Je průhledný, a přece ho nepřehlédnete. Je elegantní, ale nebude vás nudit. Plastový, a přesto vydrží téměř všechno. Transparentní sedací nábytek oživí každý interiér, aniž by na sebe upozorňoval přílišnou extravagancí.

Přestože plast je ještě pořád mnohými vnímán jako méně kvalitní a levný materiál, v moderních interié­rech se s ním setkáváme stále častěji. Designéři si plast oblíbili pro jeho snadnou tvarovatelnost, která nabízí v podstatě neomezené možnosti, a vznikají tak velmi originální kousky.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Materiální svoboda

Židle Iuta, design Antonio Citterio, cena od 26 082 Kč (KONSEPTI).Na rozdíl od přírodních materiálů, mezi které patří i ty nejčastěji používané v oblasti interiérového designu, tedy dřevo a sklo, stačí plast zahřát na určitou teplotu, aby začal měknout, a po ochlazení zase rychle tuhne.

Tak lze vyrobit nábytek z jediného kusu materiálu bez svarů a jiných spojů, což je výhodné nejen z estetických, ale i z praktických důvodů (v místě spoje nábytek často praská nebo se poškodí).

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Pro výrobu transparentního sedacího nábytku je nejčastěji využíván polypropylen a polykarbonát. Polypropylen má velmi široké použití a záleží jen na technologii zpracování, zda výsledný produkt bude lesklý nebo matný, pružný nebo pevný. Polykarbonát je velmi tvrdý a rozměrově stabilní mate­riál vhodný pro využití zejména v těch oblastech, kde výrobce upřednostňuje vysokou odolnost materiálu. Výborně se tedy hodí i pro použití v exteriérech, a protože dokáže nahradit i sklo, dělá se z něj také zastřešení verand apod.

VÝHODY A NEVÝHODY PLASTOVÉHO NÁBYTKU

+ lehká konstrukce
+ snadná tvarovatelnost umožňuje originální tvary beze spár
+ dostatečná pevnost
+ možnost výběru ze široké škály barev
- nízká odolnost proti ­škrábancům
- plast časem křehne a může tak dojít k nevratnému poškození
- vyšší cena
- je neekologický

Stohovatelná židle Eveline, design Raul Barbieri, cena 5 460 Kč (DELSO).Nebojte se plastů

Transparentní židle nejsou na první pohled příliš výrazné, a hodí se tedy i do malých místností, kam přinášejí světlo a opticky příliš nezaplňují prostor, naopak působí velmi lehce a vzdušně. To platí především pro nebarevné židle, popř. pro transparentní židle v jemných barevných odstínech. Některé jsou stohovatelné, což pomáhá šetřit místo. Nízká hmotnost zase usnadňuje manipulaci, a to zejména dětem, které si mohou židli přenášet nebo posouvat podle potřeby.

Vyhněte se kopiím

- Všechny produkty z plastů nakupujte pouze od renomovaných výrobců. Levnější výrobky dovážené například z Číny mohou obsahovat některá Evropskou unií zakázaná změkčovadla a hrozí, že se z nich budou odpařovat jedovaté látky, které zvyšují riziko vzniku nádorových onemocnění. Takové produkty jsou navíc nekvalitní, a protože jde často o plagiáty, jejich koupí podporujete porušování autorských práv těch firem, které investovaly do vývoje a jejichž originální výrobky jsou napodobovány.

Stohovatelná židle Chiacchiera, rám z broušeného chromu, sedák z polypropylenu, cena od 4 932 Kč (ALAX).Snadná údržba, nutná ochrana

Židle se snadno udržují, nicméně aby si udržely svůj vzhled co nejdéle, je potřeba je chránit před ostrými předměty, protože jsou náchylné k poškrábání. Ve škrábancích pak ulpívají nečistoty, které už nelze zcela vyčistit. Dražší plastový nábytek sice bývá ošetřen speciální povrchovou vrstvou, která zmírňuje riziko poškození povrchu, ale úplně se mu vyhnete jen svědomitým používáním a hlavně správným výběrem při nákupu. U kvalitních výrobků můžete počítat s dlouhou životností po stránce užitkové i designové, bez ohledu na to, že jde o „pouhý" plast.

text: Jana Polomová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem