Jedna z největších světových hvězd současného designu Karim Rashid v rozhovoru pro Můj dům.

Karim RashidJakou úlohu v našem životě hraje design?

Zpříjemňuje nám život po estetické, citové i emocionální stránce. Design je obchod s krásou a krása je všeobecná lidská potřeba. Přirozené propojení krásy, pohodlí a luxusu povznáší naše životy, stejně jako dokonalé provedení a funkčnost předmětů. Věřím, že můžeme žít v lepším světě, plném vzrušení a poezie, a snažím se vytvářet poetický design.

Je o vás známo, že rád pracujete s plasty. Proč jste si oblíbil tento materiál?

S plasty pracuji více než dvacet let. Technicistní svět je mi cizí, mám rád přírodu, měkké organické formy, proto jsem si oblíbil jeho tvárnost. Předměty a prostředí kolem nás by měly vzbuzovat emoce, pozitivně působit na naše smysly, motivovat a inspirovat naši fantazii. Dnes je stále aktuálnější také recyklace, kterou tyto materiály umožňují. Z těchto důvodů jsem také přijal pozvání společnosti DuPont pracovat na projektu Smart-ologic Corian® Living.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Čím vás tento projekt zaujal?

Koupelna v podobě jednolitého tělesa s integrovaným umyvadlem, odkládacím prostorem, osvětlením a zrcadlem.Zaujala mě myšlenka umělecky ztvárnit příjemný, harmonický a zajímavý obytný prostor, který by odrážel dnešní digitální a techno-organický svět. Jde o komplexní bydlení se všemi funkcemi, včetně zahrady, kuchyně, obývacího pokoje, koupelny, ložnice, řešili jsme i úložné prostory. To vše je provedeno z jednotného unikátního materiálu Corian. Pro tento projekt výrobce také vyvinul nové barevné odstíny v růžových tónech. Jako první na světě jsem dostal možnost pracovat s nově vyvinutými materiály Eco-Concrete a Eco-Terazzo, které obsahují podíl organických a recyklovaných komponentů.

Co se vám na této práci nejvíce líbilo?

Byla to hra s modulárním systémem. Celý byt je totiž vyskládán ze základního modulu, jednoduchého oblého, mírně konkávního nebo konvexního panelu. Sestava je variabilní, obytný prostor se snadno a rychle postaví, dá se lehce uzpůsobit potřebám všech členů rodiny a snadno změnit. Výroba neprodukuje prakticky žádný odpad a jednotlivé prvky jsou zcela recyklovatelné.

Interiér showroomu, který je modelem ekologického bydlení, nese typický Karimův „organický“ rukopis. Napravo je vidět vlnitá, 4 m dlouhá lavice, nad ní zavěšená tělesa nejsou svítidla, ale speciální reproduktory. V centru stojí ostrovní kuchyň se zavěšenou digestoří. Stěna nalevo za pultem je obložena deskami s výrazným ornamentem, za nimiž se ukrývají energeticky úsporné panely DuPont Energian®, které absorbují teplo.Co pro vás bylo nejobtížnější?

Právě návrh konstrukce základního modulu. Potřebovali jsme lehký, samonosný, univerzální prvek, který bude funkční bez dalších doplňujících prvků. V celém interiéru není použitý žádný kov, všechny detaily včetně věšáků, poliček a koupelnových baterií tvoří spolu se stěnami jednolitý celek z téhož materiálu. Vyvinuli jsme dvojvrstvý panel s dokonale hladkým povrchem, který se snadno udržuje a pomáhá šetřit energii, protože nemá rohy, v nichž se hromadí teplý nebo studený vzduch. Dá se snadno čistit, v exteriéru po něm hladce stéká dešťová voda. Do střechy domu jsou zabudovány fotovoltaické panely, je vybaven solárně napájeným podlahovým vytápěním a osvětlen energeticky úspornými LED diodami. Těší mě, že se nám podařilo vytvořit příjemné moderní bydlení, které zatěžuje životní prostředí jen v minimální míře.

text: Jitka Pálková, foto: Leo Torri, archiv Du Pont

logo MessengerPoslat Messengerem