Chystáte se stavět rodinný dům? Již stavíte? Pak je nový speciál z edice Můj dům stvořený právě pro vás. Dozvíte se, na co si dát během stavby pozor a čemu se vyhnout, ale i tipy, jakým materiálům, produktům a firmám dát přednost. Dostane se vám uceleného průvodce, jak si postavit vlastní rodinný dům – krok za krokem, chytře a bez možných chyb. Speciál vás rovněž provede zařizováním a užíváním domu. A ještě něco: pokud si nový časopis předplatíte, můžete vyhrát kvalitní elektrokolo!

A co najdete v úvodním čísle speciálu? Navštívili jsme čtveřici rodinných domů a majitelů se vyptali na jejich zkušenosti, nechali se inspirovat jejich realizacemi a hledali i vhodné alternativy. Dozvíte se tak, z čeho postavit dům, jak ho tepelně izolovat, jakou mu pořídit fasádu, jakou střechu, jaké vytápění, jakou podlahu, jaký bazén a ještě mnoho dalšího.

Kompletní obsah speciálu Rodinný dům krok za krokem 1/2020:

NÁVŠTĚVA
Z panelu do vlastního domu z cihel:
Zajímavý cihlový bungalov na Plzeňsku si nechala postavit mladá rodina se dvěma dětmi. Při navrhování domu využili četné profesionální zkušenosti  pána domu ze stavebnictví.

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

Obestavba krbové vložky: Jako doplňkový zdroj tepla slouží v domě krbová vložka Romotop obložená cihelnými pásky. Majitel si vzhledem k umístění přál rohové sklo s výsuvem. Poradíme, jak takovou vložku obložit.

Obvodové stěny a příčky: Zásadním rozhodnutím, které může výrazně ovlivnit vlastní průběh stavby i její budoucí uživatelské vlastnosti, je volba stavebního materiálu pro obvodové stěny. Seznamte se se systémem Porotherm.

Teorie a praxe režných fasád: Fasáda domu na začátku časopisu je tvořena obkladovými pásky Wienerberger Terca Renaissance lepenými na vrstvu cementové jádrové omítky. Podívejte se, jak se aplikují.

Venkovní dlažby a plot z lícovek: Okolí bazénu a bezprostřední prostor u domu, včetně příjezdové komunikace, nechal majitel vydláždit dlažbou dvou druhů, z keramiky a betonu. Přinášíme postup prací a rozpočet.

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

Bazén na terase: Šikmý terén parcely, na které dům stojí, majitelé zajímavě využili k vybudování venkovního zastřešeného bazénu. Použili bazén od Mountfieldu a boční stěnu obložili režnými cihelnými pásky. Zachytili jsme pro vás postup prací.

Bazény do každé rodinné zahrady: Mít vlastní bazén už dnes není ani zdaleka nedostižný sen. Pro každou zahradu a každý rozpočet lze najít uspokojivé řešení. A i když napuštěné bazény vypadají podobně, konstrukčně se mohou podstatně lišit. Podívejte se, jaké možnosti nabízí současný trh.

NÁVŠTĚVA 
Vlastní hlavou a bez kompromisů: Navštívili jsme nápaditou novostavbu rodinného domu ve vesnici na východ od Prahy. Dům nás překvapil promyšlenou architekturou i dotaženým interiérem.

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

Schodiště bezpečná i krásná: Schodiště a zábradlí tvoří dvojici, která se vzájemně doplňuje. Jejich provedení může být opravdu rozmanité – kromě dřeva a kovu je čím dál častěji využívaným materiálem také nadčasové sklo.

Gabiony – souhra oceli a kamene: Drátěné koše vyplněné kameny (gabiony) dnes stavebníci rodinných domů nejčastěji využívají jako opěrné či dělicí systémy. Podívejte se, jak je vytvořit a dále využít.

Vaření na čerstvém vzduchu: Vařit a stolovat na čerstvém vzduchu patří k nejoblíbenějším letním radovánkám. Venkovní kuchyně navíc rozšíří možnosti při užívání domu a zvýší exkluzivitu vaší nemovitosti. Ukážeme vám různé varianty letní kuchyně.

Ráj pro děti: Na své si v zahradě přijdou i děti díky dřevěnému „hradu“, který pro ně vlastnoručně vyrobili oba dědečkové. Nechte se jím inspirovat! Zastřešení bazénu zase zabrání nechtěnému pádu dětí do vody.

Stěny a příčky z cihel: Stavebník si pro svůj dům zvolil pálené cihelné bloky Heluz, aby co nejefektivněji využil všech výhod, které tento ucelený stavební systém nabízí. Seznamte se s nimi...

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

Zateplení, jak má být: Přestože roste obliba zdicích materiálů s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, které není třeba dále zateplovat, stále platí, že nejčastěji používaným řešením pro snížení potřeby energie na vytápění jsou kontaktní zateplovací systémy. Musí být ovšem provedeny správně. Poradíme, jak na to.

NÁVŠTĚVA
Pasivní dům vlastní hlavou a vlastníma rukama: Postavit rodinný dům v pasivním standardu je považováno za technologicky náročnou a nákladnou záležitost vyhrazenou specializovaným firmám. Praxe ale někdy překvapí. Přesvědčili jsme se o tom, že stavebník s určitou zkušeností ji může zvládnout i svépomocí. A za příznivých finančních podmínek.

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

Zkušenost stavebníka: Jak jsme ušetřili: Základová deska místo pasů, promyšlený projekt a realizace svépomocí: to je návod majitele tohoto domu na investiční úspory.

Dům jako bílá stavebnice: Pórobeton patří k moderním stavebním materiálům s řadou výhod pro stavbu rodinného domu svépomocí. Rozebereme, které to jsou.

Izolace a těsnost pasivního domu: Chcete-li postavit dům, který bude dobře izolovaný a vydrží léta bez poruch, musíte ohlídat správné provedení všech konstrukčních detailů. Zde máte schematické detaily řešení (nejen) pro dům z Ytongu.

Nenápadné úniky tepla mohou způsobit velké škody: Požadavky na zateplení budov jsou stavebníkům celkem srozumitelné, ďábel se ale často skrývá v detailu zvaném utěsnění. Podrobněji vás s touto problematikou seznámí Ing. Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu v Brně.

Ohřívat teplou vodu, vytápět a přitápět: Teplá voda a příjemná teplota v místnostech patří ke komfortu, jehož se už dnes nikdo nechce vzdát. Podívejte se, jaké jsou moderní možnosti, které snižují provozní náklady.

Zvláštní téma: Střešní krytina: Kvalitní a funkční střecha není vůbec samozřejmostí. Střecha je totiž poměrně složitý systém, ve kterém na sebe navazuje několik řemeslných profesí. Na tomto domě zdobí střechu betonové tašky Bramac, typ Classic Star. Možností je ale mnohem více. Nechte se inspirovat!

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

Volba fasádních barev a nátěrových systémů: Finální fasádní nátěr by měl být hezký, ale především funkční a kvalitní, a to už není tak jednoduché. To platí pro novostavby i rekonstruované domy. Vybrali jsme několik příkladů.

Bazén, nebo jezírko? a co takhle obojí v jednom? Majitel pasivního domu, který jsme představili na stranách 72–81, se rozhodl vybudovat na své zahradě jak bazén, tak přírodní jezírko. Vytvořit přírodní jezírko, které by bylo vhodné i pro koupání, není nic snadného. Své o tom ví Ing. Jiří Prouza, který se na tvorbu zahradních jezírek specializuje již téměř 30 let. Požádali jsme ho o praktické rady a doporučení.

NÁVŠTĚVA
Harmonie v šedé a bílé: Komfortní dům vyniká krásnou polohou, otevřenými světlými prostory a moderními technologiemi. Střízlivý design pečlivě vyvažuje přírodu a techniku a pomáhá vytvořit velmi pohodlné a příjemné bydlení.

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

Odolné povrchy do kuchyně a koupelny: Materiálů, které je dnes možné použít v kuchyních, je celá řada, ale pro které se rozhodnout, aby v náročném prostředí dlouho vydržely? Vybírejte s námi...

Dispozice koupelny: Praktická a příjemná koupelna vám zpříjemní den hned po ránu, neprakticky řešená právě naopak. Základem je správně vybrané a racionálně umístěné vybavení. Máme pro vás osvědčená řešení.

Krytiny pro vyhřívané podlahy: Podlahové vytápění patří dnes k nejoblíbenějším technologiím. Oproti tradičním systémům s radiátory představuje změnu v oblasti stavební fyziky. Tomu je třeba přizpůsobit i výběr podlahové krytiny. Více na stránkách časopisu...

Teplo od podlahy: Elektrické podlahové vytápění funguje na principu odporového zahřívání topných kabelů uložených v podlaze. Jde o uživatelsky přívětivý a technicky nenáročný zdroj tepla. Přinášíme postup instalace.

Úvodní číslo speciálu Můj dům: Rodinný dům krok za krokem

A co takhle topit stropem? Nový stavebnicový systém stropního vytápění se vyznačuje velmi snadnou instalací a s výjimkou finálního zapojení také nulovými požadavky na kvalifikované elektroinstalační práce. Zvládnete to i vy...

PORADNA
Jak z bytu do domu, když ještě splácíme hypotéku?
Ve spolupráci s odborníky vám poradíme, jak by na sebe měly navazovat jednotlivé kroky.

Problémy se sousedem? Soused vám nechce dát souhlas s chystaným projektem na vašem pozemku? O vaší stavbě ale nerozhoduje on! Prozradíme vám, jaká máte práva a možnosti.

logo MessengerPoslat Messengerem