BLOG - Znáte ten pocit, kdy si myslíte, že život máte jasně naplánovaný a nemůže vás nic překvapit? A pak najednou přijde vichřice, která vaše koleje odnese úplně jinam. Mně se takhle život změnil před půl rokem. Na fotbalovém hřišti. Nevyhrál jsem, bohužel, Ligu mistrů, ale poprvé se dozvěděl o svém budoucím snu.

Ale pěkně popořádku. Je mi 24 let, studuji a pracuji v Mladé Boleslavi (Škoda Auto a.s. – jak jinak), ale srdcem i duší jsem obyčejný moravský vesnický kluk. Kluk, kterého to po pěti letech ve městě automobilů táhlo domů, do rodné vesnice, kde ho ráno nebudí zvuk MHD, ale projíždějícího traktoru.

Moje vesnice je malá – 400 obyvatel a většina místních jsou bývalí sedláci, kteří neradi pouští jakýkoliv svůj majetek. Existuje pouze málo možností, jak si pozemek nebo dům zde koupit a tyto nabídky jsou pryč stejně rychle, jako máslo v akci.

Jednoho dne to však přišlo. Dům, který se mi vždycky líbil, je na prodej. Tuto situaci jsem se dozvěděl právě na fotbalovém hřišti, když jsem si sundával kopačky. Hned jsem věděl, že se do něj musím jít aspoň podívat. Ještě ten večer jsem si s majitelkou domluvil schůzku na příští týden a šel na první prohlídku, tajně za plotem. Vzhledem k tomu, že jsem tam pak chodil často, je tam dodnes vyšlapaná cestička.

Rekonstrukce domu krok za krokem

Nervozita stoupá, víkend se blíží a já ani nevím, na jaké otázky se mám ptát, na co se dívat. Bude se mi dům líbit? Kolik bude zájemců?

První dojmy, nadšení roste. Láska na první pohled. Říká se, dvakrát měř a jednou řež, ale já jsem ani ten metr nevytáhl a rovnou řezal. Hned po prohlídce jsem věděl, že dům chci. Jako malé dítě, které nutně potřebuje svoji hračku a brečí, dokud ji nedostane.

A jak tedy můj sen vypadá? Řečí čísel následovně: stáří cca 100 let, pozemek 1400 m2, zastavěná plocha 135 m2, jedna garáž a nespočet různých druhů rostlin, které (zatím) neumím pojmenovat.

Rekonstrukce domu krok za krokemNyní zpět na tvrdou zem, nad kterou jsem se doteď svojí touhou vznášel. Smlouvání o ceně? Nepřichází v úvahu, zájemci stojí ve frontě a já mám aspoň tu výhodu, že dům zůstane někomu ve vesnici. Hypotéka? Banka si mě prověřovala tak důkladně, že ví i to, jaká je má oblíbená snídaně. I přesto, že jsem ze svého okolí neustále slyšel o tom, jak se snižují sazby a je výhodné si úvěr vzít, tak u mě se banky příliš s nabídkami netrhly. Jelikož pracuji pouze rok, zároveň ještě studuji (i když dálkově), tak nejsem zatím moc perspektivní klient.

Nakonec jsem dostal nabídku pouze od tří institucí a zároveň jsem musel poprosit rodiče o ručitelskou roli. Pak již stačil pouze odhad nemovitosti (kterého jsem se bál a poté vyšel skvěle) a bylo hotovo. U odhadu nemovitosti se nelekněte položky „reprodukční pořizovací cena,“ její hodnota je vždy nižší než pořizovací cena nemovitosti.

Nic tedy už nemohlo přebít ten pocit, že si „sedmdesát pětku“ koupím a bude moje. A nebo ano? Předhánění právníků o tom, jak vylepšit smlouvu pro svého klienta v neprospěch druhého.

A proto malý typ pro vás, jaký je proces při koupi:
1) Prohlídka nemovitosti
2) Rozhodnutí
2) Zajištění financování
3) Zaplacení zálohy (většinou 5% z kupní ceny), podepsání Smlouvy o smlouvě budoucí
4) Vložení zástavních smluv na katastru
5) Převedení zbývající částky do úschovy (úschovu většinou platí kupující a cena za ni se liší dle advokátní kanceláře), podepsání Kupní smlouvy
6) Vložení vlastnického práva na katastru, opis a převedení energií/vody na kupujícího

Poslední radou v tomto článku je, abyste si sepsali soupis majetku, který v domě zůstává. Je možné, že nemovitost pořizujete od známého nebo rodiny, ale nakonec peníze jsou vždy na prvním místě a ústní dohody nejsou tak pevné, jak by se mohlo zdát.

Příště se můžete těšit na plány toho, jak bude rekonstrukce domu probíhat.

O autorovi
Bc. Vít Čermák
Ve svých 24 letech udělal velký životní krok - koupil dům ve své rodné vesnici, který chce zrekonstruovat k obrazu svému. Zároveň studuje inženýrské studium na Škoda Auto Vysoké Škole a pracuje ve Škoda Auto a.s. jako projektový manažer. Ve volném čase rád sportuje, čte a nyní se vzdělává ve stavebních materiálech. Sledovat ho můžete na: rekonstrukce75.webnode.cz

logo MessengerPoslat Messengerem