ROZHOVOR - Najít správného architekta je jedna ze základních podmínek na cestě k vysněnému bydlení. Jak je zjevné, inzerát nebude ten nejlepší způsob. O tom, jak na to a jak by měla spolupráce probíhat, s námi hovořil architekt Miroslav Gebas.

Stavebníci často hledají architekta svého budoucího domu na internetu, v časopisech či jiných médiích. Je to podle vás dobrá cesta? Nebo jsou spolehlivější osobní reference, či jiný způsob…? Vyplatí se třeba malé výběrové řízení?

Ze zkušenosti je určitě lepší na doporučení, když má uchazeč dobré reference. Samozřejmě výběrové řízení rovněž není špatné. Zkušenosti s výběrovým řízením také máme.

Dá se práce dobrého architekta poznat od pohledu, když víte, na co se dívat?

Ano, dá se poznat „od pohledu“ i podle referencí. Můžete tak získat základní informaci, co je schopný tvořit a jaké má výstupy.

Když se tedy stavebník o některého architekta zajímá, co byste doporučil při „námluvách“ sledovat na jeho projektech, popř. realizovaných stavbách?

Soustředil bych se na názor a hodnocení klientů, kteří v tom domě žijí nebo tu budovu užívají. Zda výsledek architektovy práce odpovídá zadání, které požadovali.
Architekt by se měl zajímat o to, co má klient rád a co se mu líbí, jaké má případně nápady.

Čtěte také: Kupujete pozemek? Pozor na tvar, sklon a orientaci

Je dobré sledovat například i kvalitu provedení stavby? Je i toto vizitka dobrého architekta?

Určitě je to vizitka architekta, pokud si dělá při realizaci také dozor nad samotnou stavbou. To je v každém případě bod plus.

Jak by měla probíhat první schůzka (schůzky) – může si už tady stavebník udělat obrázek? Co lze v této fázi od dobrého architekta očekávat? Debata o honoráři by asi neměla být na prvním místě?

V první fázi jde hlavně o diskusi a pochopení zadání. Poté o nápady, jak co řešit, a samozřejmě diskuse o tom, kolik budou konkrétní řešení a dům jako celek i architektova práce stát.

Dobrý architekt si poradí i se složitou situací na pozemku v prudkém svahu a dokáže navrhnout vyvážený kompromis hodnoty a ceny. U této realizace ateliéru Gebas byl hlavním motivem klid a unikátní výhled

Co považujete za zásadní v komunikaci architekt – stavebník? Zejména na začátku spolupráce…

Pochopení zadání považují za to nejdůležitější. Určitě je zásadní pravidelný dialog obou stran.

Považujete práci architekta – navrhování rodinného domu – v prvé řadě za službu, nebo spíše za autorskou vizitku, jako to vidíme u některých velkých projektů?

Určitě se jedná o službu. Navrhujete dům pro klienta a ten se v něm musí cítit dobře.
Architekt je nástroj k tomu, aby byl klient s výsledkem spokojený. Spokojený klient rovná se dobrý architekt.

V tomto oboru, jako i v mnoha jiných, existují i pomyslné „hvězdy“ – mistři, kteří získali významná ocenění, pracují na velkých projektech, jsou mediálně známí, zpravidla se jedná o výrazné osobnosti s vyhraněným pohledem. Je takový architekt vhodný pro běžného stavebníka rodinného domu? Může se stát, že vám tato hvězda bude navrhovat to, co je pro vás zbytečné, co jste vlastně nechtěli, ale draze zaplatili?

To je určitě pravda a k tomu není co více dodat.

Nepřehlédněte: Jaký materiál použít na stavbu domu?

Kdy by měl stavebník zbystřit, netlačit na pilu a třeba se i s architektem rozloučit? (Otázka platí i pro architekta – za jaké situace je lepší raději s klientem nespolupracovat?)

Když se neshodnou na zadání, klient bude chtít například dům do pěti milionů korun a pět místností a architekt navrhne dům v ceně sedm milionů se sedmi místnostmi.

V jaké fázi spolupráce se uzavírá smlouva o dílo?

Většinou již na první schůzce, když se strany dohodnou.

Můžete popsat, co by měla tato smlouva obsahovat, aby bylo na obou stranách jasno?

Základní zadání, obsah díla, termín a samozřejmě cenu.

Setkal jste se s problémy, které vznikají právě při špatné – nejasně formulované nebo nedostatečné smlouvě? K jakým následkům to může vést?

Následků může být mnoho. Například nedodržení termínu nebo nedodržení zadání může vést k různým vícepracím, k navýšení ceny stavby atp.

Ing. arch. Miroslav Gebas (1981)

Ing. arch. Miroslav GebasAutorizovaný architekt, vystudoval střední průmyslovou školu stavební, obor zedník, a Fakultu architektury VUT Brno. Hned po absolvování studií založil vlastní architektonickou kancelář Gebas atelier architects, věnuje se navrhování rodinných domů a občanských staveb. Hlavní důraz klade na individuální a komplexní přístup ke klientovi a ke každému projektu od studie až po detaily vybavení interiéru.

Gebas atelier architects s.r.o., www.gebasatelier.cz 


Text: Jitka Pálková

Foto: Petr Adámek

logo MessengerPoslat Messengerem