Na úterním vyhlášení tradiční prestižní čtenářské ankety časopisu Můj dům získala od poroty nejvíce hlasů v kategorii Individuální domy stavba, jejímž autorem je ing. arch. Ondřej Kamenický. „Podobná profesní ´klání´ jsou více než potřeba k pozvednutí zatuchlých poměrů místního stavebního mainstreamu bez ambicí. Ocenění si tedy cením," uvedl pro Můj dům Kamenický.

Na vyhlášení tradiční prestižní čtenářské ankety časopisu Můj dům získala od poroty nejvíce hlasů v kategorii Individuální domy stavba, jejímž autorem je ing. arch. Ondřej Kamenický.Na zděném přízemí je osazena lehká dřevěná střešní nástavba, lomená dispozice vychází ze situace na parcele a snahy zachovat vzrostlé stromy. Cena byla udělena za citlivý architektonický návrh, který koresponduje s rázem okolních staveb a ctí přírodní prostředí staré zahrady a sousedního lesa.

Proč si myslíte, že zvítězil právě váš dům a v čem vidíte největší přednosti vašeho projektu v porovnání s ostatními nominovanými domy?

celý text

Těžká otázka o to více, že se v kategorii individuálních domů sešlo podle mého názoru vícero opravdu kvalitních a inspirativních návrhů. Osobně věřím, že porotu oslovily kvality návrhu, o které jsem se snažil a které snad dům v sobě nese:
- zasazení do krajiny (díky usazení na hranici lesa je dům lépe "vrostlý", lépe si hledá svůj vztah ke krajině a lidské měřítko)
- snaha o jasnou čitelnost (a která mi možná u některých konkurenčních návrhů trochu chyběla)
- výraz reflektující dispozici
- možná zajímavý prvek kontrastu tektonické horní části stavby s uměřeností až jednoduchostí přízemí

Na vyhlášení tradiční prestižní čtenářské ankety časopisu Můj dům získala od poroty nejvíce hlasů v kategorii Individuální domy stavba, jejímž autorem je ing. arch. Ondřej Kamenický.Jakkoli to zní nepřípadně, jeho hlavním kladem byla příjemná spolupráce, kdy se díky designovému souznění s investory podařilo soustředit na vlastní návrh.

Jakou přikládáte tomuto ocenění váhu?

Anketu jsem sledoval, takže věřím, že spousta dalších profesionálů i klientů učinila totéž a to jí dává nesporný význam. Podobná profesní ´klání´ jsou více než potřeba k pozvednutí zatuchlých poměrů místního stavebního mainstreamu bez ambicí. Ocenění si tedy cením.

Jak hodnotíte uplynulý rok z hlediska rozsahu a množství zakázek?

Jako nejhubenější v rámci několika posledních let.

Jaký vývoj situace ve stavebnictví očekáváte v letošním roce?

Očekávám mírné zlepšení. Kromě zpětné vazby od klientů (i v realitním byznysu) tomu napovídá i jisté zvýšení poptávek po práci našeho ateliéru.

Dají se očekávat nějaké nové trendy v oblasti výstavby rodinných domů, máme například na mysli jejich velikost, dispoziční či konstrukční řešení, vnější vzhled apod.?

U nás se díky ´specializaci´ na individuální bydlení těžko generalizuje. Přesto je, myslím, viditelný pohyb směrem od ekologického technického zařízení k ekologickému stavění už v návrhu budovy.

Na vyhlášení tradiční prestižní čtenářské ankety časopisu Můj dům získala od poroty nejvíce hlasů v kategorii Individuální domy stavba, jejímž autorem je ing. arch. Ondřej Kamenický.Mnohý klient přijde s požadavky na nízkoenergetické kvality stavby, ale ne vždy se tento požadavek potkává s představou o rozpočtu. Přínosem nás architektů by měl v takovýchto případech být návrh, který na to nereflektuje pouze množstvím technických vymožeností, ale tvarem a designem celé hmoty, otevření, orientace atd.

Tím zároveň získáváme pevnou půdu pod nohama z hlediska designu, který se vrací k funkcionalistickému pojetí krásy funkčnosti. To je myslím základní hybný moment, kterým může ´krize´ přispět ke zkvalitnění architektury.

V důsledku uvedeného je pak odpovědí určité zkompaktnění dispozic (tj. možná i velmi nepatrné snížení podílu neobytných ploch), solárně motivovaná výšková diferenciace prostor, apod. Vnější vzhled dobrého návrhu by na to měl reagovat, tj. už teď pozorujeme vyšší členění hmot, které ale někdy přerůstá v nečitelnost hmoty a nepříjemnost proporcí i měřítka.
Konstrukčně pozoruji určité vystřízlivění z dřevostaveb (úsměv).

text: Tomáš Horáček, foto:  www.mujdum.cz, Jana Labuťová

logo MessengerPoslat Messengerem