Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Zateplení svépomocí, nebo realizační firma? Obojí má svá pro i proti
Správné zateplení budovy je klíčové nejen pro úsporu energie a zajištění tepelného komfortu, ale také pro ochranu konstrukce před vlhkostí. Při rozhodování, zda zateplení provést svépomocí, nebo si na tuto práci najmout odbornou realizační firmu, je ovšem potřeba zvážit několik důležitých faktorů. Obě varianty mají totiž své výhody i nevýhody, které mohou mít zásadní vliv na výsledek.
Zateplení svépomocí je lákavé zejména z hlediska úspor. Šikovný kutil si dokáže velkou část prací provést sám a výrazně tak snížit náklady. Někomu navíc může vyhovovat, že má celý proces pod kontrolou a takzvaně ryze ve svých rukou. Ale i když se na první pohled může zdát, že zateplení svépomocí je jednoduchou záležitostí, skrývá se za ním řada úskalí.
V první řadě je důležité zvolit vhodnou izolaci. Pro různé části domu se hodí různé izolační materiály – například minerální izolace URSA GLASSWOOL nebo URSA PUREONE jsou ideální pro šikmé střechy, trámové stropy, dřevostavby a provětrávané fasády, zatímco extrudovaný polystyren URSA XPS se hodí pro zateplení obrácených plochých střech, soklů či perimetrů.
„Velmi častou chybou, se kterou se u zateplení svépomocí setkávám, je také nesprávná tloušťka použité izolace. Snaha uspořit svádí k volbě malých tlouštěk izolačních materiálů. Nedostatečná izolace ovšem může vést k tepelným ztrátám a zmaření očekávaných energetických úspor. Navíc jakákoli oprava nebo dodatečné doplnění izolačního materiálu bývají velmi nákladné a technicky komplikované,“ upozorňuje Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA.
Během instalace je rovněž nutné zajistit, aby nikde nevznikaly mezery, zejména kolem okenních rámů a v rozích, ktearé by mohly vést ke vzniku tepelných mostů. Při nesprávné aplikaci může dojít i k problémům s vlhkostí, pokud není správně použitá parotěsná vrstva na vnitřní straně izolace nebo pojistná hydroizolace na vnější straně šikmé střechy.
Realizační firma jako lepší řešení?
Realizační firmy mají výhodu v odborných znalostech a zkušenostech. Profesionálové přesně vědí, jaký typ izolace a technologie použít pro konkrétní stavbu. „Například foukaná minerální izolace URSA Pure Floc, která je v poslední době stále oblíbenější díky svým výborným izolačním vlastnostem a schopnosti vyplnit i špatně přístupná místa, se aplikuje pomocí speciálního foukacího stroje. V tomto případě je tedy namístě obrátit se na odborníky, protože práce se strojem vyžaduje jistou zkušenost,“ radí Vojancová.
Profesionální firma navíc dokáže práci mnohdy dokončit výrazně rychleji než svépomocný kutil, současně poskytuje záruku na provedené práce i použité materiály. Pokud tedy dojde k jakýmkoliv problémům, například k již zmiňovaným tepelným mostům či kondenzaci vlhkosti, můžete vše reklamovat. Nevýhodou jsou ovšem vyšší finanční náklady. Současně je potřeba firmu opravdu pečlivě vybrat, ověřit její reference a certifikace a potvrdit si, že má zkušenosti s typem zateplení, které vaše stavba vyžaduje.
Je tedy lepší dát přednost realizační firmě? „Velmi záleží na tom, jaký rozsah prací plánujete, jaké jsou vaše technické dovednosti a kolik času a financí chcete do projektu investovat. U některých ploch může být zateplení svépomocí rozumnou volbou. U větších a složitějších projektů, jako jsou celé fasády nebo střechy, je ovšem lepší spoléhat na profesionální firmu, která vám zajistí kvalitní výsledek,“ dodává Vojancová.
Více informací o izolacích naleznete na www.ursa.cz.
23.10.2024 | Stavba
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google