Váhy v lékárnách a ordinacích, lákající ke zvážení posunováním lesklých závažíček na vahadle s jazýčkem, odnesl čas. Současné domácí elektronické váhy jsou desetkrát přesnějším domácím kontrolorem tělesné hmotnosti. Jenže už nejde jen o chybějící či nadbytečná „kila" - dražší typy bleskově zanalyzují i vaše zdraví.

Špičkové mechanické váhy Seca 761 pro sportovce, tělocvičny a zdravotní ústavy s nerezovou nášlapnou plochou přijdou na 3 000 Kč.Mechanické váhy, u kterých se ručka ustálí po několika výkyvech na číslicové stupnici s přesností kolem půl kilogramu - pokud se ovšem při vážení zbytečně nehýbete - jsou na ústupu. Hra se závažíčky je nahrazena torzním systémem. Ručka po několika výkyvech na obvykle velkém kruhovém analogovém ciferníku se po chvíli ustálí na čárové stupnici v kilogramech. U ještě jednodušších modelů se naopak natáčí kolečko s číslicemi, jejichž čtení v okénku po ustálení usnadňuje zvětšovací sklo. Posledním vylepšením jsou barevné jezdce na okraji ciferníku či okénka váhy, jimiž si každý člen rodiny nastaví svůj „standard". Pokud nezapomněl „svoji" barvu, jediným pohledem se po stoupnutí na váhu přesvědčí, zda je v „plusu", nebo v „minusu".

Osobní váhy s elektronickou elegancí

Víc jak tři čtvrtiny prodávaných osobních vah jsou elektronické, napájené párem tužkových článků, 9V baterií, nejnověji i lithiovým knoflíkovým článkem s životností 5 až 10 let. Elektronika je tak rychlá, že není třeba čekat na nějaké ustálení.

Osobní váha Tefal PP7049 „Tendancy“ pro 4 osoby signalizuje růžovým nebo barevným pruhem zvyšování či snižování hmotnosti. Cena: 1 490 Kč.Na displeji se téměř okamžitě zobrazí hmotnost dostatečně velkými číslicemi v kilogramech a jejich desetinách. Nejznámější výrobci, např. Tefal, Soehnle, Tanita, So­lac, Fagor, Rowenta, k nimž se úspěšně přidala i naše ETA a Bravo, je na našem trhu nabízejí nejen v zdaleka
nejvíce žádané bílé barvě, ale i v nápadných pastelových barvách a dokonce též s uměleckým dekorem. Dražší váhy jsou vybaveny pamětí, která zaznamená „startovní" hmotnost až čtyř rodinných příslušníků a každému zvlášť pak při příštím vážení ohlašuje je­jí překročení.

Ceny vah určuje „inteligence" jejich čipu a velikost i provedení displeje, pohybuje se od 1 do 2 tisíc korun. Jsou mimořádně nízké (nejnižší se označují jako „slim"), takže neohrožují stabilitu starších osob. Zákazníky lákají někdy až futuristickým designem v podobě skleněných, nerezových či hliníkových desek nebo disků. Výrobci se starají o ergonomicky řešenou a neklouzavou nášlapnou plochu a nechybí ani pryžové podpěrky zabraňující sklouznutí váhy na dlažkách koupelny. Zapínají se automaticky prostým stoupnutím na desku, po sestoupení po­nechají „hmotnost" chvíli „svítit" a pak se automaticky vypnou. O spolehlivosti vah mlu­ví nejlépe poskytovaná záruka - u ně­kterých výrobků až 30 let!

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Vyhrává oddělitelný displej

Přenosný displej vah Soehnle-Comfort 5 stisknutím ovládacích tlačítek zobrazí trend hmotnosti i BIA-parametrů.Slabinu většiny mechanických i elektronických vah - totiž že se údaje z ciferníku nebo okénka na váze zejména osobám s brýlemi a slabším zrakem těžko odečítají, se špičkoví výrobci pokoušeli nejprve odstranit nabídkou „mluvících" vah. Do vlastní skříňky vah vestavěný hlasový syntezátor a potřebný re­produktor však přístroj pro­dražují. Váhy s pamětí a elekt­ronickou „inteligencí" mohou vážícího i napomenout, pokud kilogramů nezdravě přibývá, se zobrazením průběhu jiných hodnot potřebných k analýze zdravotního stavu si však neporadí.

To se podařilo až oddělením displeje od vlastní váhy do podoby úhledných „hodinek", které lze postavit nejlépe na poličku u zrcadla, pod kterým v koupelnách váhu obvykle stavíme, nebo se dají i zavěsit na stěnu jako nástěnné hodiny.

Současné větší podsvícené displeje LCD s číslicemi velkými 5 až 10 cm pak v době, kdy váhu nepoužíváme, zobrazují ak­tuál­ní čas. S touto revoluční novinkou přichází na náš trh Soehnle, následovníků rychle přibývá. Údaje z mikroprocesoru váhy se na displej umístěný kdekoli v místnosti do vzdálenosti kolem 3 metrů přenášejí neviditelnými infračervenými paprsky.

Co všechno prozradí váhy s bioimpedancí?

Podle toho, v jaké intenzitě se impuls vyslaný do vašich obou nohou při vážení vrátí, dokáží s přesností 0,1 % stanovit poměr tuku, svalů a vody v těle. Porovnáním s právě zjištěnou hmotností podle naprogramované tě­lesné výšky, stáří, pohlaví a způsobu denní zátěže pro každý údaj zvlášť signalizují odchylku od optimálních hodnot a závěrem vypočtou doporučený přísun kalorií (nebo kilojoulů).
◗ % tuku: odchylka „nahoru" upozorňuje na rostoucí obezitu, jež ohrožuje srdce, zvyšuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a varuje před vyústěním v diabetes 2. typu.
◗ % vody: doporučenou hladinu tělesné vody (u starších lidí a mužů obecně vyšší než u žen a mladších) je nutné monitorovat, odchylky (hydratace, pocit žízně) prozrazují začínající nemoci.
◗ % svalové hmoty: signalizuje odbourávané, nebo naopak přibývající tukové polštáře, souvisí s obezitou, . Údaj je důležitý pro sportovce i pro ty, co chtějí aktivně zhubnout.
◗ Kalorie nebo kilojoule: těm, kteří dá­vají pozor na svoji hmotnost, a diabetikům usnadňuje výpočty při rozhodování o sestavě jídelníčku.

Váhy monitorující vaše zdraví!

Nová generace digitálních vah v cenách od 2 do 3 tisíc korun ohromuje nejen zdánlivě křehkým skleněným desig­nem, ale výrobci je vybavili systémem měření tuku, vody a svaloviny s přesností kolem 0,l %! Slabým a bezbolestným elektrickým mikroimpulsem, který vám uštědří při nastoupení bosýma nohama (nesmí se mezi sebou dotýkat ani v kolenou), změří na základě změny vodivosti v různých tkáních tzv. bioimpedancí (BIA-faktor) podíl tělesného tuku, vody a svalové hmoty v těle.

Digitální váha Tefal Bodysignal Plastic na dva tužkové články rozpozná automaticky čtyři osoby v domácnosti a zobrazuje každému rozdělení tukové hmoty a vody. Cena: 1 899 Kč.A protože je porovnají s měřením při posledním vážení, které si pro členy domácnosti udržují pro každého zvlášť ve své elektronické paměti, zobrazí je na větším LCD displeji v grafickém porovnání s doporučenou průměrnou hodnotou. Mimo vážení si pak hodnoty můžete kdykoliv vyvolat jako přehledný graf zobrazující průběh v posledním týdnu, nebo jednom či dvou měsících. To je mimořádně důležité, abyste poznali, zda se vaše zdravotní kondice mění k lepšímu či k horšímu.

Přesnost měření je překvapující

U každé z nich ale musíte při prvním po­užití vložit do paměti věkovou kategorii, pohlaví, tělesnou výšku a způsob životního stylu. Nejdražší váhy při zhor­šování stavu varují vážícího se umělým hlasem. Nejnovější typ Body Balance od Soehnle data bezdrátově přenese i na samostatný displej a na konci vážení do­poručí vhodnou spotřebu energie pro va­ši optimální kondici toho kterého dne - po staru v kaloriích, nebo v joulech. Přesnost měření jednotlivých hodnot (tu­ku, vody, svalové hmoty, případně i po­dílu kostní hmoty) je překvapující - odchylka dělá asi 0,1 %!

Výrobci doporučují, aby uživatel stál na váze vždy bosý a vážení prováděl za stejných podmínek vždy ve stejnou denní dobu. Nejlépe ale před večeří, kdy se v těle dostavuje potřebná rovnováha. Obvyklé ranní vážení nedoporučují, protože výsledky jsou zkresleny množstvím vody v břišní dutině. Elektrický impuls je prakticky neznatelný, přesto se ale používání těch­to osobních vah nedoporučuje osobám s kardiostimulátory, jejichž funkce by výjimečně mohl im­puls narušit.

text: Jan Tůma, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem