Velice zajímavý článek. Zohledňuje nejen ekologický přínos vytápění, ale i jeho ekonomickou výhodnost. Souhlasím hlavně s kombinací různých druhů vytápění. Jednotlivé druhy vytápění lze využívat souběžně, nebo mít jen jeden v záloze. Mě připadá výhodnější ta první možnost. Když nám dosloužil starý plynový kotel, použil jsem volný komín pro krbová kamna s výměníkem a místo kotle pověsil plynový turbokotel.Topíme-li v krbovkách (vždy když jsme doma), plynový nespíná, když nejsme doma, udržuje optimální teplotu turbokotel. Topíme do deskových radiátorů Radik a za loňskou sezonu jsme protopili v plynu 12000 a 6000 ve dřevě. To hovoří za vše.
Říká se, že než přestavovat, je už snad lepší vyhořet. V případě rekonstrukce vytápění tato metafora platí dvojnásob. Jde totiž také o to, jak hořet lépe a účelněji, pokud možno za nízkých nákladů.
Nejkvalitnější názory:
- 534 hlasů Velice zajímavý článek. Zohledňuje nejen ekologický přínos vytápění,...
- 444 hlasů Dobrý den pane Krausi. Rámcově se s Vámi dá souhlasit, ale náklady na...
- 439 hlasů Je naprostá pravda mít v záloze druhý způsob vytápění. My jsme...
- 326 hlasů Je v tom nějaký rozdíl? Myslel jsem si, že u krbové vložky se řeší...
- 323 hlasů Potřeboval bych prosím názor zkušeného, který má zkušenosti s...
Diskuzní příspěvky
Je naprostá pravda mít v záloze druhý způsob vytápění. My jsme vsadili na nízkoteplotní rozvod vody z kondenzačního kotle do podlahových konvektorů KORAFLEX, protože máme dům hodně proskený s posuvnými dveřmi. Je to velmi úsporné topení, konvektory s ventilátorem ohřejí místnost v rekordně krátké době a kotel řízený termostatem brzy vypíná. Jako záložní zdroj slouží krbová vložka s průduchy do ostatních místností, ale tu používáme jen minimálně.
Dobrý den pane Krausi. Rámcově se s Vámi dá souhlasit, ale náklady na topení mohou hovořit za vše, až když k nim napíšete kolik m3 opravdu vaším systémem topíte. Také topím podobně, jen nejsem velkým příznivcem vytápění domu krbovou vložkou, byť je to Bornard a Gonay, kterou máme a má ventilátor, topí i do prvního patra, má 12kW. Za 1m3 dřeva dáme 800 Kč s dovozem, k tomu musíme dřevo naštípat a na 2 roky nechat usušit. Topíme a je z toho poměrně nepořádek a další práce.... Krb na náladu ano, ale na topení je, podle mého názoru, lepší plyn a dokonce, při dobrém zateplení domu, i elektřina.... Tak prosím, jak velký prostor za těch cca 18 tis. Kč ročně topíte. V dobrém mě to zajímá a jsem rád, že Vám to vyhovuje.
Potřeboval bych prosím názor zkušeného, který má zkušenosti s vytápěním pasivního domu. Jaký způsob je nejideálnější zvolit pro otop takového domu?
Jelikož mám dobrý přístup ke dřevu, tak jsem šel cestou vytápění pomocí krbové vložky. Do pasivního domu jsem pořídil krbovou vložku vhodnou do pasivních a nízkoenergetických domů.
Je v tom nějaký rozdíl? Myslel jsem si, že u krbové vložky se řeší jen rozdíl mezi teplovodní a teplovzdušnou, a také ve výkonu krbové vložky, takhle to není?
Do pasivního domu máte možnsot pořídit kvalitní krbovou vložku, která splňuje i blower door test. Takovou vhodnou vložkou do pasivního domu je krbvoá vloža https://www.krby-bef.cz/cz/katalog-produktu/krbove - -vlozky-teplovodni/bef-aqualite-passive/bef-aquali - te-6-passiveJejí výhodou je, že ji nemusíte nechat kontrolovat každý rok, tak jak ukládá zákonná prohlídka.
Myslíte si, že bych mohl vytopit dům pomocí krbové vložky? nebo bych měl mít i záložní zdroj topení?
To záleží, jakou krbovou vložku si do domu zvolíte. Já mám teplovodní krbovou vložku, kterou topíme převážně a jako záložní zdroj mám pro případ, že nebudeme doma elektrokotel.
Kde jste ji kupoval? a podle čeho jste určil výkon krbové vložky, který budete potřebovat?
Jaká je nejlepší cesta k vytápění nízkoenergetického domu? Dokázal by nám s tím někdo poradit?
Nízkoenergetický dům bez problémů vytápíme pomocí krbové vložky. Díky topení v krbové vložce se nám daří ušetřit hodně peněz.
A jak jste tedy vybíral správnou krbovou vložku do vašeho domu?
Našel jsem si jako první výrobce a rozhodnul jsem se pro českého výrobce, který se specializuje na krbové vložky už dlouho. Potom jsem si na stránkách www.krby-bef.cz našel nejbližšího prodejce.
Zdravím, chystáme se stavět dům a já pořád přemýšlím, do jakého topení se tam pustit. Jak velká se musí udělat technická místnost, pokud člověk chce mít někde kotel atd? Chtěl bych dům stavět co nejvíce ekonomicky.
Z tohoto důvodu, abych nemusel budovat technickou místnost, jsem šel do topné folie, která je jednoduchá a nenáročná. Nepotřebujeme k tomu žádné prostory navíc. Folie má jen cca 4 mm, takže nezmění výšku skladby podlahy. Navíc je řízená a několikrát za den kontroluje a reaguje na změnu teploty v domě.
Takže topíte elektřinou? Není to drahé?
Není to zase tak hrozné, ono to asi u vás může být třeba jinak podle toho, jakého máte dodavatele. Já protopím cca 1800 měsíčně na elektřině. Folie jsem pořídil od https://topimepodlahou.cz/ . Doporučuji se podívat na jejich stránky, kde si můžete i zadat poptávku pro předběžné nacenění.
Když jsem rekonstruoval dům, tak jsem tam už nechtěl vytápění plynem. Nechal jsem si kompletně topení předělat od firmy https://topeniplynkladno.cz/ na elektro kotel a topení v podlaze. Už druhou zimu takhle topíme a vyjde nás to cenově opravdu dobře.