K častým řešením v rodinném domě patří koupelnové duo – velká komfortní koupelna s vanou, případně vanou i sprchou, a druhá – menší, vybavená zpravidla pouze sprchovým koutem. Ani menší koupelna by však neměla být popelkou. Máme pro vás praktické tipy, jak ji účelně zařídit.

Koupelna se sprchou je často umístěna v rámci hlavní obývací části, slouží jako provozní „denní“ koupelna, jako pohotovostní koupelna – když má někdo z rodiny naspěch a hlavní koupelna je obsazena, případně je určena pro návštěvy.

Ve větších domácnostech může nastat i jiná dělba, například rodiče užívají koupelnu s vanou a děti koupelnu se sprchou, domácnost má oddělenou pánskou a dámskou koupelnu atd. Možností je celá řada, záleží na individuálních potřebách a zvyklostech každé rodiny. To zásadní ale je, že takováto koupelna vždy musí dodržovat ergonomická pravidla a nabízet určitý komfort, tzn. dostatek místa i potřebný úložný prostor.

Vana Rosa nabízí i komfortní sprchování, včetně sprchového sedátka a zástěny. Šířka je 105 cm, délka 150, 160 a 170 cm (RAVAK)

Nepřehlédněte: Jak na koupelnu bez chyb

Dispozice

Ať už máte dostatek místa pro velkorysé řešení, nebo se musíte spokojit s menším prostorem, není vhodné umístit sprchový kout hned v blízkosti vstupu do koupelny. Vyhnete se tak kolizi, kromě toho nejčastěji používaným předmětem v koupelně je umyvadlo, takže mu právem patří místo nejblíže u dveří. I malou koupelnu rozdělte na zóny – umyvadlovou, sprchovou, případně zónu WC, pokud je součástí koupelny. Sprchový kout je vhodné umístit spíše v zadní části.

Rozdělení na funkční zóny – umyvadlová, sprchová a WC s bidetem – prospěje velké i malé koupelně, a to z provozního i estetického hlediska (ukázka je z expozice značky Roca na veletrhu ISH 2019)

V zásadě se nejčastěji vyskytují dvě dispoziční varianty – čtvercová sesprchou v rohu, umyvadlem a WC po stranách (minimální rozměry takové koupelny jsou 160 x 160 cm), nebo obdélníkový půdorys s řazením umyvadlo – WC – sprcha (rozměry min. 130 x 220 cm). Součástí koupelny může být i bidet, řadí se vedle WC mísy a má přibližně stejné prostorové nároky. Dispozičních variant je ale celá řada, vždy je třeba počítat s potřebnými manipulačními plochami nejméně 80 x 80 cm před umyvadlem, sprchou či toaletou. Někdy bývá součástí koupelny i pračka – ta zabere v dispozici min. 60 x 60 cm.

Sprcha a vana v jednom

Pro malé koupelny, kde není dostatek místa na samostatný sprchový kout, výrobci vyvinuli speciálně tvarované vany, opatřené sprchovou zástěnou. Umožňují pohodlné sprchování a zároveň šetří místo.

Asymetrickou vanu Jika Tigo o šířce 70/80 cm lze vybavit sprchovou zástěnou a sprchovat se i v koupelně o rozměrech 160 x 160 cm (JIKA)

Zařizovací předměty

Čím je koupelna menší, tím více se uplatní promyšlený výběr zařizovacích předmětů. Řada výrobců nabízí speciální série nábytku a sanitární keramiky pro malé koupelny, které šetří místo (například BeHappy, Tigo apod.). Zahrnují například nábytková umy umyvadla se zásuvkovými skříňkami o hloubce pouhých 40 cm, závěsné toalety malé hloubky či úsporné rohové sprchové kouty.

Ve větší koupelně si naopak můžete dopřát velkorysý sprchový kout, který bude dominantní co do prostoru i designu. V současné době jsou trendem prostorné bezbariérové sprchové kouty typu walk-in, které nemají dveře, nebo sprchové kouty s černými rámy.

Umyvadlová skříňka INO šetří místo, ale vynikne i ve velké koupelně jako zajímavý solitér. Nabízí se v různých provedeních (LAUFEN)

Sprchové kouty

Funkčnost a trvanlivost sprchového koutu je závislá na konstrukci a způsobu otevírání dveří. Konstrukce mohou být rámové – skleněné stěny mají pevný obvodový nosný rám, nebo bezrámové, kdy jsou skleněné stěny kotveny přímo k podlaze a zdivu pomocí speciálních profilů. Výrobci nabízejí typy s vaničkou, nebo bezbariérové bez vaničky (stěny se montují k podlaze).

Co se týče dispozice, na trhu je široká nabídka provedení, nejčastěji s čtvercovým, obdélníkovým, čtvrtkruhovým či jinak řešeným půdorysem, k umístění ke stěně, do rohu, do niky či dokonce volně do prostoru. Konstrukce se liší také podle typu a způsobu otevírání dveří.

Sprchové kouty walk-in mají 1 až 3 skleněné stěny, mohou mít různou velikost (na fotografii 80 x 140 cm) a snadno se přizpůsobí i atypickému prostoru (SANSWISS)

Mohlo by vás zajímat: Koupelna se točí kolem umyvadla: Na co se zaměřit při jeho výběru?

Vstupy do sprchy

  • Klasické otočné dveře - Otočné dveře s panty patří k tradičnímu řešení, mohou být jednokřídlové, dvojkřídlové, rohové s rovným či dokonce zaobleným tvarem. Otevírají se zpravidla ven, proto počítejte s dostatkem místa v koupelně. Minimální průchozí šířka dveří se doporučuje 60 cm.

  • Posuvné dveře - Používají se zejména u rámových konstrukcí. Výrazně šetří místo, jsou výhodné zejména do malých koupelen. Zpravidla jsou jednokřídlové, ale i dvoukřídlové, na trhu najdete i rohové a atypické tvary.

  • Pivotové dveře - Jedná se o otočné dveře bez klasických pantů. Jdou osazeny na čepech v podlaze (spodním rámu) a horním rámu a otáčejí se směrem ven. Výhodou je částečná úspora místa a jednoduché ovládání.

  • Walk-in - Sprchový kout bez dveří, vymezený pouze pevně zasklenou stěnou či více skleněnými stěnami. Vstup je volný. Je ideální pro bezbariérové koupelny, kde dlažba plynule přechází do sprchy a je mírně vyspárována k odtoku vody.

Sprchový kout walk-in se dvěma skleněnými stěnami (RAVAK)

Vyberte si svůj sprchový kout z domova

Sprchový kout podle individuálních potřeb lze nově namodelovat i od počítače bez náročného obíhání obchodů. On-line Konfigurátor řešení na míru od největšího českého výrobce RAVAK na to potřebuje jen šest kroků, během kterých si vyberete požadovanou modelovou řadu, konkrétní kout, rám či panty, dekor skla, rozměry a na světě je unikátní výrobek podle přání. Celkově Konfigurátor RAVAK „umí“ tisíce variant a nabídne 737 vizualizací sprchových koutů, sprchových dveří, pevných stěn a vanových zástěn, včetně atypických řešení do podkroví apod.
Více na atypy.ravak.cz

Text: Jitka Pálková | Foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem