Pořídit si domácí saunu není ani levné, ani jednoduché rozhodnutí. Saunu si totiž nestačí jenom koupit, vyžaduje určitý přístup, bez jehož dodržování nemá smysl do ní investovat.

Saunová kabina Economy Plus s topolovým obkladem je ideálním řešením do menších interiérů (DYNTAR).Principem klasického saunování je střídání tepla a chladu obvykle ve třech fázích. Před saunováním je nutné umýt celé tělo mýdlem - kvůli odstranění nečistot z povrchu těla - a před vstupem do potírny se do sucha utřít. Následuje pocení. Začátečníci či děti by měli pobyt v sauně omezit na několik minut podle svého pocitu, zkušenější si pak mohou při teplotě cca 90 ˚C prodloužit dobu pobytu na patnáct minut. Určitě bychom ale neměli tvrdohlavě setrvávat v potírně až do uplynutí časového intervalu, který jsme si stanovili. Pobyt v klasické sauně je o pocitech, proto zůstáváme kabině tak dlouho, dokud je nám to příjemné. To je zásadní a velmi důležité pravidlo.

Malé a užitečné sauny

Moderní technologie dnes umožňují pořídit si saunu prakticky do jakéhokoli prostoru. Sauny pro jednu osobu lze například umístit již do 2 m3 prostoru. Kabiny o půdorysu 1,3 x 1,0 metru se bez problému vejdou i do panelových bytů. Přijatelné jsou i ceny nepřesahující padesát tisíc korun. Nevýhodou těchto minisaun je to, že se v nich pouze sedí, což je z hlediska pravidelnosti prohřátí těla méně vhodné než pozice vleže, která je z hlediska cirkulace krevního oběhu optimální. Pokud si pořizujeme saunu do rodinného domu, například pro dvě až čtyři osoby, pak musíme počítat s prostorem 5 až 8 m3.

Sauny „naruby" i zaručeně pravé

V Japonsku mají lázně, kde se praktikuje opačný postup než v sauně finské. „Saunující" se prudce ohřeje v horké vodě a pak se pomalu chladí na vzduchu.

Švédsko lze také považovat za mateřskou zemi saun. Sauny tu ale nebývají tak teplé a je v nich nižší vlhkost.

Estonská a finská kultura jsou si velmi blízké, a tak nepřekvapí, že sauna je v Estonsku stejnou samozřejmostí jako ve Finsku. Chybívá jen v obytných budovách vystavěných za sovětského režimu.

V Rusku se staví více méně podobné sauny, jako jsou finské, jen se jim říká baňa.

Ukázka obložení ze štípaného cedru (SALUS)Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. Uvolňují se unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky, jako jsou endorfiny. Po skončení pocení se tělo musí zchladit v kádi se studenou vodou, bazénku, ve sněhu nebo alespoň ve sprše. A ačkoli se to na první pohled nezdá, prudké ochlazení je zdrojem dalších příjemných pocitů. Ideální pak je celý proces opakovat třikrát. Mezi jednotlivými cykly je dobré si dopřát krátký odpočinek.

Po třetím cyklu se pak doporučuje delší zhruba půlhodinová relaxace v příjemném prostředí. Tento „odpočinek" je důležitý nejenom pro doznění příjemného pocitu ze saunování, ale i pro vlastní fyziologické dokončení procesů. Proto se pro relaxaci po třetím cyklu doporučuje poloha v leže s tělem zabaleným do prostěradla či deky.

Vytápění finské sauny

Solná kamnaSauna je původní finské slovo, označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna neboli potní místnost. Vnitřek sauny je dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 70 do 120 ˚C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 ˚C. U nás je maximální teplota omezena normou na 110 ˚C. Rozdíly v hodnotách mohou být i způsobeny i výškou měření: zaběhnutý model je měřit teplotu ve výšce sedícího člověka, což je 1,5 od podlahy a 1 m od kamen.

Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně bývá relativně nízká, činí několik desítek procent. V saunových kamnech se obvykle topilo dřevem, ale stále častější jsou elektrická kamna, zejména v bytech. Někdy je možné se setkat dokonce i s naftovými kamny. Primitivní sauna může fungovat bez použití saunových kamen. Základem je opět dobře izolovaná stavba, která je ale vytápěna kameny, rozžhavenými v otevřeném ohništi venku.

Saunové shrnutí

Dobře zabezpečená kamnaJak dlouho v sauně pobývat? Je to individuální, ale doporučuje se začít v krátkých sériích po 3-4 minutách. Postupně se dá doba pobytů prodlužovat.

Jak často? Při dobrém zdraví a pokud vám to dělá dobře, lze se sauně věnovat každý den. Především pro dámy pak platí upozornění, že tak časté saunování může nepříjemně vysušovat kůži a pleť - je tedy nutné počítat s větší spotřebou hydratačních přípravků.
Jaká má být vlhkost? Pokud nemáme zařízení, které se dá programovat, pak vlhkost regulujeme jednoduše poléváním kamenů. Vyšší vlhkost přitom znamená silnější pocení. Pobyt v příliš suchém vzduchu se naopak nedoporučuje, mohlo by totiž dojít k poškození dýchacích cest.

Jakou zvolit teplotu? Teplota v sauně se většinou volí mezi 70-100 ºC, přičemž jde o velmi individuální záležitost. Pro začátek se doporučují spíše nižší teploty kolem 80 ºC - do doby, než si najdete teplotu, která je pro vás optimální.
Může být saunování nebezpečné? Pro zdravého člověka a při rozumném používání je sauna pokládaná za bezpečnou. Důležité je nesnažit se trhat rekordy a věci zbytečně neuspěchávat. Pokud byste měli přece jen nějaké pochybnosti, je důležité své „pocity" co nejdříve konzultovat s lékařem.

Hodí se saunování pro každého? Saunu může sice navštěvovat prakticky každý zdravý člověk, ale měli bychom vědět, že například při nízkém krevním tlaku (nebo po požití alkoholu), se účinky sauny výrazně zvyšují. A to nemusí být ani příjemné, ani zdravotně prospěšné

Sauna se zaoblenými dveřmiZ hlediska fyziologického je důležité mít po saunování alespoň nohy v teple. Zároveň bychom při těchto procedurách měli dbát na to, aby nedošlo k dalšímu pocení, které by narušilo doznívající účinky saunování. Neměly by chybět vhodné osvěžující nápoje pro doplnění ztracených tekutin a vitamínů.

Pokud se saunování stane pravidelnou součástí našeho životního stylu a budeme schopni dodržovat vše, co s ním souvisí, pak se můžeme těšit na dobrou kondici stoupající přímo závratnou rychlostí...

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem