Ikonická podlaha z broušeného sušeného dřeva patří mezi ty nejtradičnější.  Palubky ale lze využít i k tvorbě zajímavého interiéru. Pokud se je rozhodnete koupit, měli byste vědět, co přesně potřebujete. Richard Klička z Hornbachu vás naučí, jak vybrat správný dřevěný obklad, aby splnil účel.

Palubkové obklady jsou úzká dřevěná prkna různé délky a tloušťky. Vnější pohledová strana je frézována do různých profilů, z rubu je pero a drážka. „Používají se jako pohledový obkladový materiál stropů a stěn v interiéru, vnější obklady či materiál na podlahy. Prodávají se v různých třídách jakosti, jež se od sebe liší kvalitou, účelem i cenou,“ tvrdí Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Palubkové profily, délky a tloušťky

Obvykle jsou dostupné v délkách 2, 3, 4 nebo 5 metrů, šířka se udává včetně pera. Šířka se nejčastěji pohybuje v rozmezí 96 až 121 mm, tloušťka dosahuje 12 až16 mm, u podlahových palubek je to 20 až 40 mm. Suší se za velmi přísných podmínek, aby byly tvarově stálé. Vlhkost se dle předepsané normy ČSN pohybuje na 12 ± 2 %.

U profilů je snad nejznámější klasický tatranský profil, ale v sortimentu naleznete třeba i srubový, saunový či vzhled starého dřeva. Tatranský profil se dnes uplatňuje i v moderním interiérovém dizajnu. Srubový profil imituje kulatinu a využívá se zejména v exteriéru – jako fasádní obklad na chaty nebo zahradní domky.

Povrchová úprava

Na povrchovou úpravu palubek se nejčastěji používají nátěry na bázi olejů a vosků. Umožňují dřevu "dýchat", nepraskají a zároveň se snadno obnovují. „Mimořádně důležitá je povrchová úprava před montáží. Aplikuje se z lícové i rubové strany palubek pomocí pečlivě vybraných lazur. V exteriéru se využívají lazury s ochrannými prostředky proti hmyzu, plísním, houbám a s účinnými UV filtry, jež prodlouží životnost dřeva. V interiéru se doporučuje používat nátěry bez fungicidů, které mohou škodit zdraví,“ vysvětluje specialista.

Výjimkou jsou podlahové palubky, jejichž povrch se upravuje až po montáži, v závislosti od druhu dřeva a místa použití. Na vnější terasy se obvykle volí tvrdá exotická dřeva, jež lépe odolávají povětrnostním podmínkám. Ochranný nátěr by měl být na bázi olejů a vosků určených pro danou dřevinu. Pozor u měkkých dřevin jako je borovice či smrk. Na ně použijte elastické laky na měkké dřevo. Před koupí ale dobře zvažte, zda je palubová podlaha z měkkého dřeva tou správnou volbou pro pochozí části interiéru. Ani ty nejkvalitnější nátěry dokonale neochrání měkké povrchy před mechanickým poškozením.

Palubky v interiéru (zdroj: Hornbach)

Kvalitativní třídy

Dle normy se palubky dělí do tří základných tříd (A, B, C), jež lze mezi sebou kombinovat (AB, BC). Kvalita se vztahuje na lícovou stranu prkna.

Třída A 
Jde o nejvyšší kvalitu s designem téměř bez defektů a suků určenou pro všechny obytné prostory. Absolutně dokonalého vzhledu nelze u přírodních materiálů dosáhnout. Norma v této třídě povoluje černé suky do velikosti 5 mm, nesmí ale tvořit skupinu. „Ve dřevě se mohou vyskytovat zdravé suky do 10 % šířky dřeva. Suk by se měl nacházet více než 3 cm od okraje. Suky se mohou vyskytovat nejvíce na 10 % dílů. Problémem nejsou ani částečně srostlé suky, křídlové suky nebo suky s kůrou. Suky ale nesmějí vypadávat,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.

Důležitým faktorem je zakřivení na peru a drážce, jež u třídy A musí umožnit jednoduché sestavení dílů k sobě. „Zapovězeny jsou plísně a houby, či jakékoli poškození hmyzem. V žádném případě zde nesmějí být stopy po překladech, zbarvení na lícní straně, trhliny z rubu nebo odlupčivé trhliny. Vyloučené jsou i pronikající trhliny,“ upozorňuje Richard Klička.

Třída B
Má mířenější kritéria, a proto se hodí do prostoru, kde funkčnost převažuje nad estetikou. Povolené jsou zdravě rostlé suky, částečně srostlé suky, suky s kůrou, křídlové suky a nesrostlé suky do 10 % + 50 mm. „Objevit se mohou vypadané suky nebo díry po uzlech, ale nesmí přesáhnout rozměr 15 mm. Povoleny jsou i čelní trhliny a slabší zabarvení. Napadnutí houbami a hmyzem je i zde naprosto vyloučeno,“ dodává odborník.

Třída A/B
Kvalitativní třídu A/B tvoří ze 40 % třída A a ze 60 % třída B. Jde o palubky z odolnějších druhů dřeva, jež dobře odolávají povětrnostním podmínkám, a používají se jako fasádní prvky.

Třída C
Do této třídy patří všechny palubky, které nesplňují výše uvedená kritéria. To ale neznamená, že materiál má podprůměrnou kvalitu. I palubky třídy C musí vyhovovat účelu, ke kterému jsou určeny. To znamená, že i tato jakost musí splňovat minimálně normové požadavky na materiál vhodný na obložení. Obvykle se používají jako základ pro podlahy.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem