Tisk | Diskuze (3) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Komfortní bydlení v hausbótu na vlnách
Žebrající labutí rodina u terasy a kolem místo aut jen tiché lodě sunoucí se jako výjevy ze zpomaleného filmu. Pokud vás představa idylického hausbótu oslovuje, seznamte se blíž s jednou z oblíbených levných konstrukcí plovoucích staveb.
Nabízíme vám příklad právě dokončeného hausbótu s obytnou plochou 24 m2 a s terasou, který jeho majitel postavil dílem sám a zčásti s pomocí řemeslníků.
Problémy se STAVBOU? Ptejte se v PORADNĚ ZDE. |
Plovoucí základ je nejpracnější
Základní nosný prvek hausbótu tvoří svařovaná konstrukce z ocelových profilů o rozměrech 9 x 6 m. Ta je zespod uzpůsobená pro vložení sudů, jež stavbu nadnášejí. Osvědčené jsou dvousetlitrové plastové sudy od koncentrátu limonády mirinda, jichž v tomto případě bylo zapotřebí 55 kusů.
Ocelovou konstrukci, sestavenou z několika dílů, zpevňuje příčný rošt z použitých ošetřených trámků, provázaných krátkými spojnicemi. Trámky jsou po stranách opatřené lištami (hranoly) k pokládce dna, resp. spodního pláště podlahy z palubek. Prostor mezi trámky vyplňuje 5 cm silná izolační vrstva z nenasákavého polystyrenu. Podlahu tvoří desky z vodovzdorné překližky, v místě terasy a na postranní přístupové cestě s protiskluzovou úpravou. Překližka je přilepená k polystyrenové izolaci speciálním lepidlem.
Stavba kotví pomocí dvou výkyvných ramen a jisticích lan, která se zvedají s hladinou řeky.
Dál už jde o klasickou jednoduchou dřevostavbu využívající běžné izolační materiály. Dřevěný plášť i střecha jsou z vnitřní strany překryty paropropustnou, respektive parotěsnou fólií, tepelnou izolaci obstarávají desky z čedičové vaty. Po montáži oken a dveří stavba pokračuje instalací měděných rozvodů vody a elektřiny a finální úpravou interiéru - obkladem z palubek.
Oproti běžné stavbě se však na rozestavěném hausbótu budete potýkat s nedostatkem místa pro složení stavebního materiálu a nevyhnete se ani klopýtání po členité konstrukci podlahové části.
Práci ztěžuje i prostá skutečnost, že se hausbót v jednotlivých etapách stavby kvůli nerovnoměrnému zatížení naklání. V tomto případě se tak stalo po dokončení koupelny - plně vybavenou místnost s keramickými obklady následně alespoň částečně vyvážila krbová kamna instalovaná v protilehlém rohu. Zátěž však můžete kompenzovat i dodatečným přidáváním nebo přemísťováním sudů - pokud na něj zbývá místo zkraje, vložíte sud ještě poměrně snadno. Ať však plovoucí stavbu vybalancujete sebelépe, na kulečník to určitě stačit nebude.
Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Komfort na vodě
Pokud jde o zařízení interiéru, majitel šetří místo patrem na spaní, kdy jednoduše přibil prkna na stropní trámy.
Hausbót je vybavený chemickým WC a dalším zařízením - sprchovým koutem, kuchyňskou linkou (vodu z koupelny a kuchyně do řeky můžete vypouštět) a krbovými kamny.
Interiér ozvláštňují po stěnách rozvěšené drobnosti z lodních vraků a dobře v něm působí i stará mosazná nástěnná svítidla. Jak si majitel ověřil při týdenním pobytu letos v lednu, kdy na řece našel klid k přípravě na zkoušky, hausbót by bylo možné obývat i celoročně - bylo v něm teplo, jen přívod vody správce přilehlého pozemku přes zimu zavírá.
text: David Horák, foto: autor
01.07.2015 | Stavba
Tisk | Diskuze (3) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 28.01.2015 09:52 - Dobrý den, my jsme se pokoušeli postavit si malé molo a přístřešek...
- 02.12.2014 20:14 - Nepřestává mě překvapovat koncentrace idiotů v SK Viking. Až vám ČP...
- 07.04.2012 21:05 - Dobrý den, měl bych zájem o podobný dům. Bylo by možné mi zaslat...