Pro někoho jsou dveře pouhá kulisa, které není třeba věnovat zvláštní pozornost - stačí, když fungují, jak mají. Všímavější ovšem vědí, že dveře jsou vizitkou našeho domova, která o hostitelích prozradí mnohdy víc, než by si přáli. A znalci poradí, jak vyšperkování dveří designovým kováním může pozvednout interiér o kategorii výše.

Dveře jsou výrazným interiérovým prvkem, a to nejen pro svůj vzhled, ale také pro funkci a prostorovou náročnost. Výběr je dán velikostí dveřních otvorů a možností otevírání v rámci prostoru. I na dveřní otvory se vztahují určité normy a parametry, které jsou odlišné pro tu kterou zemi.

Klika Fin (design Toyo Ito, Olivari), materiál chrom lesklý, cena od 4 072 Kč (KLESPOL).Český standard je výška kolem 210 cm, zatímco například Italové, ač v průměru menšího vzrůstu, mají standard výšky dveřního otvoru 230 cm. S rostoucími nároky českých klientů jsou i české firmy nuceny k nabídce nadstandardu podle vzoru italských mistrů. Díky zvětšení dveřního otvoru působí prostor větším a světlejším dojmem. Druhým důležitým faktorem ovlivňujícím výběr dveří je dispozice nemovitosti se zohledněním nábytku, který bude stát v blízkosti dveří.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Typy dveří

Ani v novém roce se nabídka dveří podle způsobu otevírání výrazně nezmění. Stále oblíbená je tradiční varianta otočných dveří, která je zároveň i nejčastějším řešením. Hodí se do interiérů, kde je potřeba šetřit místem i financemi. Dalším řešením úsporným na místo jsou méně tradiční posuvné dveře do zdi, které se dobře otevírají, dvoukřídlé posuvné dveře se navíc zavírají synchronně. Zdokonalením tohoto typu jsou posuvné dveře po stěně, které jsou vzhledově ještě efektnější.

Tento typ dveří je u nás bohužel méně obvyklý, a to pro obavy z horší tepelné a zvukové izolace. Nicméně právě trendu posuvných dveří dávají mnozí designéři vysoké šance pro nejbližší budoucnost. Nelpíte-li na každém centimetru, zcela jistě oceníte výhody kyvných dveří, které svou praktičnost prokazují především v dvoukřídlé verzi. Vytvářejí vzdušný a dynamický ráz v místnosti. Kyvné dveře jsou ideální na frekventovaná místa, kde je vyžadován snadný průchod z obou stran. Ideální alternativou můžou být posuvně-kyvné dveře, které spojují výhody obou typů otevírání.

Klika Dots 3 z kolekce Luxury Design (design Paolo Predrizzetti), rozetové kování, cena cca 3 000 Kč (MANITAL).Otevřete je pouhým zatlačením a s lehkostí zavřete. Navíc není potřeba stavebně upravovat průchod, usazují se do speciální zárubně. Příliš prostoru nevyžadují ani lamelové dveře. Jde o dveře skládací a harmonikové. Ve srovnání s dveřmi posuvnými vám však nezůstane celá šířka průchodu. Pro svůj specifický vzhled se hodí jen do interiéru laděného určitým stylem.

Volba křídel

Při výběru barev a materiálu dveří je důležité znovu si uvědomit velikost a světlost interiéru. V malém a tmavém interiéru lépe vypadají světlé druhy dveří, v opačném případě je vhodné volit dveře v tmavším dekoru. Důležitou roli hraje samozřejmě cena. Dražší variantou jsou dveře z masivu a dýhy. Zajímavým typem můžou být dveře v 3D dekoru, které na svém povrchu nesou vyfrézované geometrické tvary. Novinkou jsou také dřevěné konstrukce dveří s přírodním kamenem na povrchu. Pro designové gurmány je nabídka rozšířená o modely dveří s velkoformátovými fotografiemi aplikovanými na povrch, kvalitně zalakovanými, tvrzenými UV zářením.

Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.dumabyt.cz.

Dveře Pixel, model 10 ze série 3D, povrchová úprava vakuofólie, odstín meruňka, cena od 3 990 Kč (SAPELI).Kompaktní a harmonické

Doba i nároky se mění. V posledních letech se klade důraz nejen na vzhled dveřních křídel, ale také na zárubně a kování. Dveře a zárubně by měly působit celistvě. Výrobci i z tohoto důvodu doporučují zárubně obložkové, díky nimž docílíte sladěného kompletu. A zatímco u rámu dveří a výplně platí zásada harmonického konsensu, u dveřních klik tomu tak být nemusí. Záleží jen na vás, zdali chcete, aby vzhled kliky poutal více pozornosti. Kromě designové stránky je důležité myslet na funkčnost kliky, tedy na způsob uchopení a kvalitu zpracování.

text: Veronika Motyčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem