Historie kávy se datuje do minulosti až do doby před více než tisíci lety do oblasti Etiopie. Dnes se malá hnědá zrna sklízejí v tropických oblastech po celém světě.

Slovo káva je odvozeno od slova qahwah, jednoho ze slov původně používaných pro víno. Kávová zrna byla pouze žvýkána, než se zjistilo, že mohou být semleta a vařena ve vodě. Kávovník je sice původně domovem v Etiopii a na východním pobřeží Afriky, na mysu Guardufui (Somálsko), kde ještě dosud planě roste, ale jeho rozšiřování a rozmnožování započalo v dnešním Jemenu, dřívější Arábii.

Nespresso CitiZ C110R red je kávovar, který se vyznačuje jednoduchým strohým designem třicátých let 20. století (NESPRESSO).Za onoho času patřil Jemen s přístavním městem Mocha (Mokka) k nejrušnějším obchodním střediskům na světě. Podle některých pramenů se v Jemenu začala pěstovat káva v roce 575. V 15. století bylo její pěstování už nesmírně rozšířeno a káva začala své vítězné tažení světem. Ovšem Arabové dokázali svou kávu střežit stejně žárlivě jako Číňané čaj.

Putování kávových zrnek

Káva jsou semena kávovníku. Jakmile se ale z peckovic odstraní dužnaté oplodí, pergamenové vnitřní oplodí a stříbrná blanka vnějšího osemení, semena nemohou klíčit. A pouze v tomto stadiu se káva tehdy směla z Arábie vyvážet. Způsob, jak se káva dostala z Arábie, zhruba odpovídá způsobu, jímž podle pověsti do Arábie přišla. Historie popisuje přesun černých súdánských otroků přes Etiopii do Arábie: nesli si s sebou jako potravu zásoby kávy - červené, třešním podobné bobule. Tak se dostaly kávové peckovičky do Arábie.

Stříbrný kávový set Float, limitovaná edice 20 ks, Christofle, design ECAL / Tomas Kral, cena 199 500 Kč (Potten & Pannen – Staněk).Podle legendy vyváželi Arabové kávu už v roce 1505 do Srí Lanky. Na počátku 17. století soupeřili němečtí, francouzští, italští a holandští obchodníci o to, kdo zavede pěstování kávy ve svých koloniích v zámoří. Z tohoto závodu vyšli vítězně v r. 1616 Holanďané, když se jim podařilo propašovat několik rostlin kávovníku přes Mochu do Nizozemska. Tak se začala roku 1658 pěstovat káva na Srí Lance.

Klíčovou postavou v dějinách kávy je Nicolaas Witson, starosta Amsterodamu, který naléhal na guvernéra z Malabaru, aby začal pěstovat kávu na Jávě, tehdejší holandské kolonii. V r. 1706 byly do Amsterodamu dovezeny lodí první vzorky javanské kávy. Holanďané rozšířili pěstování kávy na Sumatru a Celebes v Malajském souostroví, takže Indonésie se stala nejvýznamnějším světovým vývozcem kávy. Dnes zaujímá mezi zeměmi pěstujícími a vyvážejícími kávu čtvrté místo na světě.

První kavárny

Badatelé, kteří se zabývají původem i historií kávy (a káva je předmětem vědeckého bádání již více než 200 let), došli k neuvěřitelným závěrům. Tvrdí, že káva musela existovat už za časů Homérových a pili ji také v Tróji. Údajně šlo o onen „zázračný nápoj", který přinesla Helena ze Sparty do Tróje.

První kavárny byly zřízeny v Mekce. Původně sloužily k náboženským účelům, rychle se však přeměnily v místa zábavy. V r. 1554 založili dva obchodníci první kavárnu v Konstantinopoli. Kavárny se staly místem společenských a pracovních setkání a stále častěji se tu vedly politické diskuse a chodili sem i jinověrci.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Bohulibý křesťanský nápoj

Coffeesaver – Vakuová dóza na kávu, International Innovation company, cena 399 Kč (Potten & Pannen – Staněk).Prostřednictvím benátských kupců se káva nakonec dostala r. 1615 do Evropy, o několik let později než čaj. Když se objevily první kavárny v Itálii, chtěli někteří horliví kněží ďábelský nápoj zakázat. Papež Kliment VIII. se však rozhodl, že si nejprve vytvoří vlastní názor. Šálek kávy mu tak zachutnal, že se místo zákazu rozhodl kávu pokřtít, aby se stala bohulibým křesťanským nápojem.

První kavárna Caffé Florian byla v r. 1720 otev­řena na náměstí svatého Marka a je jednou z nejznámějších a nejdražších kaváren na světě. V Čechách byla první kavárna otevřena v Praze, pravděpodobně v domě U zlatého hada na nároží ulic Karlovy a Liliové.

Káva a kávovary

Kávovary se používají na přípravu kávy, aniž by musel uživatel vařit vodu v jiné separované nádobě. I když máme spoustu druhů kávovarů, které mají různé postupy při výrobě kávy, mají nemálo společných rysů - jeden z nejvýznamnějších je úspora času a námahy ruku v ruce s kvalitnějším produktem na konci procesu přípravy kávy.

Po stovky let byl proces výroby kávy velmi primitivní. Pražené a rozemleté kávové lusky byly připravovány v hrnci či pánvi zalitím vodou a společným vařením. Ve chvíli, kdy káva měla kýžené aroma, vylila se do šálku. První moderní metoda pro výrobu kávy v kávovaru je připsána Francii, je více než 125 let stará a téměř se nezměnila.

Otec espressa

Malý hrnek z produkce francouzské firmy Côté Table, cena 320 Kč (LE PATIO).Nikoho asi nepřekvapí, že první přístroj na přípravu espressa se objevil v Itálii, kde první registrovaný patent získal Luigi Bezzera z Milána v roce 1903. První espresso nebylo ještě dokonalé, protože teplota vody byla vyšší než 96 °C, což výsledné kávě v šálku příliš nesvědčilo. Až v roce 1961 přišla italská firma Faema na trh s modelem E61, který byl jako první vybavený elektromechanickým čerpadlem.

Šlo o první kávovar, který pracoval s teplotou vody 89-92 °C a tím se přiblížil k přípravě zdravé kávy. Podle znalců vaření kávy platí, že ten, kdo kávu připravuje, by měl stále myslet na to, že výsledný nápoj v šálku je emulze podobná „vývaru". Musí se spojit voda a kávový olej, čímž se dostanou z kávy všechny aromatické látky.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem