Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Marmomac: krása kamene přetrvá staletí
Koncem září se v italské Veroně konal další ročník prestižního mezinárodního veletrhu Marmomac, který se zaměřuje především na krásu, jedinečné vlastnosti, možnosti zpracování a využití mramoru v architektuře, bydlení, umění a dalších oblastech našeho života. Byli jsme při tom.
Letošní ročník byl, u příležitosti dvousetletého výroční úmrtí světoznámého sochaře Antonia Canovy, věnován především tématům kultury kamene – spojení tvůrčích schopností a nekonečné invence člověka, unikátních vlastností materiálu a nejmodernějších technologií. Cílem bylo ukázat bohaté možnosti a budoucnost zpracování a využití tohoto ušlechtilého materiálu. Tento záměr byl realizován v rámci expozice The Plus Theatre, která byla srdcem celého veletrhu a sestávala z pěti samostatných, ale navzájem se doplňujících výstav.
Komerční část veletrhu byla zaměřena na produkty – nabídku kamene z nalezišť ze všech koutů světa, a na současné technologie těžby a opracování materiálu. Návštěvníci mohli na místě vidět práci nejmodernějších počítačem řízených frézovacích strojů, řezání laserem či vodním paprskem a podobně.
Z přírody do města
Zcela originální vizi na veletrhu již tradičně představuje architekt Rafaello Galiotto. Experimentuje s programovacími metodami, počítačové modely propojuje s digitálně řízenými frézami a dalšími nejmodernějšími postupy zpracování kamene. Jeho letošní prezentace nazvaná Visionary Stone byla inspirována světem pravěkých tvorů. Tvrdý a pevný kámen se proměnil v unikátní jemné, transparentní a křehké kreace organických tvarů, evokující například stavbu těla předchůdce prvních ptáků, krunýř želvy, hvězdicovité membrány a další biologické struktury.
Kamenný průvodce po Itálii
K nejpůsobivějším expozicím náležel experimentální projekt Marmomac Meets Academies, který vznikl ve spolupráci desíti univerzit z Itálie a dalších zemí. Kurátoři Giuseppe Fallacara a Domenico Potenza spojili univerzitní výzkum s poznáváním Itálie. Studenti navrhli a vyrobili lavičky, lehátka a další experimentální prototypy městského mobiliáře a skulptur pro parter ve Veroně, v Římě, Ferraře, Bari, v Catanii a dalších velkých italských městech. Smyslem projektu bylo navázat na tradice historické veřejné architektury a ukázat, že urbanistický prostor vytvořený z kamene je nadčasový, velmi variabilní a živý.
Architekt Danilo Di Michele se věnuje designu luxusního nábytku z kamene, zhotoveného s využitím nejmodernějších technik zpracování. Ve čtvrtém ročníku expozice Brand & Stone představil kolekci originálních nábytkových typů, které vznikly na zakázku ve spolupráci slavných designérů s předními italskými a mezinárodními luxusními značkami a zpracovateli kamene. Potkali se tu například Jean Nouvel, Stefano Giovannoni, Aston Martin Design Studio a firmy Agape, Horm, Grassi Pietre, Silvestri Marmi a další.
Z kamene lze vyrobit prakticky vše – od originálního stolu přes křeslo a lehátko až po paravan nebo vanu. Nábytek byl také protagonistou tradiční expozice Etica Litica, která akcentuje téma udržitelnosti tohoto materiálu – jeho přírodní původ, dlouhou životnost a možnosti recyklace. V rámci letošního ročníku se designéři zaměřili na úkol navrhnout předmět z jediné mramorové desky s minimálním odpadem. Vzniklo mnoho variací stolů, sedátek i interiérových doplňků.
Text: Jitka Pálková
Foto: archiv firem
26.10.2022 | Interiér
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google