Ne nadarmo se spojení „Teplo rodinného krbu" používá už po desetiletí pro vyjádření spokojené a fungující domácnosti. V poslední době si však pod těmito slovy stále častěji představíme opravdu konkrétní teplo, které vychází z hořících polen v prosklených či otevřených krbech a krbových kamnech umístěných v srdci našeho domova.

Znovuobjevený krb slouží nejen jakožto alternativní zdroj tepla, který pomáhá spořit peníze za vytápění domu, ale je to také nepřehlédnutelný designový doplněk každého interiéru. s tím, jak stoupají nároky na naše pracovní i psychické nasazení, objevujeme i jeho další přínosné vlastnosti, které spočívají ve schopnosti nabídnout nám uklidňující pohled do tančících plamínků zkroceného živlu ohně.

Hlasujte:

Měli byste zájem o typový projekt domu od společnosti G-SERVIS?

Krb Metafocus 9 (Focus), exkluzivní topeniště signované tvůrcem a vyráběné na zakázku v omezených sériích 10−20 kusů, při instalaci je vykonáván speciální stavební dohled, cena 328 080 Kč (SEMACO).Představte si posezení se skleničkou dobrého vína u hořícího krbu, nebo - ještě lépe - relaxaci u ohně po pobytu v domácí sauně či vířivce. Monotónní hukot, který vydává stoupající rozžhavený vzduch, působí lépe než všechny ukolébavky světa a spolehlivě nahradí počítání oveček. Nezapomeňte si proto ke krbu pořídit i extrémně pohodlné křeslo a měkkou deku!

Po delší odmlce tento způsob vytápění opět získává na oblibě. Krb nemusí sloužit pouze jako interiérový doplněk, u kterého se příležitostně ohřejete. Krby umožňují mnohem víc, a pokud si správně vyberete, můžete vytápět i více místností současně.

Pořídit si můžete klasický otevřený krb, krb s krbovou vložkou, krbová kamna, nebo plynovou krbovou kazetu.

Romantika otevřeného ohně

Širokoúhlý vestavný krb (Bellfires), víceúčelová krbová stěna, krb je vystaven z izolačního stavebního materiálu Sila, cena od 100 000 Kč (GALERIE N).Klasický krb je vhodný zejména pro ty, kteří touží po blízkosti ohně a atmosféře, kterou přináší sálající teplo a praskající oheň. Jeho tepelná účinnost se však pohybuje pouze okolo 15 %, a tak s ním nemůžeme počítat jako s hlavním zdrojem tepla. Pro odtah spalin je zapotřebí komín s větším průměrem. Také musíme zajistit okolí krbu nehořlavým materiá­lem, což můžeme vyřešit např. dlažbou či nehořlavou podložkou.

I v případě dobrého tahu komína musíme počítat s usazováním většího procenta mastnoty a popílku v bezprostřední blízkosti ohně.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Možnosti uzavřeného ohně

Originální závěsné topeniště Renzofocus (Focus), atypické ztvárnění zakončené silně vypouklými, do strany otevíratelnými prosklenými dvířky, vyrábí se na zakázku v omezených sériích 10−20 kusů, po vyčerpání kvóty se vyvíjí nový model, cena 371 650 Kč bez DPH (SEMACO).Uzavřené krby skýtají mnoho výhod. Mají vyšší výhřevnost (krbová vložka může mít až 90 % tepelné účinnosti) a nižší spotřebu paliva než otevřené krby, jsou bezpečnější a lépe se udržují. Dvouplášťové krbové vložky spojené s konvekcí teplého vzduchu, který se mezi plášti ohřívá a je vypouštěn pomocí ventilace, se výborně hodí k rozvodu tepla i do okolních místností.

Pro vytápění jedné místnosti nebo jako doplňující zdroj tepla se více hodí jednoplášťové krbové vložky. Rozehřívají se pomalu a jsou schopny udržet teplo, i když už se v krbu netopí. Ohřívají vzduch, který do krbu vstupuje nasávacími mřížkami pod vložkou, a ten se potom výdechy v horní části krbu vrací zpět do místnosti. K výrobě krbových vložek se používá litina nebo ocel.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Další varianty a údržba

Kompaktní krb Dante − možnost výběru ze tří druhů kamenného obložení, cena 48 960 Kč (BEF HOME).Krbová kamna poslouží všude tam, kde je obtížné nebo nemožné zabudovat klasickou krbovou vložku. Pro správnou funkci krbových kamen je zapotřebí funkční komín o průměru minimálně 150 mm. Krbová kamna jsou pro svůj klasický vzhled vhodná spíše na chatu, chalupu či do klasického interiéru.

Pokud nechcete nebo nemůžete topit dřevem, pořiďte si plynovou krbovou kazetu s uzavřeným topeništěm a imitací dřeva, či některý ze stále populárnějších krbů na biolíh. Pamatujte, že v krbech se nemá spalovat mokré dřevo. Nezapomínejte ani na méně romantickou stránku věci, která spočívá v pravidelném čištění komína odbornou firmou.

text: Jana Polomová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem