Když máte v kuchyni hodně prostoru, život je jednodušší. Vejde se vám pak do ní spousta různých spotřebičů, které umějí sekat, míchat, loupat… Jenže jak si kuchyni zařídit v případě, že máte k dispozici pár metrů čtverečních?

Základní rada je jasná: „Kupujte pouze spotřebiče, které opravdu potřebujete. Jakmile má spotřebič jen jednu funkci, nechte si raději zajít chuť. Dodržováním tohoto jednoduchého pravidla ušetříte nejvíce místa," říká Zuzana Loudová, vedoucí oddělení malé bílé techniky na Mall.cz.

celý text

Lednička

Lednice GorenjeBez vařiče vajíček nebo hotdogovače se většina kuchyní obejde, o chladničce to můžeme říct jen stěží. Což je problém, protože zrovna lednička zabere značný prostor. Jak ho minimalizovat? Například díky volně stojící chladničce Gorenje RB 3124 W o rozměrech 85 x 50 x 60 cm a objemu 103 litrů, z nichž 17 litrů připadá na mrazničku.

Myslíte, že vaší rodině tenhle prcek stačit nebude? Pak by mohly pomoci alespoň zúžené rozměry kombinované chladničky Electrolux ERB 27010 W. Ta je široká jen 54 cm.

Vaření a pečení

Mikrovlnná trouba WhirlpoolKuchyně je ve většině domácností stále ještě místem, kde se vaří a peče. I zde existují spotřebiče, které dokážou ušetřit prostor. Tajemství spočívá v jejich multifunkčnosti. Například kompaktní vestavná multifunkční trouba Electrolux EOK 86030 X umí péct horkým vzduchem, grilovat, ale zvládá také funkci mikrovlnky. Mikrovlnná trouba Whirlpool JT 369 SL je vybavena kromě mikrovln také horkovzdušnou funkcí i grilem a její rozměry jsou 38 x 49 x 52 cm.

K vaření patří také samotná příprava jídla. Pomocníků k ní je možné vyjmenovat nespočet, těch opravdu univerzálních ale zase tolik není. Skoro tolik co robot zvládne tyčový mixér Philips HR 1372 s řadou nádob a nástavců. A pokud byste přece jen chtěli opravdového robota, tak na malý prostor myslel například Kenwood se svým robotem FP 925. Ten sám o sobě zabere na kuchyňské lince pouze prostor o velikosti běžného talíře, což je asi o 30 % méně než u klasických robotů.

Umývání

Myčka ElectroluxPo vaření následuje umývání nádobí. Někdo to zvládne bez myčky, někdo se jí vzdát nechce za žádnou cenu. Při nedostatku místa je vhodným kompromisem kompaktní myčka. Nepojme tolik nádobí jako myčka klasických rozměrů, ale kupu nádobí u dřezu dokáže podstatně zmenšit. Příkladem takové myčky je Electrolux ESF 450 s rozměry 45 x 55 x 48 cm.

(Ne)zbytnosti

FrenchpressNesmíme zapomenout ani na spotřebiče, které sice nejsou životně nezbytné, ale jsme kvůli nim ochotní pár centimetrů čtverečních místa oželet. Když už je tedy musíme mít, je dobré se porozhlédnout po těch, které s malým prostorem přímo počítají. Na kávové závisláky myslela značka Nespresso se svým minikávovarem na kapsle Krups Citiz. Ještě skladnější jsou čím dál oblíbenější frenchpressy.

Sendvičovač NordicaSilnou skupinou jsou závisláci na víně. Pro ty s malým bytem je určena vinotéka Fagor VT 12 o šířce pouhých 25,5 cm. Pojme 12 lahví vína! Stejná značka vyrábí i minifritézu F-110 - ta má objem pouhý 1 litr.

A na závěr ještě sada titěrných spotřebičů od OBH Nordica. Konvice, sendvičovač a topinkovač potěší každého, kdo poctivě snídá, ale na potřebné spotřebiče nemá příliš prostoru.

text: Tomáš Horáček, www.mall.cz, foto:  www.mall.cz

logo MessengerPoslat Messengerem