Venkovní bazény jsou jistě příjemná a užitečná věc. Potřebují ale vaši péči. Pomoci vám může jejich zastřešení - nebo důkladné zakrytí.

Domácí bazény skýtají celé rodině mnoho radostí, ale aby byl jejich provoz bez problémů, je nutno pečovat zejména o čistotu vody. Málokomu se chce dovádět mezi utopeným hmyzem nebo napadanými listy přivátými ze sousedovy zahrady. Tomuto po­měrně častému, leč zcela nežádoucímu jevu můžete z velké části zabránit instalací krycí plachty, nebo ještě lépe zastřešením. Zastřešení se dělí na dva základní typy: zastřešení nízké, jež je většinou obloukové, a zastřešení vysoké, podcho­zí. Zastřešení pak ještě dále dělíme dle systému posuvu na systémy kolejnicové a bezkolejnicové.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Plachta pro zimní zastřešení – detail uzavření schůdkůBazénové plachty

Bazénové plachty představují nejsnadnější cestu k ochraně vodní hladiny. Jde o nepromokavou a pružnou plachtu, která se v době, kdy se bazén nevyužívá, jednoduše přetáhne přes plochu bazénu - například v noci, při nepříznivém počasí nebo v době nepřítomnosti obyvatel domu. Plachta pracující na principu po­ložené rolety je většinou navinuta na úzkém bubnu a rotací se odvíjí těsně nad povrchem bazénu. Samotná rotace může být uváděna do pohybu ručně klikou, ne­bo pomocí elektrického pohonu. Tato varianta je pohodlnější, ale pochopitelně finančně ná­ročnější. Krycí plachta bazénu může být vyrobena z gumotextilní fólie, PVC fólie, solární bublinkové fólie, z polystyrénových desek fólií obalených nebo může být tvořena dutými komorovými profily z plastu. Ať už jsou tyto profily neprůhledné nebo průhledné, bý­vají sestaveny do velkých ohybných hladinových ro­let, které se prakticky navíjejí na buben a po koupání se zase snadno vyrolují přes hladinu.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Mobilní zastřešení

I podchozí zastřešení můžete v pěkném počasí jednoduše sesunout dohromadyPosuvné zastřešení nabízí pro uživatele bazénu vyšší technický i estetický komfort. Jedná se o systém do sebe zapadajících segmentů, které se pohybují na kolej­nicích nebo trubkách. Zatoužíte-li tedy po plaveckém vyžití na zahradě, stačí zastřešení úplně nebo jen částečně odsunout. Jednotlivé segmenty neboli seg­mentová pole zastřešení jsou tvořeny lehkou samonosnou konstrukcí z hliníkových nebo ocelových nosníků a průhlednou výplní. Plochy mezi nosnými prvky zastřešení jsou buď kompaktní, nebo z polykarbonátových ko­můrkových desek. Segmenty jsou při po­suvu obvykle kryty kartáčovými lištami, které spolehlivě brání průniku všech nečistot a úniku tepla.

Stavební možnosti

Plachta je řešení rychlé, ovšem méně pohodlnéRozhodnete-li se pro zapuštěné bazény, počítejte s částkou asi sto tisíc korun, ale překvapit by vás neměla ani čtvrt či půlmilionová suma. Nabídka materiálů, ze kterých se zapuštěné bazény vyrábějí, bývá širší, od zakopání levného foliového nadzemního bazénu, přes laminátové, polypropylenové nebo kovové vany (obecně „lehké konstrukce") až po železobetonové bazény těžké konstrukce. Právě ty patří do nejvyšší bazénové kategorie a mají životnost na několik generací stejně jako například váš dům. Když se řekne stavba zapuštěného bazénu, mnohé majitele vyděsí představa, že jim po zahradě budou několik dnů jezdit bagry a těžká nákladní auta a na další týdny se tady pak usadí zedníci. To však již dávno není pravda. I takový bazén lze postavit za jeden až dva týdny s minimál­ními zásahy do okolí. Rychlou a čistou výstavbu umožňuje stavební systém takzvaného ztraceného bednění. Jedná se o velmi efektivní stavební systém, který spojuje polypropylénové díly s tradičním betonem. Metoda ztraceného bednění zaručuje vašemu bazénu vysokou odol­nost nejen pro­ti mrazu, ale i proti možným pohybům te­rénu, a to na několik generací.

Výhody zastřešení

◗ Díky skleníkovému efektu získáte podle ročního období až 10 °C oproti bazénu nezakrytému.
◗ Zabrání zbytečnému úniku tepla při nočním ochlazení.
◗ V kombinaci s ohřevem vody dokáže koupání prodloužit o dva až tři měsíce, aniž byste museli očekávat ne­únosné zvýšení nákladů.
◗ Zastřešení ochrání po celý rok vodní plochu před padajícím listím a ji­nými nečistotami i před kontaminací deštěm. Ušetřit můžete až 95 % ča­su věnovaného údržbě.
◗ Zjednoduší se běžná údržba, zazimování i odzimování bazénu.
◗ Zastřešení chrání proti UV záření a minimalizuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Náš tip

Jde to i bez kolejnic! Nízké bezkolejnicové zastřešení je vymyšleno pro pohodu a bezpečnost uživatelů domácího bazénu. Prodává se ve dvou základních verzích pro bazény s rozměry 8 x 4 metry, kde je výška zastřešení metr až metr a čtvrt, a pro bazény s rozměry 10 x 5 metrů s výškou metr až metr a půl. Zaoblená celoprůhledná konstrukce působí velmi křehce a přirozeně splyne s každým typem architektury i krajiny. Při hezkém počasí se bezkolejnicové zastřešení složí na konec nádrže a umožní tak využití celého odkrytého bazénu bez toho, aby vám překážely nehezké kolejnice, které navíc znamenají nebezpečí pro vaše bosé nohy. U kolejnicového typu zastřešení také přibývá nutnost častého a pečlivého čištění drážek, v kterých se díly pohybují.

text: Adam Krejčík, foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem