Většina z nás se snaží vytvořit ve svém obydlí příjemné prostředí, kde se cítí dobře. Celkový styl domova určuje zejména nábytek a jeho uspořádání. Důležitou roli ale hrají také drobné doplňky, které dokáží interiér oživit nebo i stylově posunout.

V posledních letech si stále více lidí při zařizování bytu dopřává takzvané designové vybavení. Jde většinou o moderně ztvárněné předměty, do jejichž ceny se kromě materiálu a výroby výrazně promítá práce umělců - návrhářů. Čím zvučnější jméno designéra, tím je cena vyšší. Na kompletní designové vybavení interiéru však nemá každý. V nabídce jsou ale naštěstí i drobnější předměty, na které se dá ušetřit. S různými designovými doplňky tak můžeme přetvořit i skromné a jednoduché prostředí v interiér stylový, moderní či avantgardní.

Atypické odsavače par

Ostrůvkový odsavač par FAK 907 I XS (FRANKE), nerez a sklo, digitální displej, funkce trvalého odvětrávání, výkon 1 000 m³/h, recirkulace i vnější odtah. Cena 47 600 Kč (FRANKE).Řada takzvaných designových předmětů nachází uplatnění např. v kuchyních a jídelnách. Kdo si potrpí na stolování, častěji vymění například tradiční talíře či příbory za moderní typy. Zatímco bohatě dekorovaným nádobám v posledních letech už zřejmě definitivně odzvonilo, na plné čáře vyhrává jednoduše tvarované bílé nádobí nebo jen sety s jemnou moderní kresbou.
Kuchyň mohou barevně oživit také různé spotřebiče, jako jsou kávovary, univerzální roboty, ale také atypické a dominantní odsavače par, svítidla, koše na odpadky, nástěnné hodiny nebo netradičně tvarované dřezové baterie.

Za dvířka skřínky určitě neuložíme zajímavou konvici na čaj a zrovna tak i další předměty, k jejichž koupi nás přiměl hlavně jejich vzhled. Pěknou součástí jídelního stolu jsou různé menážky na sůl, pepř, ocet a olej, stylové cukřenky nebo karafy na vodu a víno.

Nová koupelna?

Proč ne! V koupelnách se totiž dají dělat s drobnými doplňky doslova divy. Základem je jednoduché vybavení. I levné typy bílé sanitární keramiky ozvláštní zajímavé armatury. Chceme-li však udržet určitý styl, volíme ke všem kusům sanity baterie ze stejné kolekce. Koupelnu zcela změní několik drobností - mýdlenka, kalíšky na kartáčky, držáky na ručník, věšáčky či třeba svícny ve stejném barevném provedení nebo minimalisticky tvarované předměty z nerezu. O zbytek se postarají textilie, jako jsou ručníky, předložky nebo též župany. Stylově nudnou jednobarevnou koupelnu tak můžete měnit poměrně často s minimem nákladů.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Záleží na fantazii pána domu

Dvojkřeslo Papilon (design Rosati, Giovannetti), kovová konstrukce s polyuretanovou pěnou s ochranou látkou, snímatelný potah, cena od 46 197 Kč (ALAX).I ostatní části interiéru lze ozvláštnit nejrůznějšími  drobnostmi. Předsíni může dominovat elegantní věšák, zaujme třeba i designová klíčenka či ležérně umístěná lžíce na boty. Pokojové květiny se dají přesadit do květináčů s modernějším designem, každý prostor výrazně oživí stylové solitérní vázy. Středobodem sřízlivě řešeného interiéru se tak může stát například barevné křesílko zajímavého tvaru. Záleží jen na fantazii paní či pána domu, čemu dá přednost a jaký kus nábytku nebo který doplněk jej zaujme.

Při každém nákupu designových předmětů bychom ale měli vždy zvážit, zda svým ztvárněním celkový styl zařízení pokoje skutečně podtrhnou či umocní. Jako u všeho i tady totiž platí, že méně je někdy více.

text: Libuše Lhotská, foto: archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem