Ještě než se pustíte do výběru krbových kamen podle jejich designu a vzhledu, zjistěte si potřebný výkon. Zásadní chybou v postupu je upřednostňování vizuální stránky před výkonem. Buďte připraveni a vyhněte se častým chybám.

Proč se zaměřit na výpočet výkonu kamen? 

Nízký výkon 
Pokud pořídíme krbová kamna s jmenovitým výkonem pro konkrétní místnost, nastane mnoho problémů, především zima v místnosti. Často se poté stává, že lidé kamna přetápí — přikládají více dřeva nebo jiného topiva a otevírají přívod vzduchu na maximum. To zvyšuje riziko jejich poškození. Ve výsledku tedy není v místnosti očekávané teplo, ani uvolňující a příjemná atmosféra. 

Vysoký výkon 
Nadměrný výkon a přetopení místnosti vede ke snaze příliš utlumovat hoření a dochází k nedokonalému spalování, což může mít za následek časté černění skla. Kamna s příliš vysokým výkonem místnost přetápí a je v ní cítit nepříjemný zápach, který je potřeba spolu s přetopeným vzduchem vyvětrat. Tím ztrácíme nejen komfort, ale i úsporu za vytápění.

Jaké potřebujeme informace pro výpočet? 

  • Zjistěte izolaci vašeho domu, dle toho se dozvíte kamnářskou konstantu.
Úrovně izolace Kamnářská konstanta K [W/(h.m³)]
Špatná tepelná izolace (starý dům bez izolace) 45,0
Střední tepelná izolace (starý dům s částečnou izolací) 32,5
Dobrá tepelná izolace (nízkoenergetický dům) 22,5
Velmi dobrá tepelná izolace (pasivní dům) 12,0
  • Velikost místnosti v m³

Je nutné spočítat velikost místnosti v m³, vědět šířku, délku a výšku stropu konkrétní místnosti. Abychom získali výsledek v m³, musíme mezi sebou tyto tři údaje vynásobit: 

šířka x délka x výška = m³

Výsledek je platný pouze pro místnost bez otevřeného prostoru do vyšších pater a nelze sčítat další místnosti oddělené dveřním průchodem. Vytápění více oddělených místností je vhodné pouze kamny s výměníkem.

Jak na výpočet výkonu kamen?

Známe úroveň izolace budovy, kamnářskou konstantu a velikost místnosti. Můžeme se pustit do výpočtu.

Velikost místnosti v m³ vynásobíme kamnářskou konstantou a tím získáme kilowatthodiny. Abychom získali výsledek v kilowattech, musíme ještě vydělit tisícem. Takto zjistíme, jaká je tepelná ztráta místnosti. 

velikost místnosti v m³ x 32,5 (při střední tepelné izolaci) = kWh
kWh / 1000 = kW

Před pořízením kamen se nejprve zaměřte na zjištění správného výkonu, který vám z místnosti udělá opravdovou relaxační zónu. S konkrétním výběrem kamen vám rádi pomohou odborníci z firmy Namir.cz. Ti již tento přesný výpočet s konkrétní nabídkou odpovídajících kamen na svých stránkách mají a s dalšími nejasnostmi vám rádi pomohou, kamna přivezou, zapojí a zprovozní včetně zajištění revize.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem