Jeden rodinný dům je nedávno postavený v pasivním standardu v jižních Čechách a užívá jej šest lidí, další u Rokycan prošel již rekonstrukcí a bydlí v něm čtyřčlenná rodina, třetí v Jeseníku se modernizuje nyní a žijí v něm dva lidé. Všechny tři mají přesto něco společného – na střeše mají fotovoltaickou elektrárnu a v garáži či technické místnosti jim v rámci pilotního projektu již několik měsíců úspěšně slouží bateriové stanice AES od firmy AERS, vyráběné ve výrobním areálu firmy Fenix v Jeseníku.

Všem třem majitelům jsme položili tři stejné otázky:

  • Proč jste se rozhodl pro bateriovou stanici a co od ní očekáváte?
  • Proč padla volba právě na bateriovou stanici AES?
  • Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s provozem a fungováním stanice?

AES schéma: dům - stanice - síť

Pan Pavel, majitel trojgeneračního dvoupodlažního rodinného domu s užitnou plochou cca 200 m2, který je postaven v pasivním standardu a trvale jej obývá a užívá šest osob.

1. V zimě se musíme často vypořádat s rizikem výpadku elektrického proudu. Pro krbovou vložku s výměníkem a oběhovým čerpadlem jsou výpadky proudu nebezpečné a mohou čerpadlo nevratně poškodit. Výpadky jsou poměrně časté, netrvají sice dlouho (od jedné do čtyř hodiny, výjimečně i déle), ale jsou komplikací. Dům má na rozdíl od velmi malé spotřeby energie na vytápění poměrně velkou spotřebu na běžný provoz spotřebičů – cca 25 kWh denně – a jakýkoliv výpadek je nepříjemností jak pro oběhové čerpadlo krbové vložky, tak i pro všechny obyvatele domu. Úspora energie nebyla mým primárním cílem. Skončilo mi důchodové pojištění a mohl jsem zvážit, jak s našetřenými financemi založit. Nechat je „pracovat“ v rámci současných finančních fondů mi nedávalo smysl, do rizikových a výnosově atraktivnějších obchodů jsem nechtěl jít a konzervativní fondy dnes mají spíš záporné výnosy. Přišlo mi smysluplnější dát své peníze do této technologie a zvýšit rodině komfort a současně ušetřit na provozu domu. I při relativně vyšších cenách za solární tašky a za bateriovou stanici se mi to vyplatí, roční zhodnocení je cca 5 %. A to nemluvím o komfortu, který pro nás všechny kombinace fotovoltaiky a baterie přináší. Navíc mám tento „finanční nástroj“ na vlastní střeše a ve svém domě.

Střecha domu pana Pavla

2. Nové technologie sleduji a jsem jejich fanouškem, takže jsem věděl, co domácí bateriová stanice umí a co může majiteli nabídnout. Začal jsem vybírat dodavatele, a samozřejmě jsem narazil na řadu zahraničních bateriových stanic i na tuzemské výrobce. Nakonec jsem po zvážení všech parametrů dal přednost stanici AES od firmy AERS. Líbilo se mi jejich inovativní technické řešení (např. možnost dodávat do jedné fáze proud až 32 A) a český koncept. Jako lokální patriot v posledních letech tento faktor hodně oceňuji a českým výrobkům dávám přednost. Velmi dobrý dojem zanechali i lidé z firmy AERS, jejich řešení a přístup se mi líbil a jsem přesvědčen, že jejich výrobek je velmi perspektivní.

3. I po roce provozu jsem s volbou spokojen. Baterie funguje spolehlivě a plní vše, co jsem od ní očekával.

Pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu. Domácí baterie je i tady napojená na střešní fotovoltaickou elektrárnu, a kromě běžného provozu domácnosti je užitečným pomocníkem při nabíjení elektromobilu Volkswagen e-Golf. V domě žije čtyřčlenná rodina, která se svým standardem nijak neliší od běžné domácnosti naší současné střední třídy.

1. Pro mne to byla investice do budoucnosti. Životnost dnešních panelů je minimálně cca 20-30 let, u baterie lze počítat cca 15 let a více, a tak mi bude spojení fotovoltaiky a baterie snižovat účet za elektřinu, poskytne mi určitou nezávislost, jistotu dodávky elektrické energie v případě výpadku, a navíc mi sníží náklady na provoz moderního ekologického automobilu.

2. Jako manažer se profesně pohybuji v oblasti solární energetiky a bateriových úložišť, takže nejsem laik, který je odkázán na reklamy jednotlivých dodavatelů. Tvůrce tohoto českého řešení jsem znal a věděl jsem, co bateriové stanice od AERSu umí.

Garáž s FVE a e-Golfem pana Petra

3. Zatím mi dělá velkou radost. Přebytky z fotovoltaické elektrárny směřují do baterie, bojleru a zejména do elektromobilu. Ten přebytky energie dokonale využije a v kombinaci s ním je provoz FVE a domácí baterie výrazně efektivnější. V našem domě se byli podívat i zástupci Škody Auto a ti byli z reálného provozu bateriové stanice nadšeni. Nabíjení automobilu funguje velmi dobře – po návratu domů připojím auto na nabíjení a když svítí slunce, nabíjí se můj E-Golf přímo z fotovoltaické elektrárny. Pak si „počká“ na noční tarif a v noci se dobije z nočního tarifu a ze zásoby v baterii. Problém nebyl ani s instalací bateriové stanice –umístil jsem ji do garáže a tady se mi zatím maximálně osvědčila. Je to zařízení velikosti běžné lednice a na tu jsme v garáži měli místo. Toto umístění se mi zdá ideální, protože v garáži stanice svým provozem nikoho neobtěžuje. Upravit jsme museli hlavní přívod elektrické energie a samozřejmě instalovat FV panely na střechu, ale pro realizační firmu to nebyl žádný problém.

Cyril Svozil, majitel a zakladatel společnosti Fenix Group, do které patří í výrobce bateriové stanice AES, firma AERS. V Jeseníku má podsklepený dvoupodlažní nízkoenergetický rodinný dům z roku 2001, ve kterém žije společně s manželkou. Loni se na domě instalovala fotovoltaická elektrárna, letos přibyla nová ložnice s koupelnou, pracovna a vinotéka, u domu se staví venkovní bazén a kuchyně.

1. Provoz fotovoltaické elektrárny, bateriového úložiště a elektrického sálavého vytápění, které samozřejmě vytápí i náš rodinný dům, si naše společnost vyzkoušela na administrativní budově firmy Fenix v Jeseníku. A ty výsledky byly po všech stránkách pozitivní. Domácí bateriovou stanici beru jako investici do budoucnosti. Jsme s manželkou v předdůchodovém věku a v blízké budoucnosti určitě oceníme nižší náklady na provoz domu. Letní přebytky z fotovoltaické elektrárny můžeme využít při ohřevu venkovního bazénu. Navíc v reálném provozu získanými poznatky přispěji k popularizaci trojkombinace FVE-bateriová stanice-elektrické sálavé vytápění, které dlouhodobě věřím.

2. Bateriovou stanici AES jsem pořizoval v duchu své dlouholeté tradice nabízet zákazníkům jen výrobky, které si sám na sobě ověřím.

3. Dosavadní zkušenosti jsou velmi pozitivní, kromě snížení spotřeby nám FVE a baterie přináší jistotu nezávislosti v zásobování elektrickou energií. Měli jsme tady i krátkodobý výpadek v délce trvání 6 hodin a baterie nám spolehlivě zajistila provoz celé domácnosti.

Pohled na dům v Jeseníku se solárními střešními taškami

Další informace o bateriových stanicích AES najdete na www.aers.cz a www.fenixgroup.cz.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem