estonská a finská kultura jsou si velmi blízké, a tak nepřekvapí, že sauna je v Estonsku stejnou samozřejmostí jako ve Finsku. Chybívá jen v obytných budovách vystavěných za sovětského režimu. V Rusku se staví více méně podobné sauny, jako jsou finské, jen se jim říká baňa. |
Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. Uvolňují se unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky, jako jsou endorfiny. Po skončení pocení se tělo musí zchladit v kádi se studenou vodou, bazénku, ve sněhu nebo alespoň ve sprše. A ačkoli se to na první pohled nezdá, prudké ochlazení je zdrojem dalších příjemných pocitů. Ideální pak je celý proces opakovat třikrát. Mezi jednotlivými cykly je dobré si dopřát krátký odpočinek.
Po třetím cyklu se pak doporučuje delší zhruba půlhodinová relaxace v příjemném prostředí. Tento „odpočinek" je důležitý nejenom pro doznění příjemného pocitu ze saunování, ale i pro vlastní fyziologické dokončení procesů. Proto se pro relaxaci po třetím cyklu doporučuje poloha v leže s tělem zabaleným do prostěradla či deky.
Z hlediska fyziologického je důležité mít po saunování alespoň nohy v teple. Zároveň bychom při těchto procedurách měli dbát na to, aby nedošlo k dalšímu pocení, které by narušilo doznívající účinky saunování. Neměly by chybět vhodné osvěžující nápoje pro doplnění ztracených tekutin a vitamínů.
Pokud se saunování stane pravidelnou součástí našeho životního stylu a budeme schopni dodržovat vše, co s ním souvisí, pak se můžeme těšit na dobrou kondici stoupající přímo závratnou rychlostí...
text: Stojan Černodrinski, foto: archiv
11.09.2013 | Interiér
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google