Při tvorbě nové koupelny se nabízí jak minimalistické pojetí, tak výrazná barevnost s dekoracemi. Nicméně letošním trendem je celkové zklidnění, zjednodušení a důraz na harmonii a prolnutí prostoru.

Obklady, dlažby a koupelnové vybavení by mělo ladit s duchem domu, platí to zvlášť pro moderní interié­ry, kde jsou obytné prostory propojené. Stejné obklady nebo vý­robky z jedné série můžete použít také v kuchyni, případně sjednotit dlažbu v ce­lém domě. Jedna a táž podlaha tak bu­de probíhat z terasy přes předsíň a chodbu třeba do kuchyně nebo do koupelny, čímž sjednotí celý interiér. Ob­klady a dlažby se nově začínají uplatňovat i v místnostech, kde bychom je nečekali, a to v obývacím pokoji, ložnici a v dětských pokojích.

Máte problém s vaší KOUPELNOU? Zeptejte se specialisty v PORADNĚ ZDE.

Formáty, barvy, povrchy

Koupelny v šatech sezonyFormáty obkladů jsou zpravidla obdélníkové a pokládají se vodorovně s minimální spárou, což umožňují kalibrované výrobky přesné velikosti. Moderní jsou klasické černo-bílé kombinace a také noblesní še­dá, stálicemi pak přírodní odstíny. Favoritkami mezi výraznějšími barvami je modrá, sytě červená, oranžová, fialová a pistáciová v kombinaci s hně­dou. Zlato, hit loňského roku, ustou­pilo do pozadí. Vybírat můžete mezi nejrůznějšími ornamenty, nabízejí se jednoduché květinové vzory v decentních barvách, geometrické vzory a různé stylizace. Atraktivní jsou celoplošné dekorace (Inzerto) à la tapeta, například s dekorem, jímž lze ozdobit jak celou koupelnu, tak třeba jen jednu její stěnu.

Dlažby mohou být dokonalou imitací parket, plovoucích či masivních prkenných podlah, tyto dekory se zvlášť hodí také do ostatních místností v bytě. Stále oblíbené jsou napodobeniny kamene, které se nově kontrastně kombinují se dřevem, sklem a barvami. Vrací se i klasický mramor ve vysokém lesku.

Při výběru buďte praktičtí

> Cenu renovace koupelny ovlivňuje více cena kachliček než dlažby (kvůli větší ploše).
Velké formáty, zpravidla luxusní těžké obklady (30 × 90 cm, 30 × 60 cm) se hůře pokládají, zato působí exkluzivně.

> Na různobarevné mozaice není vidět špína, pěkně působí zakomponovaná v bí­lé keramice, skvěle se hodí na zaoblené povrchy (například jako obklad vany).

> Kalibrované dlaždice jsou určené pro pokládku s velmi úzkou spárou (vypáleným hotovým dlaždicím se zabrousí hrany, aby měly totožné rozměry).

> Podlaha vytvoří jasný barevný styl.

> Série nabízejí teplé i studené barvy.

> Čím větší formát, tím nižší skluznost (díky méně spárám).

Mozaiky ze skla nebo z keramiky

Kioto inspirované Japonskem. Jemné reliéfní zdobení obkladů a dekorace s přírodním motivem (SIKO).Zvolit můžete jak matné nebo polomatné povrchy, tak efektní lapované, tedy částečně přeleštěné, s efektním střídáním lesku a matu. Nejobvyklejší variantou je vysoký lesk, který se objevuje i na dekoraci dřeva.

Mozaiky se objevují v kamenném provedení, ze skla nebo z keramiky. Dovedou příjemně ozvláštnit koupelnu, zvláště když jimi oživíte jednoduchý obklad, a to třeba i jediným mozaikovým proužkem. Pokud si vyberete plastické povrchy, dopřejete si díky trojrozměrným tva­rům hru světel a stínů, ať už to budou prořezové drážky, které základní formát odlehčují rozdělením na menší formát, nebo stékající kapky vody, třpytivé ko­rálky, které mohou vytvořit dokonalý zá­věs, či výrazně zvlněné povrchy.

Více článků z rubriky KOUPELNY na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Napodobeniny přírodních materiálů

Defile, kontrast velkého formátu s mozaikou, metalický povrch dodá interiéru švih (RAKO).Zajímavý je perleťový nebo metalický povrch, použití kovu nebo surový povrch betonu a cementu, který se hodí především do industriálních a technických interiérů, především pokud se zkombinuje se sklem a kovem. Oblíbené jsou tex­tilní struktury jemných zemitých tó­nů a napodobeniny přírodních materiálů, dřeva, kůry nebo kamene. Koupelnu ozvláštní listely, velmi atraktivní jsou na­příklad skleněné s potiskem, a bombata (dekorace páskového typu s profilem ve tvaru písmene U nebo R). Pokud zvolíte bílý dekor na tmavém pozadí, zapůsobí jemněji a bude mít větší hloubku než tmavý dekor na světlém podkladu, elegantně nenápadný bude tón v tónu.

text: Šárka Drbohlavová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem