Rekonstrukce koupelny bývá zpravidla spojena s úpravou dispozice, výměnou obkladů, dlažeb, sanitárního vybavení a samozřejmě i rozvodů. Máme pro vás několik užitečných rad, jak na to.

1. Velikost koupelny

Na počátku si položte otázku, zda vám stávající koupelna vyhovuje svou velikostí, vybavením, zda ji chcete zvětšit posunutím příčky, či naopak zbytečně velkou koupelnu předělit. Vstupní dveře do koupelny mívaly dříve průchozí šířku 60 cm, to však dnes není dostačující, rozhodně volte šířku 80 cm. Před vanou, umyvadlem či sprchou je třeba ponechat dostatečně velkou obslužnou plochu (širokou minimálně 80–90 cm), aby koupelna byla pohodlná a také bezpečná.

Celková (minimální) velikost koupelny bude tedy záviset na dispozičním uspořádání, počtu a typu zařizovacích předmětů. Nesnažte se šetřit centimetry, koupelnu budujete na desetiletí, a počítejte i s riziky, která přináší přibývající věk. Určitě se vyplatí myslet na bezbariérové řešení.

Velká koupelna s nevyužitým prázdným prostorem uprostřed může zase budit fádní a neútulný dojem. Nabízí se možnost předělit ji lehkou polopříčkou, umístit do centra solitérní vanu nebo řešit koupelnu jako relaxační, přidat lehátko, masážní stůl apod.

Leštěný „zlatý“ kov, kohoutkové baterie, kovové podnože – nejmodernější technologie se snoubí s tradičními prvky. Koupelnová série Atrio se bude skvěle vyjímat nejen v secesní vile (GROHE)

2. Úprava dispozice

Přiznané kamenné zdivo, litinová vana na nožičkách, měděné potrubí a retro baterie dokonale vystihují ducha staré venkovské usedlosti. Sprcha je bezbariérová v rohu na betonové podlaze, přívody vody jsou ukryty v instalačních sloupcích obložených kamenem. Návrh Jana Míková, foto BoysPlayNice

Umyvadlo je nejpoužívanější, proto má umyvadlová zóna své místo v blízkosti dveří. Podobné je to se sprchovým koutem, pokud se sprchujete denně. Vana dnes slouží hlavně k relaxaci, proto se může nacházet v pozadí, v klidové zóně koupelny. Určitě byste neměli zapomenout na bidet. Pokud je součástí koupelny i toaleta, ideální je ji opticky oddělit, aby nebylo vidět na záchodovou mísu, například tenkou polopříčkou nebo skleněnou zástěnou.

Umístění zařizovacích předmětů je také ovlivněno polohou rozvodů, především svislého odpadního potrubí. Vodorovný odpad od stoupačky k umyvadlu nebo vaně by měl vést přímo, ve sklonu minimálně 0,5 % a být co nejkratší. Odpad a vodu lze vést ve stěně o tloušťce minimálně 150 mm. Pokud je stěna tenčí, pokud by rozvody zasahovaly do obvodového pláště (například narušovaly statiku nebo tepelněizolační vrstvu) nebo by vás čekalo sekání drážek do masivního kamenného zdiva, je třeba vést potrubí po povrchu zdi v instalační předstěně.

Také si přečtěte: Jak vyřešit uspořádání koupelny, aby byla praktická i příjemná?

3. Nová podlaha

Velká solitérní vana naplněná vodou může vážit řádově několik stovek kilogramů a starý dřevěný strop by ji nemusel unést. Pokud je takováto koupelna vaším snem, rozhodně nejdříve pozvěte statika. Problémem ve starém domě může být i vedení odpadů od sprchy v podlaze, případně i instalace podlahového vytápění. Před zahájením rekonstrukce je proto třeba v každém případě ověřit tloušťku a skladbu stávající podlahy a únosnost stropu pod ní. Instalace sprchy a podlahového vytápění si může vyžádat zvýšení konstrukce podlahy.

4. Obklady, dlažby, povrchy

V sortimentu obkladů značky RAKO najdete retro sérii Deco s motivy patchworku. Bude se skvěle hodit do industriální koupelny, ale lze ji kombinovat i s jinými styly

Obklady, dlažby a veškeré povrchové úpravy stěn umožňují zásadně změnit vzhled celé koupelny. Při nedostatku denního světla ji rozjasníte světlou dlažbou a obklady, světlé barvy také vytvoří dojem zvětšení prostoru. Horizontálně orientované obklady místnost opticky rozšíří, svislý spárořez zase zvýší strop. Ve velké koupelně si můžete dovolit kontrastní barvy nebo výraznější dekor. Trendem jsou zejména velké formáty.

Kromě tradičních obkladů se nabízejí i hladké povrchové úpravy, především cementové, polyuretanové a jiné stěrky. Výrobci vyvinuli speciální vodovzdorné materiály určené přímo do koupelen (např. Luxusní povrchy Němec, Pandomo apod.). Velmi efektně vypadá kombinace hladké a hrubé struktury – stěrky a starého zdiva z kamene nebo režných cihel.

Na trhu najdete také různé velkoformátové kompaktní desky na minerální, keramické či jiné bázi, určené na obklady stěn a podlahy. Prodávají se pod různými obchodními názvy (např. Laminam, Neolith, HI MACS, Technistone atd.). Zpravidla je lze lepit nebo kotvit na nosné rošty, čímž se vyhnete obtížnému srovnávání povrchu starého kamenného nebo smíšeného zdiva. V meziprostoru za obkladem lze také vést rozvody. K obložení stěn lze použít také sklo a další materiály, fantazii se meze nekladou.

Vysoce odolné velkoformátové desky na bázi keramiky mají tloušťku pouhých 6 či 9 mm, snadno se opracovávají a dokážou dokonale imitovat leštěný mramor nebo jiný materiál. V České republice je nabízí například Keraservis nebo síť SIKO

5. Vybavení a styl

Dnešní nabídka sanitárního vybavení zahrnuje široké možnosti v oblasti designu, rozměrů, materiálů i barev. Na trhu najdete specifické vybavení pro malé koupelny – umyvadla, WC mísy i vany v minimálních rozměrech, které zásady ergonomie připouštějí, i velkorysé solitéry do velkých koupelen. Výrobci nabízejí různé kolekce v historizujícím, industriálním, rustikálním či moderním designu, takže můžete koupelnu dokonale sladit se stylem domu.

Nepřehlédněte: Rekonstrukce koupelny: Jak ji proměnit v oázu relaxace?

Zvolíte-li nadčasové jednoduché geometrické tvary a bílou barvu, určitě neuděláte chybu a vaše koupelna bude krásná i za mnoho let. Při výběru sanitárního vybavení a nábytku vždy sledujte technickou kvalitu, zejména odolnost proti vlhkosti a náročnost údržby. Pamatujte na nezbytné úložné prostory, nabízejí je nábytková umyvadla, skříňky, případně je lze navrhnout přesně na míru dané koupelně.

The New Classic, široká série vysoce kvalitní tenkostěnné sanitární keramiky, nábytku a dalšího vybavení značky Laufen, je inspirována jemnými liniemi baroka. Je jako stvořená pro stylovou rekonstrukci historické koupelny

Odborník radí: Jak na předstěnové instalace

Petra Procházková, specialistka ze společnosti Koupelny Ptáček

Předstěnové instalace jsou velkým trendem, lze je použít pro WC, ale i v případě bidetu, umyvadla nebo sprchy. Montáž rozvodů, včetně elektra nebo topení, je vedena na povrchu a následně zamaskována předstěnou, která může být ze sádrokartonu nebo Ytongu. Výhodou instalačních předstěn je možnost zvolit si výšku osazení toalety podle vlastních potřeb, dále vysoká únosnost (až 400 kg), tichý provoz, úspora vody a jednoduchý úklid. Konstrukční řešení se nabízí dvojí:

Předstěnové instalace jsou velkým trendem, lze je použít pro WC, ale i v případě bidetu, umyvadla nebo sprchy

Samonosný předstěnový systém je určen pro suchou montáž za lehkou sádrokartonovou příčku. Tento modul lze pořídit i ve variantě do rohu nebo mezi dvě stěny.

Systém bez vlastní nosné konstrukce se používá pro montáž do masivní stěny (do niky) nebo před zděnou či betonovou stěnu, instalace probíhá za pomoci mokrých procesů, případně s předezdívkou.

Dalším rozlišením je výška. Máte-li toaletu umístěnu například pod oknem, lze použít snížený předstěnový systém. Ani po zazdění se není třeba bát případných oprav. Servis probíhá přes otvor splachovacího tlačítka a všechny díly tak lze vyndat a vyměnit. Pomocí předstěnového systému lze realizovat například i odsávání zápachu z toalety, bezkontaktní splachování či dokonce dodatečné nastavení výšky toalety bez nutnosti demontáže WC.

www.koupelny-ptacek.cz


Další užitečné články o zařizování koupelny najdete na webu www.dumabyt.cz

Text: Jitka Pálková, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem