Trpíte zdravotními obtížemi v podobě častého kašle, únavy, chronického nevyspání a bolestí hlavy? Na vině může být vnitřní prostředí vašeho domova.

V interiéru, a to jak domácím, tak pracovním, trávíme až 90 % našeho času. Pokud žijete v domě s nezdravým prostředím, vystavujete se dlouhodobému přímému vlivu rizikových faktorů, které způsobují chronická onemocnění. mnohé vědecké analýzy dnes ukazují, že jednou z příčin vzniku zdravotních problémů je použitý materiál a vlastní provedení stavby. „Lze tedy říci, že to, jak precizně svůj dům postavíte a jak kvalitní materiály zvolíte, bude v konečném důsledku mít přímý vliv na vaše zdraví,“ varuje Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení, nezávislé platformy, která si dala za cíl zvýšit povědomí o problematice zdraví, staveb a škodlivin v našem prostředí.

Základ toho, jak může budova negativně ovlivnit zdravotní stav našeho organismu, leží pod povrchem použitých konstrukcí a materiálů a v napojení jednotlivých řemesel. Bohužel laik nemá šanci na první pohled budoucí problém rozpoznat, a je tak odsouzen řešit až vzniklé důsledky, které se mohou projevit až po delší době.

Co dýcháme

Ovzduší, které dýcháme uvnitř budov, obsahuje dvakrát až pětkrát větší koncentraci škodlivin než ovzduší venkovní. V analýzách laboratorních testů se vyskytují prach, viry, bakterie, plísně, roztoči, ale i rozpouštědla nebo těkavé organické sloučeniny. V létě se do tohoto nelahodného koktejlu přidá pyl, v zimě zase smog. Špatná kvalita vnitřního vzduchu ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i únavu, kvalitu odpočinku, schopnost koncentrace, a tím i pracovní nasazení. Stav venkovního ovzduší hlídá konkrétní zákon o ochraně ovzduší, ale pro to vnitřní, ve kterém dnes a denně žijeme, žádné normy neexistují. jeho kvalitu si tedy musíme uvědomit a řešit pouze my sami.

Kvalita vzduchu v interiéru je mnohonásobně horší než venkovního

Co slyšíme

Řadu zdravotních problémů může způsobit i nadměrná hlučnost v interiéru, která má přímý vliv nejen na lidský organismus, ale zejména na osobní psychickou pohodu.Prvním efektivním, i když trochu nákladným krokem k odhlučnění domova je výměna oken.

Kvalitní okna s izolačním dvoj- nebo trojsklem dokážou místnost odhlučnit velmi spolehlivě. zároveň je ale třeba říci, že míra zvukové izolace jde vždy ruku v ruce s kvalitou oken, s typem skel a volbou těsnění. Kvalitní dřevěná anebo plastová okna s vhodně zvoleným izolačním sklem vás dobře ochrání před zvuky z okolí, ať už jde o auta, tramvaje nebo třeba hlučné sousedy. Na odhlučnění místnosti má kromě kvality oken vliv také preciznost montáže a provedení připojovací spáry. Při neodborné nebo nekvalitní montáži se zvukoizolační schopnost oken výrazně snižuje.

Vyššího akustického komfortu docílíte mimo jiné i správným výběrem a bezchybnou montáží oken a dveří (VEKRA)

Přirozené světlo

Důležitou součástí zdravého bydlení je také správné osvětlení. Jeho charakter by se měl co nejvíce blížit přirozenému slunečnímu svitu, který od nepaměti určoval denní cykly všech organismů a lidské činnosti od ranního vstávání až po večerní ulehnutí na lůžko. Teprve relativně nedávný vynález umělého osvětlení s sebou přinesl podstatnou změnu životního stylu, spojenou s odklonem člověka od přírody a jejího rytmu. A to má neblahý vliv na naše přirozené biorytmy. Zdroje umělého osvětlení v uzavřených prostorách se často jen vzdáleně přibližují intenzitě a spektrálnímu složení slunečního svitu, na jehož léčivé síle jsme závislí.

Čím svítit?

Nejdříve byste si měli uvědomit, jaké osvětlení je pro vaše zdraví opravdu ideální. Jasné bílé světlo usnadní ranní vstávání, intenzivnější chladné světlo práci a tlumené teplé světlo s minimálním obsahem aktivující modré složky zase večerní usínání.

V noci byste se navíc měli vyvarovat tří základních věcí: používání svítidel s jasným chladným světlem, dlouhého sledování intenzivně zářících obrazovek televizí nebo displejů mobilů a působení světelného smogu z venkovního prostředí, což je pro zdraví stejně ohrožující jako nedostatek slunečního svitu a nevhodné umělé osvětlení. Jedině ve tmě totiž dochází ke zvýšení hladiny spánkového hormonu melatoninu, jenž zajišťuje regeneraci těla, zachycuje volné radikály a odstraňuje poškozené buňky. Pokud se proto zajímáte o zdravé světlo, nesmíte zapomínat ani na jeho protipól – „zdravou“ tmu.

Dostatek přirozeného světla v podkrovních místnostech i dostatečné a správné větrání automaticky zajistí střešní okna VELUX ACTIVE with NETATMO (VELUX)

„Základní údaje o barvě světla neboli teplotě chromatičnosti v kelvinech naleznete na každé LED žárovce: čím chladnější záření (tedy více do modra), tím více kelvinů,“ vysvětluje Jan Řežáb, majitel společnosti JRD. Se světelným smogem nebo příliš ostrými slunečními paprsky si většinou poradí zatažené závěsy, rolety či žaluzie. Na trhu najdete i rolety a textilie typu blackout zcela nepropustné pro světlo.

Jak proslunit domov

Jak zajistit dostatečný přísun světla do tmavého bytu s malými okny nebo nevhodnou dispozicí? Základní kroky k slunnému bytu jsou poměrně jednoduché. Nejprve umyjte okna a odstraňte z nich všechny nečistoty, případně těžké závěsy. Poté se zbavte přebytečných dekorací na zdech, aby se sluneční svit mohl lépe, a pokud možno i rovnoměrně, odrážet do prostoru.Podobně vám poslouží světlé vybavení a bílé stěny, které doplníte např. přírodní dřevěnou podlahou. Do tmavých chodeb či komor přiveďte světlo prosklenými dveřmi nebo prosklenými stěnami.

A v neposlední řadě si nepořizujte doplňky, jež pohlcují světlo a byt opticky zmenšují, a instalujte si kvalitní umělé osvětlení. Nejlépe plnospektrální. To ve vás navodí pocit krásného slunného dne.

Baumit IonitColor je minerální interiérová barva zlepšující vnitřní klima tvorbou zdraví prospěšných iontů ve vzduchu, zvyšuje kvalitu vzduchu a snižuje množství prachových a pylových částic (BAUMIT)

V plném spektru

Plnospektrální osvětlení působí přirozeně jako denní světlo a má pozitivní vliv na lidské zdraví. Lze ho využít v domácnostech, kancelářích, výrobních halách a školách, v České republice je zatím rozšířené velmi málo. Používá se především při tzv. světelné terapii u pacientů se sezonními depresemi. Má opravdu zázračný vliv: pomáhá předcházet zrakovým problémům, zvyšuje schopnost soustředění, výkonnost či produktivitu práce a u žáků a studentů vede k lepším studijním výsledkům. Snižuje také výskyt afektivní poruchy SAD (tzv. zimní deprese) a jiných typů depresí a usnadňuje vstávání, usínání nebo regeneraci organismu.

„Napodobení slunečního světla tak, že svítidlo dokáže měnit barevný tón i intenzitu v závislosti na denní době, považujeme za podstatný krok na cestě k biodynamickému osvětlení,“ dodává Petra Eliášová, Sales Manager ve společnosti NASLI, která se věnuje výzkumu a vývoji plnospektrálního osvětlení.


Text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem