Vybrat vysavač není vzhledem k ohromné šíři nabídky vůbec jednoduché. Na trhu najdete víceúčelové modely, vysavače na veškeré druhy podlah a podlahových krytin i přístroje se speciálními funk cemi. S některými přístroji snadno vysajete i popel z krbových kamen, kufr automobilu nebo umyjete okna.

Při výběru vysavače zohledněte typ podlahy, která je ve vaší domácnosti nejvíc zastoupena. vysávání koberců vyžaduje vyšší sací výkon, naopak hladké povrchy, jako jsou dlaždice, vinyl, lino nebo parkety, můžete svěřit robotickému nebo tyčovému vysavači o nižším výkonu. do 50 m2 plochy postačí objem sáčku nebo nádoby 2 až 2,5 l, do 100 m2 doporučujeme objem 3–4 l.

Sáčkové vysavače

Sáčkové vysavače jsou v našich domácnostech nejvíc zastoupeny. Objem sáčku vysavače volte podle rozlohy bytu, ale zohledněte také obvyklou míru znečištění domácnosti (děti, zvířata). Předností sáčkového vysavače je, že sáček slouží jako další filtr. sáčky sice musíte čas od času dokoupit, ale co se týče manipulace s vysátými nečistotami, jde o velmi hygienické a pohodlné řešení. Nevýhodou sáčkových vysavačů je nestabilní sací výkon, který klesá v závislosti na naplnění sáčku (až o 50 %), a dodatečné výdaje za prachové sáčky. 

Také si přečtěte: Průvodce výběrem vnitřních dveří

Bezsáčkové vysavače

Nazývají se také cyklonové vysavače, protože nečistoty uvnitř vysavače rotují kolem stěn sběrné nádoby a odstředivá síla separuje větší a menší částečky. Nejmenší částečky ve sběrné nádobě nezůstanou a jsou zachyceny na filtrech umístěných před a za motorem. U bezsáčkového vysavače je zásadní podmínkou dobře utěsněná konstrukce, jinak nebude cyklonový efekt správně probíhat a prach bude hnán přímo na filtry. Nevýhodou cyklonových vysavačů je víření prachu při vysypávání nádoby, což je nemyslitelné například pro alergiky. výjimkou jsou bezsáčkové vysavače s vodním filtrem, kdy prach zachycený ve vodě pohodlně vylijete.

Akumulátorový vysavač Athlet ProAnimal 28Vmax je ideální pro majitele domácích zvířat a pro všechny typy podlah. Vyjímatelná část poslouží k vysávání kufru auta i drobků na stole (BSH)

Bezsáčkové vysavače disponují stabilním sacím výkonem, některé modely umožňují mokré vysávání. oproti sáčkovým modelům vyžadují údržbu a častější výměnu filtrů. Na bezsáčkovém vysavači nešetřete, čím kvalitnější model pořídíte, tím lépe bude vysavač těsnit a nabídne vyšší výkon.

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače jsou hitem několika posledních let a v domácnostech slouží jako doplňkový vysavač na rychlý a operativní úklid. Vyznačují se štíhlou konstrukcí, jsou skladné a dobře se s nimi manipuluje. Jsou vhodné pro úklid menších ploch, aniž byste museli při práci ohýbat záda. Na trhu najdete tyčové vysavače napájené kabelem i akumulátorové modely.

Akumulátorový tyčový vysavač 4v1 s mopem a vyjímatelnou ruční jednotkou vysává i vytírá všechny typy podlah. Má výměnný motorový rotační kartáč „Cat & Dog Mini“ (SENCOR)

Vysávání 2 v 1

Pod označením 2v1 se prodává tyčový aku vysavač, který snadno proměníte v malý ruční přístroj pro vysávání prachu na nábytku, kuchyňské lince a dalších plochách nad úrovní podlahy. Samostatnou variantu vysavačů 2v1 tvoří tyčové vysavače s mopem, kdy je proces vysávání doplněn nástavcem pro vytírání. Tyto vysavače využijete u tvrdých podlah, a po odpojení nástavce s mopem můžete přejít i na koberce. Syntézou obou předchozích variant jsou modely označované jako 3v1 (vysavač, mop a ruční vysavač v jednom přístroji). Díky tomu vysajete koberce, vytřete tvrdé podlahy a vysajete drobky na pracovní desce linky nebo na stole. 

Robotické vysavače

Během posledních deseti let si roboti získali přízeň v mnoha domácnostech. Levnější modely jsou určeny pouze pro hladké podlahy, ty pokročilejší zvládnou i vytírání, vysávání koberců a dokážou pracovat naprosto samostatně. Díky nízké výšce roboti uklidí i v obtížně dosažitelných místech pod nábytkem, což je jejich velká přednost. Můžete je ovládat i na dálku pomocí chytrého telefonu nebo naprogramovat na pravidelný úklid několikrát týdně.

Vysavače na popel

S víceúčelovým vysavačem Fieldmann FDU 2002-E dokonale vyčistíte kamna či krb a díky bohatému příslušenství zvládnete i další úklidové výzvy, cena 1 199 Kč (FIELDMANN)Každý, kdo žije ve společné domácnosti s krbovými kamny, krbem nebo grilem, ocení vysavač na popel. Vyrábějí se ve dvou verzích – na studený popel a na horký popel. Pod slovem horký si ale nepředstavujte žhavé uhlíky, ale popel o teplotě 40 až 60 °C. Kromě popela těmito vysavači vysajete i piliny a kousky kůry a dobře poslouží i v dílně nebo garáži.

Novinkou v tomto sortimentu jsou modely s oklepem. Zanesený filtr očistíte od nejjemnějších částeček popela zpětným nárazem vzduchu.

Mohlo by vás zajímat: Vybíráme kuchyňskou baterii: Preferujte hlavně kvalitu

Centrální vysavače

Nejúčinnějším, nejhygieničtějším a zároveň nejpohodlnějším způsobem vysávání je centrální vysavač. Nesete jen lehkou hadici a nečistoty odcházejí mimo obytný prostor (HUSKY)Mezi vysavači, co se komfortu, kvality vysávání a hygieničnosti týče, oprávněně kralují centrální vysavače. Jejich hlavní výhodou je maximální čistota – při práci nevíří prach a všechny nasáté nečistoty odvedou zcela mimo obytný prostor. Centrální vysavače vynikají také snadnou manipulací, tichým provozem, dlouhou životností (vybrané modely až 25 let) a 100% účinností filtrace.

Při vysávání není třeba přenášet vysavač z místnosti do místnosti a hledat za nábytkem elektrické zásuvky. Jednoduše zasunete lehkou a ohebnou hadici do zásuvky centrálního vysavače a pohodlně z jednoho místa vysajete všechen prach a nečistoty. Viditelnými součástmi domácího vysavače jsou odlehčené hadice a vysavačové zásuvky.

Centrální vysavačová jednotka bývá umístěna ve sklepě, garáži nebo v technické místnosti domu. Od centrální jednotky je vedeno speciální potrubí k jednotlivým zásuvkám, které jsou rozmístěny v domě tak, aby hadice pohodlně dosáhla všude tam, kde je potřeba vysávat. Vzduch s nečistotami proudí přes hadici a trubní rozvod až k výkonné centrální vysavačové jednotce, kde je účinně přefiltrován a vyfouknut ven.

Text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem