Člověk a kámen tvoří nerozlučnou dvojici. Teprve někdy v poválečné euforii byl kámen vytlačen moderními stavebními materiály a technologiemi. V posledních desetiletích se ale opět stává žádaným přírodním materiálem s mnohačetným uplatněním.

Různorodost kamenných materiálů umožňuje jejich mnohostranné využití jak v soukromých, tak i ve veřejných interiérech. Stačí připomenout kamenné dlažby a obklady, sokly, kuchyňské desky a dřezy, koupelny a koupelnová umyvadla i desky stolů...

Kamenné přírodní materiály jsou oblíbené pro svůj atraktivní vzhled, skvělé fyzikálně technické vlastnosti, dlouhověkost a originalitu - každý kámen je vlastně neopakovatelným a osobitým solitérem. Těchto vlastností lze využít při definování podoby interiéru, ať už kámen využijete jako základní stylotvorný prvek, nebo pouze jako zajímavý a neotřelý doplněk. Zkrátka kámen má vlastnosti, které nelze plně nahradit jinými materiály.

Vlastnosti a ceny podle druhů kamene

◗ Žula je vhodná do všech interiérů. Využívá se pro koupelnové obklady nebo kuchyňské, stolní a pracovní desky. Díky vysokým tepelněakumulačním schopnostem lze žulové materiály použít také jako topné panely. Cenová relace je zhruba 400 korun za m2.

◗ Mramor v sobě pojí kvalitu i atraktivní vzhled. Jeho výhodou je možnost velké škály barevného i tvarového provedení. Zpracováním mramoru lze docílit velkých a přesných formátů i tenkých desek, dlaždic či obkladů. Příjemnou vlastností mramoru je skutečně jednoduchá údržba leštěných ploch s dokonale rovným povrchem. Mramor se prodává i v podobě vhodné pro přizdívky či obklady stěn ve hrubém a neopracovaném stavu - což působí dojmem kamenného zdiva. Cena se zde pohybuje od šesti set korun za m2.

◗ Křemenec se vyznačuje extrémní tvrdostí a odolností proti mechanickému poškození, je téměř nezničitelný. Používá se na dlažby, podlahy, schodiště, krby i vnitřní okenní parapety.

◗ Štípaný vápenec (kalkenstein) je zajímavý materiál, který může mít pravidelné i nepravidelné tvary. Jeho cena je příznivá (srovnatelná s nejlevnějšími keramickými obklady) a vzhled dekorativní. Používá se pouze do interiéru, nebo v exteriéru jako obklad na nepříliš exponovaných místech.

◗ Břidlice je měkká a středně tvrdá matemorfická hornina, pro niž je charakteristická přítomnost rozštěpů, podél kterých může být naštípána na tenké desky. Podle přirozených puklin se mohou získat desky různé velikosti. Proto není možné získat v lomu jednotný rozměr, dokud nejsou kameny kalibrované. Břidlice se většinou používá na podlahy, kolem krbu, na venkovní obklad a střechy.

Luxusní pracovní deska do kuchyne z indické zuly Madura Gold s patinovanými pohledovými stranami (Granit Holec).Kámen jako dlažba

Využití některých druhů kamene jako materiálu pro interiérovou podlahovou dlažbu vyplývá z jeho velké odolnosti a otěruvzdornosti. Povrch kamenné dlažby se často upravuje do vysokého lesku nebo pololesku. Výhodou kamenné dlažby v kuchyni je, že ji můžete impregnovat přípravkem proti nasákavosti vlhkosti a mastnoty. Další výhodou je značná rozměrová přesnost a montáž bez vzniku spár. To oceníte zejména při údržbě a čištění podlahy. Kamenná dlažba je charakteristická nízkým tepelným odporem, který je výhodný v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Pro kamennou dlažbu v kuchyni se často používá mramor. Má to ale háček, protože je měkký a náchylný k mechanickému poškození. Mnohem lépe je na tom žula, která patří k nejčastěji používaným kamenům v interiéru. Za nejvhodnější druh kamene na dlažbu do kuchyně je považován pískovec. Snadno se těží a snadno opracovává. Navíc má ještě jednu přednost, a tou je široká nabídka barevných typů. Není ale pískovec jako pískovec a ne všechny druhy jsou z nejrůznějších důvodů vhodné zrovna na dlažbu.

Můj dům doporučuje

Nepravidelné přirozené zbarvení a kresba kamene se liší podle geologického druhu a místa těžby. Při využití kamene v interiéru mějte na paměti skutečnost, že kameny zásadně ovládnou a ovlivní atmosféru celého prostoru, zejména při použití na větších plochách. Ostatní prvky a vybavení interiéru musí s kamennými plochami ladit a přizpůsobit se jim. Nezapomeňte, že je zde na místě pohlídat návaznost na barevnost a styl ostatních prvků a doplňků v interiéru.

Kámen jako doplněk

Pokud chcete využít kámen v menším rozsahu, tedy pouze jako doplněk interiéru v kuchyni, pořiďte si z něj kuchyň­skou desku. Nejvíce se zde osvědčuje žula. Chcete-li raději využít mramor, ověřte si, zda je deska ošetřena proti působení kyselin a jiných chemikálií. Z hlediska pevnosti a odolnosti proti poškození by měla mít sílu minimálně 30 mm. Totéž se dá říci i o kamenné desce v koupelně, kde lze její využití jenom doporučit. Přírodní kámen zabraňuje vzniku bakterií, snadno se umývá i udržuje.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Interiérová podlaha z leštěného supíkovického mramoru s výraznou kresbou. Masivní dlažební desky o rozměrech 300 x 300 x 30 mm (Slezský kámen).Barevnost dlažby

Pozor na omezenou barevnost kamenné dlažby - tmavší barvy mohou působit smutně, světlejší odstíny jsou zase studené. To ale neplatí pro pískovec, který je oblíben právě pro své teplé barvy. Barevné tóny tohoto kamene jsou nejčastěji žlutookrové až šedozelené, můžou se vyskytnout i načervenalejší odstíny. Desky z pískovce mají navíc proměnlivou tloušťku, takže podlaha působí plastickým dojmem.

Kuchyňská a koupelnová deska

Kámen si velmi dobře rozumí s interiérem kuchyní a koupelen. Nezapomeňte na dostatečný přesah desky přes hranu spodní skříňky. Deska by měla mít jemně zaoblenou horní hranu, důležité je rovněž skosení spodní hrany. Důvod je prostý. Dostatečně sražená hrana desky zabrání poranění prstů při otevírání nebo zavírání skříňky či šuplíku. Okraj dřezu je s hranou pracovní kamenné desky buď zarovnán, nebo mírně ustupuje. Hrana kamenné desky pak přirozeně vytváří tak zvaný okapní nos, který současně zajišťuje snadnou údržbu dřezu. Totéž platí i pro umyvadlo zapuštěné v koupelnové desce. Koupelnové desky z přírodního kamene dodávají díky svému povrchu, barevnosti a struktuře danému prostoru neopakovatelnou a jedinečnou atmosféru.

Můj dům doporučuje

Povrch pískovcové dlažby z lomu Krákorka má přirozené nerovnosti dosahující až výšky 1 cm. Díky tomu dlažba působí dojmem, že byla položena již před staletími. To zajisté ocení majitelé historických interiérů. Co se týče tvrdosti pískovcových dlaždic, nejtvrdší a tedy i nejodolnější jsou pískovce z lomů Božanov a Krákorka. Z krákoreckého materiálu se také vyrábějí obří dlaždice o rozměrech 45 x 45 cm a tloušťce až 10 cm, nazývané kameníky sloní dlažba.

Kámen se dá dobře kombinovat se dřevem i keramikou. Aby se co nejvíce omezilo usazování prachu na drsném povrchu a ploškách výstupků kamenné stěny, je dobré tuto stěnu ošetřit penetračním nátěrem, například na bázi disperze.Údržba

Přírodní  kámen nepotřebuje žádnou mimořádnou údržbu. Občas ho omyjeme čistou vodou. Vyvarujte se používání agresivních a abrazivních přípravků. Pozor na kontakt s mastnými a chemickými látkami. Přestože má kámen minimální nasákavost, mohou tyto látky vniknout do materiálu a jsou potom těžce odstranitelné.

text: Adam Krejčík, foto: autor a archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem