Kruh je ideální tvar, všestranně symetrický, harmonický, o jediném přesně definovaném středu, mnohoznačný jako symbol a poplatný některým filozofickým představám o struktuře kosmu. Zcela přirozeně pronikl i do designu. Někdy ve své „stlačené" podobě, oválu, nebo kruhových úsečích či prostě v návrzích, jež na stole tvůrce vznikaly protnutím několika kružnic a vyvolaly tak dojem zvlnění okraje nábytku.

Oblé tvary na sedacím nábytku přineslo vrcholné baroko. Střídání vydutých a vypouklých hmot proměnily sofa nebo pohovku v dramatický objekt hodný rozevlátých činů a patetických gest. Barokní lidé žili jedno velké divadlo.

Přátelský tvar

Pallone je ergonomická sedačka s kovovou kostrou, jejíž sedák je plastový, nafukovací míč. Cena od 4 500 Kč do 5 500 Kč, CMF Interiéry.Přísně pravoúhlé tvary nejsou, jak se řada lidí domnívá, plodem funkcionalismu třicátých let dvacátého století. Renesance si v nich libovala, klasicismus je rehabilitoval, novorenesance oprášila a art-deco si je od předchozích opět vypůjčilo. Konec padesátých let a léta šedesátá dvacátého století byla zase dokulata. Oblé tvary jsou subjektivně přátelštější. Na tom se shodnou psychologové i teoretici designu.

Pohovka 2000 Rolf Benz je složena ze tří oblouklových modulů, cena 262 856 Kč, INPRO CZ.Ovál, kruh nebo oblé křivky si v žádné době, v níž se objevily, nevynutila jen móda. Úzce souvisely s možnostmi a technickou úrovní nábytkářského řemesla. 
Zásadní roli hrála schopnost vázat k sobě dřevěné plochy v tupých úhlech nebo zdokonalení způsobu napínání potahové látky. Když například kubismus přešel v Čechách (jako jediné zemi) do užitého umění, totálně selhal.

Z hlediska vývoje nábytkových forem se projevil jako slepá ulička. Důvodem byl rozpor mezi koncepcí a technologií. V tomto případě se problémem ukázaly naopak ostré hrany. U ukládacího nábytku se nedaly bez kovových výztuží pevně spojit a u sedacího nevyhovovaly potahu. Látka se ve vztahu ke struktuře napínala tak nepřirozeně, že při pravidelném používání praskala.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Zavržená exprese

Křeslo tulipán, tělo je poazeno na hliníkové podnoží, na níž se můžete točit kolem své osy, cena od 65 197 Kč, KTC Interier.I dnes se najdou lidé, kteří vše, co se jen trochu „křiví", chápou jako zavrženíhodnou expresionistickou tendenci s kořeny v padesátých letech nebo v postmoderně, která je výrazově nestřídmá. Na první pohled nadchne a zaujme, ale na desátý se už okouká.

4 500 Rolf Benz je červená pohovka s taburetem oválného tvaru, cena od 301 112 Kč, Inpro CZ.Přijatelným kompromisem mohou být sedací komponenty s tvarem křivky, nejlépe oblouku nebo dokonce kruhu. Navazují na „válecí" čtyřhranné moduly o velikosti až jeden a půl krát jeden a půl metru a připojují se zcela samozřejmě k sedacím sestavám či křeslům. Moduly „vystupují" do prostoru, ale chybí jim hrany. Zjemňují tak celkovou „rovnou" linii nábytku a navíc díky velké ploše poskytují možnost sedět zcela neformálně.

Sedací moduly dnes rovněž umožňují složit z několika částí oblý tvar sezení. Vyjímají se ve velkém prostoru a nabízejí bližší kontakt sedících osob než klasické podélné pohovky. Vyvolávají dojem uzavřenosti v dobrém smyslu slova. Nabízejí pocit intimity.

text: Petr Tschakert, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem