Máte rádi přírodu a přemýšlíte o tom, jak do interiéru zakomponovat alespoň kousek zeleně, která by vám dělala radost i bez pravidelné péče? Jednou z možností je pořídit si mechový obraz na stěnu. O atraktivním prvku, který je spojením designu a přírody, jsme si povídali s Benjaminem Raichem, obchodním ředitelem firmy Němec.

Dá se o mechových obrazech říct, že jsou skutečně bezúdržbové?

Ano, mechové obrazy jsou opravdu ideální volbou pro každého, kdo touží po bezúdržbovém zeleném prvku. Na rozdíl od kaskádových zahrad, které naše firma také realizuje, nemá mechový obraz vůbec žádné nároky na údržbu ani na technické zázemí. Nabízí se tedy i jako řešení do míst, kam není reálné přivést vodu nebo odpad.

Znamená to, že mech nepotřebuje vůbec žádnou péči?

Je třeba objasnit, že použitý mech není živý. Mnozí se domnívají, že mech se dá pěstovat v interiéru, ale není to pravda. Používáme sice opravdický mech, ale je stabilizovaný neboli mumifikovaný. Stabilizuje se v roztoku glycerinu, který je zdravotně naprosto nezávadný, má sice specifickou vůni, která ale během dvou až tří týdnů vyprchá.

Foto: archiv společnosti Němec

Nemůže se stát, že takto upravený mech časem ztratí barvu?

Pokud by na mumifikované mechy svítilo přímé slunce, mohly by vyblednout, protože nejsou ošetřeny žádným UV filtrem, ale při běžných světelných podmínkách, tedy ve stínu či polostínu, k žádné ztrátě barev nedochází. V případě, že mechový obraz umístíte na stěnu, kam osm hodin denně dopadají sluneční paprsky, musíte počítat s tím, že se barvy časem vyšisují. Pro všechny stabilizované rostliny včetně mechů obecně platí, že se nesmějí vystavovat přímému slunci ani zavlažovat či rosit. V případě mechového obrazu se skutečně jen kocháte jeho křehkou krásou.

Stabilizovaný mech je tedy křehký materiál. Jak dlouho takový obraz vydrží?

Poskytujeme pětiletou záruku. Ovšem za předpokladu, že je obraz umístěn v optimálních podmínkách, tedy v suchém prostoru a mimo dopad slunečních paprsků, není důvod, proč byste se z něj nemohli těšit mnohem déle, třeba i deset let. Může se stát, že dojde k mechanickému poškození, někteří lidé ze zvědavosti neodolají pokušení si na mech sáhnout, ale je opravdu křehký a snadno se naruší nebo vypadne. Ovšem výhodou je, že poškozená nebo prázdná místa se dají snadno doplnit novým materiálem.

Foto: archiv společnosti Němec

Není u mechových obrazů riziko, že se do nich pustí moli či jiný hmyz? A dají se čistit?

Nic takového nehrozí, mechy jsou stabilní. Za období pěti let, kdy se mechovými obrazy zabýváme, jsme se zatím nikdy nesetkali s napadením jakýmkoli škůdcem. Tomu, aby na mech usedal prach, samozřejmě neumíme zabránit. Musí se pravidelně čistit, buď stlačeným vzduchem nebo lze velice jemně vysát s pomocí vysavače nastaveného na nízký výkon.

Jsou u mechových obrazů nějaké limity z hlediska kreativity?  

Variabilita je pestrá. Máme k dispozici více jak deset druhů mechů – lesní mech s krásnými dlouhými vlákny, jasně zelený sobí mech s měkkou strukturou, můžete si vybrat španělský mech, který roste v podobě vírů špagetového tvaru či královský mech, jehož svěží zelenými vlny doplňují hnědé chomáčky. Mechy kombinujeme s lišejníky, ale i s různými kameny, větvičkami a dalšími přírodninami, které lze do obrazu zakomponovat. Pokud jde o využití mechu, můžeme si dovolit být velmi kreativní a tvořit pozoruhodné mozaiky. Každý obraz nebo mechová stěna je originál.

Foto: archiv společnosti Němec

Do jaké velikosti se mohou mechové obrazy „rozrůst“?

Pokud jde o velikost mechové plochy, nemáme žádná omezení, ale v případě že má mít obraz rám, jsme omezeni jeho velikostí. Dokážeme realizovat i velké rámy například o rozměrech 2 na 2 metry, ale musíme vždy počítat s velikostí dveří. Můžete mít třeba mechový obraz v designovém rámu z minimalistické stěrky Betonepox®, která v kombinaci s mechem vytváří působivý kontrast a nechá vyniknout zelené kráse. Realizovali jsme i mechové sloupy, které přecházejí v mechový strop. Mech lze využít podle fantazie, jedinou zásadní podmínkou je umístění v uzavřených prostorech, zatímco vertikální zahrady mohou zdobit i exteriéry budov, mechové obrazy nelze kvůli povětrnostním podmínkám instalovat venku.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem