Je jistě snem každého z nás. Velký prostor ale sám o sobě nestačí. Aby koupelna prakticky sloužila a nepůsobila prázdně, je třeba ji chytře uspořádat a nápaditě vybavit. Máme pro vás několik tipů.

Plánujte koupelnu jako prostor určený nejen pro hygienu, ale i pro relaxaci. K základnímu standardu (umyvadlo, vana, samostatný sprchový kout, WC mísa a bidet, skříňky na toaletní potřeby) vyberte další vybavení podle toho, co zde nejčastěji děláte a jak chcete relaxovat. Může to být lehátko, křesílko, odkládací stolek, toaletní stolek s velkým zrcadlem, mini sauna, vířivka, rotoped, reproduktory pro poslech hudby nebo televizní obrazovka.

Co znamená „velká koupelna“?
Obvyklé rozměry koupelny v městském bytě činí cca 160 x 180 cm – sem se vejde vana, umyvadlo, pračka a skříňky, případně 160 x 240 cm (vana, umyvadlo, samostatná sprcha nebo WC). Koupelna v rodinném domě by ale měla mít okno a nabídnout mnohem více, což vyžaduje rozměry alespoň 2,5 x 3 m. Opravdu „velká“ koupelna pak znamená rozměry srovnatelné s velikostí ložnice.

Rozdělte koupelnu na zóny

Dispozice koupelny se odvíjí od umístění oken, dveří a rozvodů. Moderní technologie, zejména tzv. instalační předstěny a závěsné systémy, umožňují větší variabilitu uspořádání, než tomu bývalo dříve. Pro pohodlný každodenní provoz je praktické rozdělit ji na funkční zóny – umyvadlovou, WC s bidetem, vanovou a relaxační. Jednotlivé zóny by měly být snadno dostupné a uspořádané tak, aby se dalo koupelnou volně procházet. Umyvadlo používáme nejčastěji, proto by mělo být nejblíže u dveří, WC a bidet je naopak třeba „taktně“ umístit tak, aby na ně nebylo ze dveří vidět, vana a relaxační část mají své místo v klidové části koupelny dále ode dveří.

Velkorysý koncept s vanou u okna, centrálním umyvadlem (za stěnou je sprchový kout) a „schovanou“ toaletou. Sanitární keramika je ze série Victoria Basic (ROCA)

Členění prostoru a komunikace

Velká koupelna s prázdnou plochou uprostřed není ani praktická, ani hezká na pohled. Snažte se interiér koupelny členit – například umístit vanu jako solitér volně do prostoru nebo oddělit zděnou či skleněnou příčkou WC. Důležité je ponechat volné přímé průchody a před každou zónou dostatečně velkou manipulační plochu, obvykle o šířce 80 cm (v domácnostech se staršími nebo velkými osobami raději více).

Čtěte také: Jak vyřešit uspořádání koupelny, aby byla praktická i příjemná?

Zařizovací předměty

Přestože rozměry zařizovacích předmětů nebývají ve velké koupelně zásadní problém, protože dnešní nabídka na trhu zahrnuje velkou škálu, je třeba si vytvořit základní orientaci. Proto jsme připravili přehled velikostí běžných a nadstandardních zařizovacích předmětů. Budou se hodit i v rodinách, kde se vyskytují dvoumetroví velikáni či osoby jinak „nadstandardních“ fyzických proporcí.

  běžný rozměr nadstandard
umyvadlo 50/60 x 48 cm 80/90 x 50 cm
dvojumyvadlo 120 x 48 cm 160 x 50 cm
závěsný bidet 36 x 53 cm  
závěsná WC mísa 36 x 52/54 cm  
sprchový kout 60 x 80 cm, čtvrtkruhový 90 x 90 cm 100 x 100 cm, kout pro 2 osoby 100 x 200 cm
vana obdélníková 75/80 x 160 cm 180 x 80/90 cm, solitérní 200 x 100 cm
vana rohová, asymetrická 150 x 150 cm 180 x 120 cm, kruhová ⌀ 200 cm

Koupelnová studia SIKO nabízejí koncept domácí wellness koupelny s finskou saunou Mini Harvia v různých provedeních. K ní se krásně hodí organicky tvarované umyvadlo Il Bagno Alessi a bezbariérový sprchový kout s hlavovou sprchou. Atmosféru dotvoří obklady a dlažby s dekorem dřeva

Denní světlo nesmí chybět

Ani při hygieně, ani při relaxaci by nemělo chybět denní světlo. Dává nejvěrnější obraz v zrcadle, když se upravujete do práce, a zároveň povzbuzuje psychiku a zlepšuje náladu. Čím je koupelna větší, tím více světla bude třeba. Ideální je prosklená stěna nebo francouzské okno umožňující výstup na terasu, ať už v přízemí či v patře. Pokud nabízí hezký výhled, vanu orientujte tak, abyste si ho při vodním odpočinku mohli užít. Skvělým řešením je i střešní okno, ale pozor – raději nikoliv přímo nad vanou. Myslete na to, aby se dalo snadno otevírat a čistit.

Nepřehlédněte: Jak účelně zařídit koupelnu se sprchou

Hra s obkladem a dlažbou

Můžete si pohrát s výběrem a kombinací obkladů a dlažeb. Neváhejte sáhnout po velkém formátu (60 x 60 cm a větší), jednobarevná velká plocha bude ale trochu nuda. Použijte dlažbu s dekorem – třeba imitaci kamene nebo dřeva, kombinujte jednobarevné dlaždice s dekory, velký formát s menším formátem, matný a glazovaný povrch apod. Část koupelny, kterou chcete zvýraznit (např. vanu, solitérní umyvadlo), můžete odlišit jinou barvou obkladu, dekorem, mozaikou atd. Kombinujte s citem, aby vaše koupelna nepřipomínala pohádku, jak pejsek s kočičkou vařili dort.

Rozdělení koupelny na zóny je zvýrazněno pomocí obkladů. Série Retro umožňuje kombinovat obklad 20 x 40 cm ve 4 variantách, mozaikový obklad ve 2 barvách a dlaždice 20 x 40 cm s geometrickým dekorem rovněž ve 2 barvách (výrobce RAKO)

Zajímavé solitéry
Pokud se rozhodnete pro jednolité jednobarevné povrchy podlahy a stěn (stěrky, jednoduchý bílý nebo šedý obklad), koupelně dodají „šťávu“ zajímavé předměty výrazných tvarů nebo barev. Může to být umyvadlo s barevnou glazurou nebo ze skla, zvláštní zrcadlo, originální svítidla, dominantní vana, luxusní baterie nebo atypický koupelnový nábytek. Vybírejte úměrně možnostem vaší koupelny: malé umyvadlo u třímetrové stěny bude vypadat jako ubožáček, dvoumetrová kruhová vana v koupelně 2 x 3 metry zase jako „utiskovatelka“ všeho ostatního. Držte se raději osvědčeného pravidla „všeho s mírou“.


Mohlo by vás také zajímat: Na co se zaměřit při výběru umyvadla do koupelny

Text: Jitka Pálková, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem