Máte-li doma neposedné dítko, určitě se denně potýkáte s rozházenými hračkami. Je-li dětí víc, problém se stupňuje. Nábytek s úložným prostorem není nikdy dostatečně velký. Řešením pro podobné situace jsou úložné boxy a kontejnery.

Vynálezce tohoto variabilního nábytku s širokým spektrem uplatnění byl génius. Malé, velké, skládací, pojízdné... Zkrátka do každého typu interiéru se najde ten pravý.

Chcete vylepšit INTERIÉR a nevíte si rady? Zeptejte se v PORADNĚ ZDE.


Textilní box Květina, materiál bavlna a polyester, rozměry 33 x 23 x 33 x cm, cena 730 Kč (LOKKI).Hlavní předností těchto úložných systémů je především úspora místa. Vejdou se do šatní skříně, pod stůl, do kouta nebo jednoduše pod postel. Některé boxy lze elegantně vyskládat do výšky. Správnou volbou barvy pak z výsledného sloupu vytvoříte zajímavý interiérový prvek.

Další vítanou vlastností boxů je jejich přenosnost. Díky malým rozměrům a zanedbatelné váze není manipulace s nimi namáhavá a zvládne ji i malé dítě. Což je také první krok k tomu, aby se již v útlém věku naučilo pořádku.

Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.dumabyt.cz.

Kontejnery opatřené kolečky

Skládací boxy Kusiner, materiál 100% polyester a polypropylenový plast, rozměry 26 x 18 x 18 cm, cena 199 Kč/3 ks (IKEA).Má-li být box úschovnou pro stavebnice, lego a jiné těžší hračky, může být manipulace s ním obtížnější. Pro tyto situace jsou určeny kontejnery opatřené kolečky. Kolečka by měla být z odolného materiálu. Dbejte na to, aby nebyla příliš ostrá. K újmě by mohlo přijít jak malé dítě, tak vaše podlaha. Pogumovaná kolečka mohou také zanechávat na podlaze stopy.
Možnou alternativou pojízdných kontejnerů jsou boxy výsuvné. Stávající vybavení dětského pokoje můžete takovým boxem dovybavit. Vhodným kandidátem pro instalaci výsuvného boxu je např. lůžko, skříně a komody nesedící dnem na podlaze. Pro výsuvné boxy je možné postavit jednoduché niky nebo jimi vybavit nevyužité výklenky.

Není-li k dispozici volné místo na zemi ani pod postelí, pověste je na stěnu. Pestrý sortiment úložných dílů disponuje také závěsnými typy, ať už z pevných materiálů, jako je plast či dřevo, nebo z přizpůsobivých textilií, nejčastěji z pevné plsti.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Od dřeva až po papír

Plastový box s víkem Funny, rozměr 58 x 38 x 32 cm, objem 60 l, vybaven kolečky, cena 399 Kč (KIKA).Co se týče materiálů, spektrum je široké. Nejčastěji se setkáte s boxy plastovými, ideálně opatřenými víkem, a to v nejrůznějších barvách, s potisky i dekorativními výkroji. Nespornou výhodou je jejich nezničitelnost.

Dřevo se v tomto případě nejčastěji využívá pro výrobu objemnějších uzavíratelných boxů. Mohou mít podobu pirátské truhly, truhlice pro princeznu, ale i obyčejné přepravní bedny. Pokud se vám jejich barva omrzí, není nic jednoduššího než vzít s dětmi štětce a barvy a udělat si kreativní odpoledne.

Nebarví a nepouští chlupy.

Pojízdný kontejner s tajnou přihrádkou a čalouněným sedákem, materiál dřevo a textilie (DELSO).Vybíráte-li mezi boxy z textilií, věnujte při nákupu pozornost etiketám. Nevýhodou textilních materiálů je, že se z nich stává další lapač prachu a po nějakém čase je potřeba všechny důkladně vyčistit. Ujistěte se, že jde o materiál, který se dá prát v pračce, nebarví a nepouští chlupy.

Polička Rytířský hrad, police s textilními zásuvkami, břízová překližka, buk masiv, bavlna a polyester, rozměry 40 x 135 x 40 cm, cena 9 140 Kč (LOKKI).Levnou alternativou dřevěných a plastových kontejnerů jsou úložné krabice. Karton, ze kterého se boxy vyrábějí, je pevný a jeho povrch často i omyvatelný. Barvy a dekory lze snadno přizpůsobit interiéru, anebo naopak jimi pokoj důmyslně ozvláštnit. Je dobré pamatovat na to, že tento typ boxů není tak pevný, a umístit je na takové místo, kde nebudou lákat děti k posezení.

Pozor na chemii

V poslední době se stává, že naši odborníci objeví výrobek, který je pro děti nebezpečný. Pátrat po tom, jak se na trh vůbec mohl dostat, by byl běh na dlouhou trať. Dětský nábytek musí být zdravotně nezávadný. Nebezpečí číhá u plastových i přírodních výrobků, neboť dřevo a přírodní tkaniny mohou projít speciální chemickou úpravou, často jsou barvené a lakované.
Výrobek musí podléhat testům podle daných paragrafů o nezávadnosti materiálů pro děti do 3 a od 3 let věku. Kvalitní výrobek má certifikát od výrobce.

text: Lucie Bejčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem