Pro domácí pohodu, pro romantické chvíle, ale třeba i pro nastavení tzv. vnitřních hodin je plápolání ohně nezastupitelné. V čem udržovat oheň v rodinném domě? Současné možnosti překvapí.

Od loňska nabyla tato ušlechtilá touha pro majitele nových domů ještě další roviny, které vyplývají z norem a požadavků na rodinné domy stavěné v nZEB a pasivním modu. Krbová kamna a krby budou součástí širšího energetického mixu. Spíše než na výkonu bude záležet na možnostech a rozpětí regulace výkonu, ať už mluvíme o krbových kamnech, krbech či kachlových kamnech. Regulace je vůbec jakýmsi zaklínadlem blízké doby budoucí. Mezitím co krby a kotle na plyn, elektřinu či pelety této mety dosáhly již z podstaty používaného paliva již dávno, u spotřebičů na kusové dřevo, uhlí či různé druhy briket je to právě z hlediska podstaty paliva více než složité.

krb se mění

Výrobci udělali možné i takřka nemožné, aby se novým podmínkám maximálně přizpůsobili. Pro vhodnost topidla či systému budou rozhodujícím faktorem možnosti a rozsah regulace, zejména pak spodní hranice. V praxi to znamená zajistit, aby krb při minimálním výdeji tepla vůbec ještě hořel. Nemluvě o plamenech, na které se chceme dívat. Kotel ani krb se nevyplatí rozhořet na několik desítek minut. Systém se tak ani nerozehřeje a nedojde ke kvalitnímu a ekologickému spalování. Je tedy nutné počítat s delším časovým úsekem. To znamená, že i při nastavení na dolní hranici regulace se pasivní dům zakrátko promění v dobře izolovanou saunu.

Pasivní domy jsou zařazeny do kategorie A (15–20 kWh/m2/ rok) a naopak, nízkoenergetický standard, který je v současné době převládající, pracuje s hodnotou měrné potřeby tepla na vytápění 50 kWh/m2/rok. NZEB či pasivní dům pak obrazně řečeno vytopíte ještě dříve, než se vám v krbových kamnech rozhoří plamen. Otázkou tedy je, kam s přebytečným teplem?

Pro co nejdelší rozložení tepla v čase tak, aby nedošlo k přetopení místnosti, je vhodné volit kombinaci krbových kamen nebo s akumulačními tvarovkami. Přebytečné teplo se tak uchová na později (ROMOTOP)

Hořet nepřestanou

Komplikace z nadvýroby tepla dnes už konstruktéři řeší tak, aby majitelům přinášela další benefity. Příkladem jsou spotřebiče s upraveným poměrem sálání a akumulace do vodní nádrže. Akumulační nádrž zajistí dlouhodobé udržování požadované teploty v topném okruhu a užitkovou teplou vodu. V rámci řízení inteligentní domácnosti lze pak využít například i možností ekvitermní regulace teploty v místnosti. Princip spočívá v nastavení teploty topné vody na základě venkovní teploty. Při nižší venkovní teplotě je požadována vyšší teplota dodávané topné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami a teplota místnosti tak zůstala konstantní. Odbourá se tak jeden z největších nedostatků při srovnání vytápění pomocí jiných, tzv. inteligentních paliv – elektřina, plyn, topné oleje, a tím je udržení stabilní tepelné pohody.

Také si přečtěte: Krbová kamna: Jak vybrat ta správná?

Dále se využívají trojskla na zasklení krbových vložek a krbových kamen. Teplo se „pouští“ do obezdívek ze speciálních akumulujících materiálů, které po dohoření zajistí postupné a rovnoměrné uvolňování do prostoru. V kurzu jsou rovněž teplovodní sestavy, kde jde například 40 % výkonu do sálání, 60 % do akumulace. Nové možnosti a řešení přinášejí i peletová kamna, kde je možné pracovat s prostorovým teplotním termostatem.

Spotřebič je – vzhledem k charakteru a dodejme, že i stálosti kvality paliva, velmi dobře regulovatelný po čas celého roku. To znamená, že je platný i při podzimním a jarním počasí, kdy bychom rádi zatopili, ale ještě nebo už to není na roztápění velkého krbu či krbových kamen, o kotli nemluvě. U peletových kamen asi bude trochu pokulhávat romantika hravých plamenů, ale když trochu ubereme na požadavcích a přidáme krapet fantazie, bude určitě i ta romantika.

Elektrický krb Faber e-MatriX je představitelem toho nejvěrohodnějšího elektrického ohně vytvořeného nejmodernější technikou. Potěší, zahřeje výkonem 2 kW a nehrozí požárem (PALÁC KRBŮ)

Plameny, kde je nečekáte

To vše výše řečené má ještě jednu budoucí důležitou rovinu – krby i krbová kamna budou čím dál více součástí různých duálních, terciálních či jinak řešených inteligentních soustav, které budou na sebe navazovat automaticky. Řídicí systém bude vyhodnocovat – tak, jako je tomu už dnes v inteligentních domech, a podle toho bude uvádět jednotlivé topné a větrací soustavy do chodu. V pasivním domě jistě sehraje nemalou roli ve vytápění třeba i taková rekuperace. Problém je v tom, že krb ani krbová kamna se samy nezapálí na rozdíl od kamen peletových, kde je tato funkce standardní.

Plynový krb Faber MatriX 2 dokáže topit až 9 kW a potěší i třístranné prosklení (PALÁC KRBŮ)Řešení bude hodně záležet na energetické třídě budoucího domu a na individuálním řešení a mixu jednotlivých spotřebičů. Očistné romantické plameny si lze ale pořídit i z jiných zdrojů než krbů a krbových kamen na kusové dřevo a dřevěné či listnaté brikety. Nabízí se krby plynové, biokrby či dokonce elektrické.

Například plynové krby jsou čím dál častěji považovány za alternativu klasických krbů na dřevo. Výrobci se natolik zlepšili, že se jim prakticky podařilo odstranit ono modré světlo charakteristické pro plynové hořáky. Dnes jsou plameny už v „teplém“ spektru světla a září „oranžovou“ skoro k nepoznání od barev hořícího světla. Technicky je také vylepšena frekvence plamenů tak, aby se stále dokola neopakovaly tytéž výtrysky plamenů. Iluze bývá často dokonalá. Nejmodernější technologie vytváří poutavé plameny, které jsou bezpečné, krásné a úsporné. Velkou předností jsou možnosti regulace – stisknutí jednoho tlačítka navíc oheň rozhoří či vypne.

Nepřehlédněte: Jak ušetřit za vytápění a nešetřit na komfortu

Plyn je ekologicky čisté palivo a je na seznamu obnovitelných, resp. přírodních zdrojů, což je pro schvalování energetického štítku domu důležité. Plyn je také pohodlný a bezpečný – nelétají jiskry, nemusíte utírat tak často prach a není kouř. To znamená, že odpadá i starost o komín, a to je dnes docela zásadní, a ne zrovna levná záležitost. Plynové krbové vložky se dnes dodávají v moderním designu s důrazem na co největší prosklenou plochu topeniště a s minimálním viditelným rámem. Krby mohou být připojeny na zemní plyn nebo propan-butan.

Safretti je holandská firma nabízející bioethanolové krby, která si velmi zakládá na designu svých produktů. Neucítíte žádný zápach, jen teplo a příjemnou atmosféru (PALÁC KRBŮ)

Biokrby

Biokrby nabízejí alternativu k tradičním krbům pro ty, kteří si chtějí užívat oheň se skutečným plamenem bez nutnosti stavby krbu a dalších nákladných instalací. Bez projektanta a stavbařů. Bez komínu a kominíků, bez revizních zpráv a kontrol. Bez prachu, popela a odlétajících jisker. Pracují díky alkoholu z přírodních produktů. Toto palivo patří do oblasti obnovitelných zdrojů energie. V době spalování uvolňuje v malém množství vodní páru a kysličník uhličitý. Hoří čistým, takřka bílým plamenem, který nekouří a po spalování nezůstává v krbu popel. Obrovskou výhodou tedy je, že tyto krby jsou nezávislé na jiném zdroji energie, jako je plyn či elektřina.

Biolíh se získává zcela přirozeným způsobem – kvašením rostlin – jako je cukrová třtina, řepa, destilací škrobu obsaženého v pšenici a kukuřici. S biopalivy pocítíte opravdové teplo plamenů a nutno říci, že vytváří neopakovatelnou atmosféru. Výhodou je okamžité rozhoření plamene a současně s tím je možné i okamžité uhašení ohně.

Většina hořáků má regulaci plamene, což funguje tak, že se vrchní část hořáků přivírá nebo naopak otvírá a podle toho se reguluje přísun vzduchu do hořáku. Když je hořák otevřený na maximum, plamen je vysoký a dochází tím i k vyššímu spalování biolihu. Pokud se hořák přivře, je plamen nižší a s tím i nižší spotřeba biolihu. Ideální jsou takové hořáky, ve kterých je uvnitř keramická vata, která způsobuje, že vlastní hoření a plápolání ohně je mnohem rovnoměrnější, plamen je více zbarven do žluta. Nabízí dvě velké výhody – až 25% úsporu paliva a mnohem vyšší bezpečnost, protože tato tkanina absorbuje biopalivo a při možném převrácení biokrbu nehrozí vylití a popálení.

Biokrb HARK Fuego 19 je sice krb na biolíh, ale vypadá jako moderní krb na dřevo. V krbu se nachází skutečný plápolající oheň, na který není zapotřebí komín (FORTELL)

Biokrby můžete instalovat jako volně stojící, stejně tak mohou být nástěnné nebo je lze postavit na nábytek. Biokrby jsou především designová záležitost a produkované teplo je jen jeho přidaná hodnota. Nejsou tedy určeny pro vytápění místností, i když při hoření biokrbu vzniká teplo. Obecně platí, že do menší místnosti cca 20 m3 stačí i menší biokrby s výkonem 1 kW/h výkonu.

Nástěnné biokrby jsou opravdu stylové biokrby, jsou určené na zabudování nebo zavěšení na zeď. Biokrby mohou být opravdu všude v domě, v bytě, v panelovém bytě, na terase i na zahradě.

Nepřehlédněte: Odborník radí – jak na výběr krbů a kamen

Krby elektrické

Je to tak – ve frontě o přízeň si zručně razí místo i elektrické krby. Vystupují jako moderní doplněk interiérů a jsou alternativou klasického krbu na pevná paliva především všude tam, kde není možné vyhotovit komínové těleso. Pro svou jednoduchost užití a bezúdržbovost jsou v poslední době také čím dál častěji vidět i v rodinných domech. Kromě toho, modely s vestavěným ventilátorem umožňují vytápění až do výkonu cca. 2 kW. Takže elektrický krb představuje smysluplné doplnění vytápění, ať už celkového mixu nebo převážně v přechodném období. Elektrické krby firmy Fortel se například pyšní i dálkovým ovládáním, které umožňuje ještě komfortněji regulovat plamen či ovládat intenzitu topení.

A jak je to s romantikou? Tou se pyšní například mramorový elektrický krb HARK 1/209.0E. Zaujme svými zdánlivě skutečnými plameny, které zde zajišťuje elektrická krbová vložka s 3D efektem plamene. Speciálně osvětlená vodní pára vytváří zatím nejpovedenější efekt ohně. To vše ještě s možností vytápění výkonem 1 000 wattů. Krbovou vložku lze také zakoupit samostatně s tím, že obestavbu si vyhotovíte individuálně dle vlastní představy.

Jiný zážitek nabízejí elektrické krby „EFFEKT FIRE“ od rakouské společnosti THE FLAME, které vytváří dojem ohně a kouře. Na fotografii je jedinečný EFFEKT FIRE jako dekorativní lavice – krb mezi dvěma pražci. Manuální doplňování filtrované vody (GAZCOM)

Text: Stojan Černodrinski
Foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem